diş iltihabi bebeğe zaralı !

birtutamanne

Yeni Üye
Üye
diş iltihabi bebeğe zaralı !
Arkadaşlar hamile kalmadan öncede mutlaka bir diş doktoruna genel muayane olmaya gidilmeli diye düşünüyorum
Hamileliğimin 2 ayında bende çok kötü diş agrıları çekmiştim ve malesef herhangi bir ilaç kullanılmadığı içinde çok can yakıcı oluyor
Artık tecrübe edindim önce doktor sonra bebek :)

380014db3e1286c2da.jpg

Hamileliğin sürmesi için büyük önem taşıyan östrojen ve progesteron gibi hormonların düzeyi hamilelik boyunca vücutta önemli ölçüde artarken, buna bağlı olarak, özellikle ikinci ve sekizinci aylar arasında diş eti dokularında meydana gelen plak oluşumu, kolaylıkla kanayan şişmiş diş etlerine yol açiyor. Bu durum gebelik gingivitisi olarak da bilinir.

"- Öncelikle ağız sağlığınızın tespiti için doktorunuzla bir randevu ayarlayın.

- Günde en az iki kez, flor ihtiva eden bir macun ile dişlerinizi yeterli sürede fırçalayın.

- Günde en az bir kez diş ipi ile dişlerinizin arasını temizleyin ve flor içeren gargaralar ile bu temizliği destekleyin.

- Diyetinizdeki karbonhidrat ve asitli içeceklerin miktarını düzenleyin.

- Kusma atakları sonrası ağzınızı bol su veya bir çay kaşığı yemek sodasını bir bardak ılık suda çözerek hazırladığınız gargara ile çalkalayın.

- Yılda en az bir kez diş etlerinizi kontrol ettirin ve profesyonel temizliğini yaptırın".

Geri