gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

Delik Kulak Zarının Tedavisi

Konu, 'K.B.B Tedavisi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

kulak zarı yırtılması ve tedavisi kulak zarı yırtılması ameliyatı tedavisi kulağa su kaçması nasıl anlaşılır Deliğin tedavisine girişmeden önce, işitme testi yapılmalıdır. Kulak zarının onarılmasının faydaları duş yaparken, banyoda veya yüzerken orta kulağa su kaçmasını önlemek, işitmeyi artırmak ve çınlamayı azaltmaktır. Sürekli iltihaba ve orta kulaktaki yapıların erimesine yol açan “kolesteatom (orta kulakta deri kisti)” denilen yapının oluşmasının da önüne geçilebilir.
    Şayet delik çok ufaksa, kulak, burun, boğaz hekimleri bunun kendi kendine kapanıp kapanmayacağını anlamak için bir süre takip etmeyi tercih edebilirler. Koopere hastanın delik kulak zarına muayenehanede yama konması da denenebilir. Hekiminiz, mikroskop altında, yeniden kapanması için delik kenarlarını, kimyasal bir madde ile uyarıp üzerine bir kağıt parçası koyabilir. Kulak zarının kapanması ile genellikle işitmede bir iyileşme hissedilir. Deliğin tam kapanması için birkaç kez (üç, dört kez) yamalama işlemi gerekebilir. Şayet hekiminiz muayenehanede yapılan bu yamalama işlemi ile zardaki deliğin tam ve iyi olarak kapanmayacağına kanaat getirirse, operasyon planlanır.
    Birçok operasyon yöntemi vardır ama hepsinde temel ilke, delik üzerine bir doku parçası ile yama yapıp iyileşmeye bırakmaktır. Bu işleme tıp dilinde “timpanoplasti” denir. Operasyon çoğunlukla deliğin tam olarak kapanmasını ve işitmenin düzelmesini sağlar.
    Hekiminiz delik kulak zarınızın doğru tedavisi için gerekli önerilerde bulunacaktır.
    Sürekli (Kronik) Orta Kulak İltihabı Olanlara Bilgiler
    Kulak, dış, orta ve iç olmak üzere üç bölümden oluşur. Orta kulak, kulak zarı ve kulak kemikçiklerini içerir. Kulak zarını veya kemikçikleri etkileyen herhangi bir hastalık, sesin dış kulaktan iç kulağa iletilmesine engel çıkartarak iletim tipi işitme kaybına yol açar. Böyle bir hastalık, kulak zarındaki bir delikten, kulak kemikçiklerinin bir veya daha fazlasının tahribinden, kemik zincirin bozulmasına kadar değişik çerçevede olabilir.
    Orta kulakta bir iltihap oluştuğu zaman, kulak zarı delinerek iltihap dışarı akabilir. Bu delik, sıklıkla kendi kendine iyileşip kapanır. Şayet iyileşemezse, çoğunlukla kulak çınlaması ve aralıklı veya sürekli akıntının görüldüğü işitme kaybı oluşur.
    Kulak Bakımı: Kulak zarınız delikse kulağınızın içine su kaçırmamalısınız. Banyo yaparken veya başınızı yıkarken kulağınıza vazelinle sıvanmış bir pamuk parçası koymanız gerekir. Yüzerken, pamuğun üzerine sıkı sıkı yüzme beresi geçirmenizde fayda vardır. Ayrıca marketlerde değişik boyutlarda kulak tıkaçları da satılmaktadır.

2. Misafir Melek

Misafir Melek Forum Okuru

yardım bekliyorum
    merhaba ben kulak zarı ameliyatı sonucunda iyileşme ihtimalinin olup olmadığını öğrenmek istiyorum duyma ihtimalim çok mu yüksek yoksa kötüyede gidebilir mi yardımcı olursanız sevinirim

3. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

korkma rahat ol ameliyatıda ol ben oldum..sıkıntı yok

Delik Kulak Zarının Tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kulak zarını yamamak

Kulak zarını yamamak

kulak zarı ameliyatı video kulak zarı ameliyatı izle ameliyatları sonrası Kulak zarını yamamak veya yeniden yapmak için birçok doku kullanılabilmektedir. Bu dokular, “kulak kanalının derisi, kulak üzerindeki kası kaplayan zar, kıkırdak” gibidir. Hasar görmüş bir kulak kemikçiği, yeniden yerleştirilebileceği gibi, yapma bir kemik de kullanılabilir. Bazen erimiş bir kulak kemikçiği yerine,...
  2. Kulak Zarinda Yirtilma hakkında bilgiler

Kulak Zarinda Yirtilma hakkında bilgiler

Kulak Zarinda Yirtilma KULAK ZARINDA YIRTILMA Kulağınıza hiçbir zaman hiçbir şey sokmamanız önerilir. Çünkü bu harekette kulak zarını parçalama riski vardır. Bazen kulak zarı, pamuk sarılmış ufak kulak temizleme saplarıyla veya küçük sivri şeylerle temizlenirken veya kaşınırken delinebilir. Diğer delinme sebepleri kulağa atılan bir tokat ve patlamalar olabilir. Her ikisi de kulaktaki hava...
  3. Kulak Zarinda Yirtilma

Kulak Zarinda Yirtilma

Kulağınıza hiçbir zaman hiçbir şey sokmamanız önerilir. Çünkü bu harekette kulak zarını parçalama riski vardır. Bazen kulak zarı, pamuk sarılmış ufak kulak temizleme saplarıyla veya küçük sivri şeylerle temizlenirken veya kaşınırken delinebilir. Diğer delinme sebepleri kulağa atılan bir tokat ve patlamalar olabilir. Her ikisi de kulaktaki hava basıncında ani olarak değişiklik yapar....
  4. Kulak zarı delinmesi ve tedavisi

Kulak zarı delinmesi ve tedavisi

Delik kulak zarı, dış kulak yolu ile orta kulağı birbirinden ayıran bu ince zarın delik veya yırtık olmasıdır. Orta kulak, burun gerisindeki genize "östaki borusu" aracılığı ile bağlantılıdır. Bu boru orta kulak basıncı ile hava basıncını eşitler. Delik kulak zarında sıklıkla işitme azalır ve nadiren de akıntı olur. Ağrı genellikle bulunmaz. Kulak Zarı Delinmesinin Sebepleri Darbe...
  5. Kulak Zarı Delinmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kulak Zarı Delinmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kulak zarı, kulağınıza gelen ses dalgaları ile titreyerek sesleri beyninizin algılayabileceği forma dönüştürür. Bazı durumlarda bu zar delinebilir veya yırtılabilir. Kulak zarı delinmesi, nadiren işitme kaybına yol açabilir. Kulak Zarı Delinmesi Belirtileri En temel belirti ağrıdır. Şiddeti kişiden kişiye değişebilir, gün içerisinde artıp azalabilir. Ağrı kaybolmaya yüz tutunca kulaktan su,...

Sayfayı Paylaş