gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

Cömertliğin Gerçeği..

Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Hz.Ali'nin agabeyi Cafer b. Ebu Talib'in oglu Abdullah, sicak bir gunde, bir kabilenin hurmaligina inmisti.
    Abdullah burada dinlenirken, hurmalikta calisan koleye, yemek vakti uc parca ekmek geldigini gordu. Adam ekmeklerden birini agzina goturmek uzereydi ki,
    birden onunde acligi her halinden belli bir kopek belirdi. Kole elindeki ekmegi kopegin onune atti. Kopek ekmegi derhal yedi.Kole ekmegin ikinci parcasini da atti. Kopek bunu da bir kerede sildi supurdu. Kole bunun uzerine ucuncu parcayi da kopege verdi. Kalkip, yeniden isine donmek uzereydi ki, olup biteni uzaktan seyreden Abdullah, yaklasip
    sordu:
    "Ey kole, bugunku yiyecegin ne kadardi?"
    Kole sikilarak cevap verdi:
    "Iste bu uc parca ekmek."
    "O halde neden kendine hic ayirmadin?"
    "Baktim ki, hayvan cok ac. O halde birakmak istemedim."
    "Peki sen ne yiyeceksin simdi?"
    "Oruc tutacagim."
    Bunun uzerine, Abdullah b. Cafer, koleden sahibini, evinin nerede oldugunu sordu. Sonra da gidip adamdan bu hurmaligi icindeki koleyle birlikte satin aldi.
    Sonra dondu, koleye bu tarlayi ve onu sahibinden satin aldigini soyledi ve ekledi:
    "Seni azad ediyorum. Bu hurmaligi da sana hediye ediyorum."
    Comertligiyle meshur Abdullah b. Cafer, kendisinden daha comert birini taniyip tanimadigi soruldugunda, bu olayi anlatir ve:
    "Ama o kopege topu topu uc parca ekmek vermis; sense ona koskoca bir hurmaligi ve hurriyetini vermissin" dediklerinde, su karsiligi verirdi:
    "Ama o elindeki herseyi verdi; ben ise elimdekinin bir kismini..."
    Allah bizleri onlarin yolundan eylesin.
    AMIN!

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Cömertliğin Gerçeği..
    amin emeğine sağlık

Cömertliğin Gerçeği.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. gerçekler

gerçekler

Mahkemede bir cinayet dâvâsı görülüyordu. Adamın katil olduğu kesindi, bunu gören dâvâlı avukatının aklına bir şeytanlık geldi. ‘Bayanlar baylar. Hepinize bir sürprizim var’ diyerek saatine baktı: ‘Tam bir dakika sonra, müvekkilim tarafından öldürüldüğü iddia edilen kişi bu mahkeme salonundan içeri girecek.’ Bunun üzerine hâkim, seyirciler, bütün kafalar mahkeme salonunun kapısına döndü. 1...
  2. Cömertlik

Cömertlik

İyilik sahibi kimseye yahut iyi koşan ata; Cimri kimsenin kendini cömert görmesi hidayet bulmasına, sapıklıktan vazgeçmeye ve güzel ahlaklı olmaya delalet eder.Cimri olan kimsenin rüyasinda cömertligi bilgiye, güzel ahlaka. sapikliktan sonra hidayete dönmeye isarettir.
  3. Peygamber Efendimizin Cömertliği

Peygamber Efendimizin Cömertliği

peygamberimizin cömertliği peygamber efendimizin cömertliği peygamber efendimizin cömertligi HAZRET-I PEYGAMBERİN ÇOK BÜYÜK CÖMERTLİĞİ Peygamber Efendimiz, son derece cömert ve mükrim idi. Hiç bir dilenciye “Yok” diyerek cevab vermezdi. Eğer yanlarında verilecek bir şey bulunmazsa, ya ashabından ödünç alarak verir yahut yarın gel, gibi bir şey söylerdi. Huneyn savaşında ganimet mallanndan...
  4. Bilinmeyen Gerçekler

Bilinmeyen Gerçekler

bilinmeyen gerçekler arşiv 1. TV'da Prime Time'da ve yatakta gösterilen ilk çiftin kim olduğunu biliyor musunuz ? Fred ve Wilma Flintstone 2. Coca-Cola aslında yeşil renkliydi. 3. Her gün Monopoli oyunu için basılan paralar, US Hazinesi için basılan paralardan fazladır. 4. Erkekler, kadınların okuyabildiklerinden daha küçük harfleri görebilir, kadınlar ise erkeklerden daha...
  5. Cömertliğin fazileti nedir?

Cömertliğin fazileti nedir?

Cömerdin az ibadeti, cimrinin çok ibadetinden üstün olduğu gibi, cömert cahil de, cimri âlimden üstündür. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: (Allahü teâlâ cömerdi, gece gündüz ibadet eden cimriden daha çok sever.) [Tirmizi] (Allah katında cömert bir cahil, cimri âlimden daha üstündür. Çünkü cimrilik en ağır hastalıktır.) [Dare Kutni] Cömerdin imanı kuvvetli, cimrinin imanı ise zayıftır....

Sayfayı Paylaş