Çocukların Bilgisyar Başında Fazla Zaman Geçiriyor Diyenler Buraya !

T

TİTAN

Forum Okuru
Çocukların Bilgisyar Başında Fazla Zaman Geçiriyor Diyenler Buraya !
Çocuğum Bilgisayar Başından Kalkmıyor Ne Yapmalıyım

Çocuğum Bilgisayar Başından Neden Kalkmıyor

Sevgili melekler, zaman zaman şikayet ettiğimiz konulardan biri eşlerimizin ya da çocuklarımızın vakitlerinini büyük bir bölümünü pc başında geçirmeleridir. Eşimizin işyerinden eve gelmesiyle başlayan bu süreç yatana kadar devam eder ve bu durum biz bayanları son derece rahatsız eder. Özellikle oyun bağımlısı eşlerimiz ve özellikle çocuklarımız için bu süreyi iyi ayarlamak gerekiyor. Biz de bu sayfamızda Çocuğum Bilgisayar Başından Kalkmıyor Ne Yapmalıyım diye problem yaşayan ve ne yapacağını bilmeyen meleklerimize yardımcı olmak istiyoruz...

cocuk_ve_pc-277.jpg

Bilgisayar ve internet kullanımının artmasıyla artık çocukların bilgisayar başında saatlerce zaman harcadığını, bazılarının yemeklerini bile odasına istediği görülüyor.Yapılması gereken şey belli aslında ama bunu suali ileten kişiye anlatmak mesele. Çünkü çoğu kimse çocuğun bilgisayarda ne yaptığını bilmiyor.

Daha acı olanı; görse bile anlamıyor…

Sağdan soldan bir şeyler öğreniyor, belki şifre koymayı beceriyor ama çocuk, kısa sürede o şifreyi nasıl aşacağını öğrenebiliyor.

Evinizdeki internet hattını Güvenli İnternet profiline çevirmelisiniz. Bu sayede, şifre koymanın da bir adım ötesine geçerek bazı önlemleri almış olursunuz.

Arama motorlarından, siteler içerisindeki gizli yönlendirmelerden ulaşılabilen ve yetişkinlere özel içeriklerden tutun da intihara ve zararlı maddelere teşvik eden içeriklerle karşılaşmak an meselesi. Bu filtre, çocuğunuz için kalkan vazifesi yapacaktır.

Çocuğunuza Bilgisayar başında olmadığı zamanlarda övücü cümleler kurun. Ama bu ‘Bak bilgisayar oynamıyorsun ne güzel’ değil ‘Bana yardım eder misin oğlum yada kızım gibi cümlelerle olsun ki; ilgisini farklı yerlere çekebilesiniz.

Tutarlı olun. Bilgisayarı kaldıracağım’ diyorsanız, kaldırın. Kaldırmıyorsanız zaten çocuğunuza karşı güvensizlik vereceğinizden vaatleriniz çocuk tarafından fazla değer görmeyecektir. Bazı çocuklarda cezalar caydırıcı değil, teşvik edici olabilir. Sürekli ikazlar çocukta isteneni yapmamaya karşı direnç kazandırır. Bu nedenle çocuğunuzu iyi gözlemleyin.

Geri