gebe
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  34.282
  Beğenilen Mesajlar:
  2.267
  Ödül Puanları:
  113

  Dogum Oncesi Bakimin Onemi

  Konu, 'Gebelik' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Gebelik; aileye yeni bir üye katılımının beklentisi ve heyecanıyla yaşanılan çok önemli bir süreçtir. Bu süreçte verilen doğum öncesi bakımla; anne karnındaki bebek gelişiminin yakından takip edilmesi, gebelikteki risk oranlarının saptanması, gereksiz müdahalelerden kaçınılması, anne ve bebek ölümlerinin önlenmesi veya asgariye indirilmesi amaçlanmaktadır. Gebeliğin hedeflendiği şekilde; sağlıklı bir bebek ve sağlıklı bir anneyle sonuçlanması, gebenin ve ona bakım veren sağlık ekibinin görev ve sorumluluğu kapsamındadır. İngiltere de 1915 yılına kadar gebeler ancak doğum anında doktor veya ebe tarafından görülebiliyorlardı. Ülkemizde bunun önemi gün geçtikçe daha iyi anlaşılmakla birlikte, halen büyük bir sorun olarak önemini koruduğu dikkati çekmektedir.
  Doğum öncesi bakım ebelerin ev ziyareti, gebelerin pratisyen hekimlere gitmeleri veya daha ideal şekliyle konunun uzmanlarınca gerekli lâboratuvar desteği altında kliniklerde izlenmeleri şeklinde olmalıdır.
  Doğum öncesi bakım uygulamalarının prensipleri:
  o Gebelik süresince beslenme ve diğer konularda gerekli eğitimin verilmesi, fiziksel ve ruhsal iyilik halinin temini ve devamını sağlamak.
  o Doğumsal engel oluşumuna yol açabilecek nedenleri ortadan kaldırmak veya zamanında tanının konmasının temini ile, bebeğin canlı, sağlıklı ve gününde doğmasını sağlamak.
  o Anne ve bebeğinin hayatını tehdit edebilecek veya sağlığını bozabilecek durumları tespit ve tedavi etmek.
  o Anneyi sosyal, fiziksel, psikolojik ve eğitsel olarak en üst düzeye çıkarmak suretiyle doğuma, emzirmeye ve bebek bakımına hazırlamak.
  o Anneye; genel vücut bakımı, beslenme, aile planlaması, gebelikte tehlike belirtileri, yeni doğanın bakımı ve ihtiyacı olabilecek diğer konularda eğitim verilmesi sağlanabilir.
  Son yıllarda tıbbi ve teknolojik gelişmelere paralel olarak hamilelik bakımının zamanında ve etkin bir şekilde yapılması ile genetik hastalıkların anne karnında iken tespit edilmesi ve gereken tedbirlerin geç kalmadan önceden alınması sağlanmış, anne ve bebek ölümleri büyük bir oranda azaltılmıştır.
  Gebelik ve doğuma bağlı nedenlerle dünyada her yıl 600 bin kadın başka hiçbir sağlık sorunları olmamasına rağmen yaşamını kaybetmektedir. Bu kadınların ölüm nedenleri incelendiğinde, ilk sıralarda doğum öncesi bakımla önlenebilecek kanama, iltihaplanma (enfeksiyon) ve gebelik zehirlenmelerinin olduğu görülmektedir. Bu nedenle doğum öncesi bakım; gebelik oluştuğu anda başlanmalı ve sağlıklı bir bebek dünyaya gelene kadar aksatılmadan devam edilmelidir.
  Sorun olmadan ilerleyen bir gebelikte, doktor tarafından aksi söylenmediği takdirde planlı ve düzenli bir şekilde yapılması gereken doğum öncesi bakım ve kontroller; gebeliğin ilk üç ayında bir kez, 4-7 nci aylar arasında ayda bir, 8 nci ayda 15 günde bir ve 9 ncu ayda ise haftada bir kez olmak üzere yapılması gerekir. Kontrol süreleri ve bu kontrollerde yapılacak işlemler aşağıdaki çizelgede belirtilmiştir.
  Doğum Öncesi Bakım Periyodu:
  İlk 12 Hafta :
  Şikâyetlerin ve soruların dinlenmesi,
  Psikolojik ve sosyal desteğin sağlanması,
  risklerin belirlenmesi,
  Sağlık durumunun değerlendirilmesi,
  Genel danışmanlık hizmeti ve öneriler
  13-24 Hafta :
  Gelişimin ve ağırlık artışının takibi,
  Nabız ve Kan basıncı kontrolleri
  Rahim büyümesi
  Çocuk kalp sesi takibi (ÇKS)
  Beslenme ile ilgili öneriler
  Şeker hastalığı yönünden değerlendirme(Şeker yükleme testi)
  Genetik inceleme (Üçlü Tarama Testi)
  Gerekirse Amniosentez (çocuk kesesinden su alınması)
  28-32 Hafta :
  Rahim içindeki bebeğin gelişimi
  Gebelik krizleri yönünden takip
  Tetanoz aşısının yapılması
  Doğuma hazırlık
  Bebek bakımı ve doğum kontrolü ile ilgili eğitimin verilmesi
  Kan basıncı, nabız ve solunum = Normal & Şişlik (ödem) = Yok & İdrarda albümin (protein) =Yok ise Diğer kontrollerde idrar tetkiki gerekmez
  34-36 Hafta :
  Bebeğin gelişiminin takibi,
  Annenin kan seviyesinin değerlendirilmesi
  Bebeğin pozisyonu ve rahim içi yerleşimi
  Doğum yapılacak merkezin belirlenmesi
  Doğum belirtileri ve doğum yardımı
  Meme muayenesi ve emzirme eğitimi
  Doğum sonu aile planlaması eğitimi
  37-38-39-40 Hafta :
  Bebeğin geliş pozisyonunun tespiti
  Doğum eylemi
  Vücudun genel inceleme bulguları
  Genel danışmanlık hizmetinin verilmesi

   
Dogum Oncesi Bakimin Onemi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. one beeeeee

  one beeeeee

  bune laaaaaaaaaaa:becky:
 2. Janet Jackson - The One

  Janet Jackson - The One

  The confusion lifts Kargaşa dağılıyor The contradictions melt Suçlamalar bitiyor We're left alone With the one Yalnız kalıyoruz Onunla The one is all we need Tüm ihtiyaç duyduğumuz o The one is the breath we breathe Aldığımız nefes o The one is love Sevgi o.
 3. Ilkyardim: Tanim Ve Onemi

  Ilkyardim: Tanim Ve Onemi

  Bir kaza ya da hayatı tehlikeye düşüren bir durumda, sa lık görevlilerinin yardımı sa lanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da kazazedenin durumunun kötüleşmesini önlemek için, ilaç kullanılmadan yapılan uygulamalara ilkyardım denir. Belirli bir e itim almış ve insan vücuduna müdahale etme alanında yasalarla yetkilendirilmiş kişilerce yapılan, ilaçlı müdahalelere acil tedavi denir ve...
 4. one look

  one look

  look giyim Firma Ünvanı : one look Açıklama : tekstil, bayan giyim, textile Web Adresi : http://www.onelooktextile.com
 5. which one?

  which one?

  mrb kızlar.ben parfüm ]almak istiyorum.ıncandessenceyi tavsiye ettiler ama nasıl koktuğunu465" class="inlineimg" />

Sayfayı Paylaş