gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Dilin Karmaşık Niteliği

Konu, 'Bilim dalları' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

dilin niteliği dilin nitelikleri Dil, çok değişik görünümler sunan, ancak bir soyutlama işlemiyle birbirinden ayrı olarak ele alınabilecek yönler içeren karmaşık bir bütündür. Kimi bakımlardan evrensel, kimi bakımlardan ise, belli koşullara bağlı özgül nitelikler taşıyan dil gerçekliği, görüş açılarına ve inceleme yöntemlerine göre değişik biçimlerde irdelenebilir.
    Çağcıl dilbilimin kurucusu Ferdinand de Saussure'ün de dediği gibi, bu alanda "konunun, görüş açısından önce var olması şöyle dursun, neredeyse görüş açısı konuyu yaratır". Dil olgusuna yaklaşma türlerinin büyük bir çeşitlilik göstermesinde, başka nedenlerin yanı sıra, dir sorunsalının bu özelliği de kuşkusuz önemli bir yer tutar. Değinilen karmaşıklığı artırıcı bir etkendir bu.

Öte yandan, her türden anlatım ve anlaşma yönteminin 'dil' terimiyle belirtildiği dilbilim dışı, benzetili yada eğretilemeli kullanımlar, örneğin resim, yontu, sinema vb. sanatların ya da arıların, karıncaların, yunusların vb. hayvanların "dil"inden söz edilen durumlar sorunları bir kat daha yoğunlaştırır, karmaşıklığı büsbütün artırır. Bu türlü bağlamlarda terimin kapsamı genişlemekle kalmaz, iyice belirsizleşip bulanıklaşır da.

Söz konusu sakıncalı durumu gidermek için dilbilimcinin alacağı başlıca önlem, benzetili, eğretilemeli kullanımların uygulandığı değişik anlatım ve anlaşma yöntemlerini ilk yaklaşımda bir yana bırakarak, insanın en büyük buluşu sayılan dilin niteliklerini doğal diller aracılığıyla belirlemeye, değinilen gerçekliği hem evrenselliği, hem de çeşitliliği içinde gözlemleyip açıklamaya çalışmaktır. Bu tutum yöntemsel bir zorunluluk olduğu gibi olguları durultucu bir önlemdir de: İkinci bir yaklaşımla dilsel gerçekliğin tüm anlatım ve anlaşma türleri içindeki yerini saptamayı, benzerlik ve ayrılıkları belirlemeyi kolaylaştırıcı bir önlem.

Unutmamak gerekir ki dil bir anlatım ve anlaşma yöntemidir, ama -insansal olsun olmasın- bütün anlatım ve anlaşma yöntemleri birer dil değildir. Onun için, dil teriminin dilbilimsel anlamıyla eğretilemeli kullanımlarını birbirinden gerektiği biçimde ayırt etmeye özen gösterilmelidir.

Prof. Dr. Berke VARDAR

Dilbilimin Temel Kavram ve İlkeleri

2. tuqqce

tuqqce Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    394
    Ödül Puanları:
    83
    Tşeküüerrrler adminim..

Dilin Karmaşık Niteliği konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. karmaşık özel hayat kitabı!

karmaşık özel hayat kitabı!

İstanbul universitesi Isletme Fakultesinin isletme Matematigi kitabindan gercek bir alintidir. Kitap adi: Isletme Matematigi Yazar: Prof. Dr. Muh. Yilmaz Tulunay Sayfa: 173 Soru: 5 Soru: Amerika'ya lisansustu calismalar yapmak uzere giden Mehmet, iki kiz arkadas edinmistir. Bunlar Mary ve Nancy'dir. Mehmet'in deneyimlerine gore; a) Mary olgun bir kizdir ve klasiklerden zevk almaktadir....
  2. dilim

dilim

Kısmetin parça parça alınacağına işaret eder.
  3. Astrolojide Nitelikler

Astrolojide Nitelikler

Burçlar ayrıca "nitelikler" denilen gruplara ayrılır. Bu gruplar "öncü", "sabit" ve "değişken" olarak adlandırılır. Her grupta dört burç vardır. Öncü burçlar Koç, Yengeç, Terazi ve Oğlak'tır. Sabit burçlar Boğa, Aslan, Akrep ve Kova'dır. Değişken burçlar da İkizler, Başak, Yay ve Balık'tır. Yükselen burcunuzu da okumalısınız. Öncelikle hangi element...
  4. Peygamberlerin nitelikleri

Peygamberlerin nitelikleri

peygamberlerin nitelikleri peygamberin nitelikleri peygamberlerin ile ilgili ayetler peygamberlerimizin Kuran-ı Kerim'e göre peygamberlerin nitelikleri aynen şu şekilde anlatılmış ve kaleme alınmıştır arkadaşlarım. Kur'an'a Göre Peygamberlerin Nitelikleri 1-Peygamberler İnsandır İnsanlara doğruluk rehberi geldiği zaman, inanmalarına engel olan, sadece: «Allah peygamber olarak bir insan mı...
  5. Burçların nitelikleri

Burçların nitelikleri

Burçlar "nitelikler" denilen gruplara ayrılır. Bu gruplar "öncü", "sabit" ve "değişken" olarak adlandırılır. Her grupta dört burç vardır. Öncü burçlar Koç, Yengeç, Terazi ve Oğlak'tır. Sabit burçlar Boğa, Aslan, Akrep ve Kova'dır. Değişken burçlar da İkizler, Başak, Yay ve Balık'tır. Yükselen burcunuzu da okumalısınız. Öncelikle hangi element olduğunuzu...

Sayfayı Paylaş