dini duygularımızı kullanmayın artıkkk

$ul€

Yeni Üye
Üye
dini duygularımızı kullanmayın artıkkk
daha yeni taşınmıştık bu semte ve annemle pazara gittik...derken orda bi dilenci eksti yolumuzu annemde para verdi...buraya kadar herşey normal.ha unutmadan o aralar ramazan ayındayız.neyse 2. hafta biz yine pazardayız aynı adam bu defa sapasağlam olmuş koluna bir kadın takmış onu dilendiriyo...3. hafta yine bu süper ikili taş gibi olmuşlar çocuk dilendiriyolar...bu kadarıda olmaz ya...gözgöe göre dini duygularımızı kullanmayın artıkkk

Napacaksinki canim, doganin kurali böyle sanirim?

Kimi helalinden para kazanir, kimi ise dilenir...

Ama bize onlari yargilamak düsmez sanirim.

Yani nerden bilecegizki, o dilenciyi (muhtac dahi olmasa) o anda allahin karsimiza cikarmadigin, sirf bizi sinamak/imtihan etmek icin.

Yoksa haklisin, cete haline getirilmis dilencilerden uzak dur.
Bir kere vermissin para, allah kabul etsin.

Onlarin yüzünden GERCEKTEN muhtac olanlari ayirt edemez duruma geldik, allah sonumuzu hayir eylesin...

Güzel konu olmus Tatlim :)

Ahh ahhh aynı derttten bendee yakınmaktayım bzim eve yakın bir yerde yılllarca dilenen en fazlaa yası 30 olan bir adam var.... caminin yakıınındaa yerdee dizlerinelastik kavçuk gibi birşeyler geçirmiş ve yerde sürünüyor... elindede tas para dileniyor.. iştee geçerken nede olsa insanızz acıma hiissii kabarıyor.. ve ben bildiğim kdarıylada 5 yıl kadar hep aynı yerde dileniyor... sürünüyor hattaa afedersiniz altına bilee yapıyor... bende hep inanırdım.. yazık derdimmm ...

Fakat birgun dusunmeye basladım bu bole yuruyemiyorsa buraaya nasıl geliyor bir yakını varsa o zaman ndn dileniyorr demeye basladım..

dusunsenize sürünen bir insan betonda nasıl ilerler...

neysee gel zmn git zaman bir gun arkadasıma kahvaltıy gidiyorum oda areka sokaklarda oturuyor.. Ben bu yerde sürünennn adamı gayet iyi bir şekil de yürürken gördüm... ama sonra acaba aynı adammı ki dedim... oluryaa karıştırmış olabilirim... gene aaradan zman gecti tekrar yürürken gordum ve bu sfer kıyafetini iyice inceledim ogleden sonraa cuma vaktii gittim camiyee baktım kii bizimm saabah yuruyennn sahtekarımızzz yerlerde sürünüyorr agzıdan salyeler akıyorr birde bırakılmıs sütüü azını içerek azınıda dokuyorr ustune bsaınaa...

içimden tüüüüüüüüüüüüü sanaaa dedim ama çok üzüldüm geldiğimiz durumaa... dinimizi vicdanıımıızı kullanıyorlar...

gerçeklee sahtey ayırt edemez olduk...

Onemli olan niyet

Onlarin niyetleri bizi kandirmak oldugu anlasiliyor..
Bizim niyetimizde yardim ve acima bir nevi destek olma icgudusu..
Mademki amellerimiz niyete goredir onlarin niyetleri ortada bizimki de oyle..
Bu durum benim de dikkatimden kacmadi amma ve lakin ben genelde cebimden cok kucuk bir miktar parayi cikartip veriyorum..
5 kurus dahi olsa..
Benim niyetim sadaka..
Onlarin kandirmak ise..
Niyetimi kimse bozamaz sevabimi da tabi ki kimse alamaz..
Onlar ne alir ahirette ne kazanir bilemem :a026:

bir de üst geçitlerde bekleyen bir uzvu eksik birilerini görüyorum..haliyle acıyorsun ama özellikle ayak parmakları olmayan biri ayağını gösteriyor..versem bir türlü vermesem bir türlü..duygularımızla oynadıkları açık..

Geri