gebe
  1. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113

Diyalize Girmek Zorunda Olan Böbrek Hastaları Oruç Tutabilir mi?

Konu, 'Ramazan özel bölüm' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

böbrek hastası oruç tutabilir mi oruç tutmanın şartları

Sevgili melekler, hasta olup yine de oruç tutmak isteyenler olabilir aramızda. Bu durumda hastalığın şiddeti ve derecesi ile nasıl bir hastalık olduğu önemlidir. Dinimiz bu konuya da kolaylıklar getirmiştir. Merak edilen sorulardan biri de diyalize giren böbrek hastalarının oruç tutup tutamayacağıdır. İşte bu sorunun cevabı...

Soru:
    Diyalize giren böbrek hastaları oruç tutabilir mi?

Cevap:
    Bu konuyla ilgili olarak Din İşleri Yüksek Kurulu’nun kararı şöyledir:

Böbrek yetmezliği hastalarına uygulanan diyaliz, periton diyalizi, hemodiyaliz olmak üzere iki çeşittir.

Periton diyalizi, karın boşluğuna verilen özel bir solüsyon aracılığı ile hastanın kendi karın zarı kullanılarak kanın zararlı maddelerden arındırılması ve sıvı dengesinin sağlanması işlemidir. Hemodiyaliz ise, kanın vücut dışında bir makine yardımı ile temizlenip vücuda geri verilmesi işlemidir. Kan bir iğne aracılığı ile hastanın kolundan alınır. Hemodiyaliz makinesi, diyalizör denen bir filtreden kanı sürekli geçirerek zararlı maddeleri ve fazla suyu filtre eder. Filtre edilen temiz kan ikinci bir iğne ile hastanın damarına geri verilir. Bu işlem yapılırken bazen, gıda içerikli sıvı verilmesi gerekmektedir.

Buna göre hastaya herhangi bir sıvı maddesi verilmeden gerçekleştirilen hemodiyalizde oruç bozulmaz. Diğer diyaliz çeşitlerinde ise, vücuda gıda içerikli sıvı verildiği için oruç bozulur.

Diyalize Girmek Zorunda Olan Böbrek Hastaları Oruç Tutabilir mi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Şeker hastaları oruç tutabilir mi

Şeker hastaları oruç tutabilir mi

ARkadaşlarım şeker hastasıyım oruç tutmak istiyorum. Tutamıyorum bu günah mı ?
  2. Meleklermekanı acaba migren hastaları oruç tutabilir mi

Meleklermekanı acaba migren hastaları oruç tutabilir mi

Kızlar geçen ramazan ayında oruç tuttum ama yinede sormak istiyorum sizlere inanılmaz migrenim var :) Sanki taze fasulyeden bahsettim yaaa her neyse bu migreni olan kişiler hastalar oruç tutabilir mi bununla ilgili bir bilgi var mı kızlar, tedaviside çok güç bir türlü olmuyorda cevap verirseniz sevinirim.
  3. Hamileyken Oruç Tutabilir miyim?

Hamileyken Oruç Tutabilir miyim?

hamileyken oruç tutmak hamileyken oruç tutmak bebeğe zarar verir mi hamileyken oruç tutulur mu Sevgili melekler, ramazan ayı yaklaşıyor. Hepimiz bu mübarek aya erişmiş olmanın mutluluğunu bir kez daha yaşıyoruz. Ramazan ayı yaklaşırken çeşitli sorular da akıllara takılır, doğru cevaplar alınmaya çalışılır. Bunlardan biri de gebeyken oruç tutulup tutulmayacağıdır. Elbetteki doktorunuza...
  4. Şeker Hastaları Oruç Tutabilir mi?

Şeker Hastaları Oruç Tutabilir mi?

şeker hastası oruç tutabilirmi şeker hastaları oruç tutabilirmi Sevgili melekler, ramazan ayı yaklaşırken, orucun yine yaza denk gelmesi, beraberinde bazı soruları da akla getiriyor. Bu soruların başında da şeker hastalarının oruç tutup tutamayacakları var. İşte bu sorunun cevabı... Oruç tutmak kan şekeri dengesini ciddi düzeyde etkileyebiliyor. Kan şekeri ayarının bozulması,...
  5. Diyabet Hastaları Oruç Tutabilir mi?

Diyabet Hastaları Oruç Tutabilir mi?

diyabet hastaları oruç tutabilirmi diyabet ve oruç diyabet hastaları oruç tutabilirmi 2013 Ramazan ayının başlamasına artık sayılı günler kaldı. Bin aydan daha hayırlı olan Ramazan ayında oruç tutmayı düşünen diyabet hastalarını yakından ilgilendiren ve diyabet hastalarının oruç tutması konusun da uzmanların açıkladığı önemli bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Diyabetli hastanın oruç...

Sayfayı Paylaş