gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.216
    Ödül Puanları:
    113

Diyabet Hastaları Oruç Tutabilir mi?

Konu, 'Ramazan özel bölüm' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

diyabet hastaları oruç tutabilirmi diyabet ve oruç diyabet hastaları oruç tutabilirmi

2013 Ramazan ayının başlamasına artık sayılı günler kaldı. Bin aydan daha hayırlı olan Ramazan ayında oruç tutmayı düşünen diyabet hastalarını yakından ilgilendiren ve diyabet hastalarının oruç tutması konusun da uzmanların açıkladığı önemli bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Diyabetli hastanın oruç tutmaması önerilir. Çünki diyabet tedavisinde yenilmesi sakıncalı gıdalar kadar, uzun açlık dönemlerinden sonra yenilen büyük öğünlerin de zararı vardır. Özellikle insülin ve insülin salgılatıcı ilaçları kullanan hastaların uzun süre aç kalması tehlikeli hipoglisemilere yol açabilir. Bunun yanında diyabet böbrekleri olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Şeker hastasının böbreği susuz kalmaya daha duyarlıdır. Özellikle de uzun ve sıcak yaz günlerinde bu risk daha da artar. Tüm uyarılara rağmen oruç tutuyorsa oruç sırasında susuzluğu arttıracak fiziksel aktivite, sıcakta durma, böbrek üzerinde olumsuz etki edebilecek ağrı kesicilerin kullanımı gibi davranışlardan uzak durulmalıdır.

Diyabet Hastaları Oruç Tutabilir mi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Şeker hastaları oruç tutabilir mi

Şeker hastaları oruç tutabilir mi

ARkadaşlarım şeker hastasıyım oruç tutmak istiyorum. Tutamıyorum bu günah mı ?
  2. Meleklermekanı acaba migren hastaları oruç tutabilir mi

Meleklermekanı acaba migren hastaları oruç tutabilir mi

Kızlar geçen ramazan ayında oruç tuttum ama yinede sormak istiyorum sizlere inanılmaz migrenim var :) Sanki taze fasulyeden bahsettim yaaa her neyse bu migreni olan kişiler hastalar oruç tutabilir mi bununla ilgili bir bilgi var mı kızlar, tedaviside çok güç bir türlü olmuyorda cevap verirseniz sevinirim.
  3. Hamileyken Oruç Tutabilir miyim?

Hamileyken Oruç Tutabilir miyim?

hamileyken oruç tutmak hamileyken oruç tutmak bebeğe zarar verir mi hamileyken oruç tutulur mu Sevgili melekler, ramazan ayı yaklaşıyor. Hepimiz bu mübarek aya erişmiş olmanın mutluluğunu bir kez daha yaşıyoruz. Ramazan ayı yaklaşırken çeşitli sorular da akıllara takılır, doğru cevaplar alınmaya çalışılır. Bunlardan biri de gebeyken oruç tutulup tutulmayacağıdır. Elbetteki doktorunuza...
  4. Şeker Hastaları Oruç Tutabilir mi?

Şeker Hastaları Oruç Tutabilir mi?

şeker hastası oruç tutabilirmi şeker hastaları oruç tutabilirmi Sevgili melekler, ramazan ayı yaklaşırken, orucun yine yaza denk gelmesi, beraberinde bazı soruları da akla getiriyor. Bu soruların başında da şeker hastalarının oruç tutup tutamayacakları var. İşte bu sorunun cevabı... Oruç tutmak kan şekeri dengesini ciddi düzeyde etkileyebiliyor. Kan şekeri ayarının bozulması,...
  5. Diyalize Girmek Zorunda Olan Böbrek Hastaları Oruç Tutabilir mi?

Diyalize Girmek Zorunda Olan Böbrek Hastaları Oruç Tutabilir mi?

böbrek hastası oruç tutabilir mi oruç tutmanın şartları Sevgili melekler, hasta olup yine de oruç tutmak isteyenler olabilir aramızda. Bu durumda hastalığın şiddeti ve derecesi ile nasıl bir hastalık olduğu önemlidir. Dinimiz bu konuya da kolaylıklar getirmiştir. Merak edilen sorulardan biri de diyalize giren böbrek hastalarının oruç tutup tutamayacağıdır. İşte bu sorunun cevabı......

Sayfayı Paylaş