gebe
  1. *GüMüŞ*

*GüMüŞ* Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    0

Dil seni gül bahçelerine de götürebilir; balçık deryalarına da sürükleyebilir...

Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında *GüMüŞ* tarafından paylaşıldı.

[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Kalp ve dil...[/FONT] [FONT=arial, helvetica, sans-serif]Ya iyilik, güzellik fidanlığı; ya kötülük, bozgunculuk bataklığı.[/FONT] [FONT=arial, helvetica, sans-serif]İnsan nasıl işletirse dil madenini, öyle süsler, donatır ömür ağacını.[/FONT]
    [FONT=arial, helvetica, sans-serif]Ve nasıl besleyip donatırsa öyle ürünlerle donatır kalp toprağını.[/FONT]
    [FONT=arial, helvetica, sans-serif]Dil ve kalp, ya kötülükler yuvası, kumkuması, ya iyilikler-güzellikler ovası. [/FONT]
    [FONT=arial, helvetica, sans-serif]Hani, Lokman Hekim, bir çırağıyla ava çıkmıştı, uzun yoldan evine döneceği sırada bir kabile reisi bu meşhur hekimi misafir etmek istedi. [/FONT]

[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Lokman Hekim, nasıl beden dilinden anlıyorsa öyle de gönül ve ruh dilinden anlıyordu. Kırmadı kabile reisini. O gece misafir kaldılar. En semiz koyunlardan biri kesildi. Yemek için harekete geçildi. O sırada Lokman Hekim, çırağını imtihan etmek istedi: [/FONT]

[FONT=arial, helvetica, sans-serif]- Getir bakayım bana koyunun en temiz iki organını. [/FONT]

[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Çırak gitti koyunun kalbini ve dilini getirdi. [/FONT]

[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Lokman: “Aferin!” dedi, tam isabet. Bir canlının en temiz iki organı kalbi ve dilidir.” [/FONT]

[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Yediler, içtiler, şükrettiler. Sabah olduğunda da her misafirin yaptığı gibi, yola revan oldular. [/FONT]

[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Ne var ki yol kısa değil, Lokman aslında ava çıkmış gibi görünüyor; ama bu av sıradan bir yiyecek bulma avı değil. Hekimlik yolunda yeni bitkiler, ilaçlar bulma yolculuğu… [/FONT]

[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Akşama yakın bir saatte bir başka kabile reisi de Lokman Hekim’e misafir olması için ısrar etti. [/FONT]

[FONT=arial, helvetica, sans-serif]İmkân varsa, davete icabet etmeli. Lokman Hekim de öyle yaptı. Yine akşam ve daha semiz bir koyun kesildi. Bu seferki imtihan daha zorluydu. [/FONT]

[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Lokman, çırağına: “Haydi şimdi de koyunun en pis iki organını getir bana.” dedi. [/FONT]

[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Çırak gitti, bir süre sonra yine kalp ve dille dönüp geldi. [/FONT]

[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Uzattı kalp ve dili Lokman Hekim’e. İşte efendim, dedi, bir canlının en pis iki organı. [/FONT]

[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Lokman: “Aferin dedi, sen sadece görünen, duyulan bilgilerle değil; aynı zamanda marifetle de donatmışsın kendini. Gerçekten de kalp ve dil, bir canlının hem en temiz, hem de en pis organlarıdır.” [/FONT]

[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Dil ve kalp dedikodu, fitne kaynağı haline gelmişse hem sahibini yer bitirir, hem de çevresinde tahribatlara yol açar. Kısacası, şer için işlese, kötülükler, tahribatlar kaynağı olur. Ama aynı organlar hayır için işlese, güzellikler, iyilikler merkezi olur. [/FONT]

[FONT=arial, helvetica, sans-serif]*** [/FONT]

[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Dilini bir binek bil. [/FONT]
    [FONT=arial, helvetica, sans-serif]Seni gül bahçelerine de götürebilir. [/FONT]
    [FONT=arial, helvetica, sans-serif]Balçık deryalarına da sürükleyebilir. [/FONT]
    [FONT=arial, helvetica, sans-serif]Kalbini kirli, paslı ya da parlak bir ayna bil. [/FONT]
    [FONT=arial, helvetica, sans-serif]Bütün güzelliklere karşı kör de kalabilir [/FONT]
    [FONT=arial, helvetica, sans-serif]Güneşle parlayan, güneşi yansıtan bir talihe sahip de olabilir. [/FONT]

M. Said Türkoğlu

2. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Dil seni gül bahçelerine de götürebilir; balçık deryalarına da sürükleyebilir...
    emegine saglik canim

3. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Dil seni gül bahçelerine de götürebilir; balçık deryalarına da sürükleyebilir...

çok doğru... ellerine sağlık canım

4. tuqqce

tuqqce Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    394
    Ödül Puanları:
    83

ellerine sağlık zeynom

5. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Dil seni gül bahçelerine de götürebilir; balçık deryalarına da sürükleyebilir.
    emeğine sağlık

Dil seni gül bahçelerine de götürebilir; balçık deryalarına da sürükleyebilir... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. GÜlÜn Dİlİ

GÜlÜn Dİlİ

GÜLÜN DİLİ İnsan bilincinde yer etmiş çiçeklerin en başında gül ve simgelediği kavramlar gelir. Değişik kültürlerde gençlik, saflık, dünyevi aşk ve yeniden doğuşun sembolü kabul edilmiştir. Gül sevginin, evliliğin hatta ölümün çiçeğidir. Esansı aşk iksirlerinde kullanılmıştır. Doğuda gül ve bülbülün aşkı İslam edebiyatının ana sembollerinden biridir. Batıdaki bir geleneğe göre, yemek masasının...
  2. Balçık

Balçık

Sıcak kara balçık rızka, yoksulluktan kurtulmaya ve diğer hayırlara, Bekarın sıcak balçık görmesi evlenmesine, Hastanın bu balçığı görmesi iyileşmesine delalet eder. ( Ayrıca Bakınız; Çamur.)Rüyasinda pismis balçik yedigini gören, herkesi çekistirir, pismemis balçik yedigini gören, evladi ve ailesi için mal toplar, evini balçikla sivadigini gören, sikintiya düser. Cabir el-Magrîbî'ye göre;...
  3. Gül Kokuyor Bahçe İlahisi

Gül Kokuyor Bahçe İlahisi

Mescidi nebevi gördüm de durdum Rüya alemine daldıkça daldım Ranzadan geçerken kokunu aldım Güller açmış gibi mis kokuyordu Yalvarıp yakarsam kadir Mevla ma Duam kabul olup kalsam yanında Canımı alsında ölem burada Cenneti bakiye gömsünler beni Ranzanın altında yatan Muhammed Yalvarır ümmetin biraz yardım et Gül kokun geliyor cennetle bir denk Bakacak yüzüm yok Allah ım afet
  4. kışın da bahçenizle ilgilenin

kışın da bahçenizle ilgilenin

bahçenizi ve doğayı seviyor musunuz ? Ama sadece yazın ilgilenmekle olmaz yazın ve baharda herkes sever çiçekler açmış meyveler olmuş bir sekilde ama kışları bahçenizi yalnızlığa mahkum etmeyin sebzeler yetiştirin çiçeklerinize bakın......işte sonbahar ve kış aylarında yapmanız gerekenler Sebze bahçesi hazırlığı Önümüzdeki yıl ben de bahçemde sebze yetiştirmek istiyorum diyorsanız,...
  5. Derya Büyükuncu denizden korkuyormuş

Derya Büyükuncu denizden korkuyormuş

zehra büyükuncu kaç yaşında derya büyükuncu, kimdir, survivor, milli sporcu, hakan eskioğlu, şok açıklamalar burada arkadaşlar. Milli yüzme şampiyonumuz Derya Büyükuncu meğerse denizden korkuyormuş Melek'ler:) Şaşırdınız değil mi? Bende şaşırdım ve bu şaşırtan şok açıklamayı Derya'nın milli hocası Hakan Eskioğlu yapmış, işte o şok açıklama Melek'ler! YÜZME Milli Takımları Başantrenörü...

Sayfayı Paylaş