gebe
  1. sılam_nisa

sılam_nisa Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    1.024
    Ödül Puanları:
    113

Doğum yaklaştığında nelere dikkat etmeli?

Konu, 'Doğum ve Doğum Çeşitleri' kısmında sılam_nisa tarafından paylaşıldı.

doğum yaklaşınca Doğum yaklaşırken kilo kaybı, yalancı doğum sancıları ve diğer dikkat edilmesi gereken şeyler. Aylar geçip gebelik ilerledikçe vücutta bazı değişiklikler olur. Bunlar doğumun çok yakın olduğunu gösterir.Peki bu zamanlarda neler yapmak gerekir diyorsanız meleklerim işte size biraz bilgi;

Doğum yaklaştığında nelere dikkat edilmelidir?

Rahatlama: Gebeliğin son aylarında döl yatağı göğüs kafesine kadar yükselir, yaptığı basınç nedeniyle nefes almak zorlaşır, mide ve bağırsak şikayetleri olur. İlk gebeliklerde doğumdan 1-2 hafta önce, sonraki gebeliklerde doğumdan yaklaşık bir gün önce bebeğin başının doğum kanalına yerleşmesi nedeniyle döl yatağı yüksekliği 2-3 cm azalır. Bu durum gebe kadında bir rahatlama yaratır. Daha rahat nefes alıp verir, mide ve bağırsak şikayetleri azalır. Buna karşın idrar torbasına baskı arttığı için sık idrara çıkma olur. Gebeliğin son günlerinde bu durumunuzu doğum doktorunuza bildirdiğinizde, doktorunuz muayene etmeden bile bebeğin duruş şekli hakkında bir fikir sahibi olacaktır.
    Yalancı ağrılar: Gebeliğin 28. haftasından itibaren döl yatağında arada sırada kasılmalar, sertleşmeler meydana gelir. Bunlar normaldir ve genellikle ağrısızdır. Bazen ağrılı olduklarında bunlara “yalancı sancılar” denir. Döl yatağının doğuma hazırlık için yaptığı bu kasılma egzersizleri son haftalarda oldukça sıklaşır.

Kilo kaybı: Doğumdan 1-2 gün önce hormon düzeylerindeki değişiklik nedeniyle vücutta su atılması ve iştah azalması meydana gelir. Bu nedenle 1-2 kilo kaybı görülebilir.
    Doğum yaklaşırken: 38. haftadan itibaren kendilerini her zamankinden daha iyi ve zinde hissettiklerinde, bunun doğumun yaklaştığını gösteren bir belirti olduğunu düşünüp, bu enerjiyi başka amaçla kullanmamaları, aksine istirahat etmeleri veya hafif işlerle oyalanmaları gerekir. Aksi durum onların doğumda kolay yorulmasına neden olup, aktif katılımlarını engelleyebilir.
    Bu bilgileri hasta bilirse, hem kendine hem doğum hekimine yardımcı olacaktır. Ayrıca bazı gebelerde de doğumdan 1-2 gün önce vücudun bağırsakları temizleme işleminden dolayı ishal meydana gelebilir. Doğumun yaklaştığını gösteren bu belirtileri her gebe kadın yaşamayabilir veya fark etmeyebilir. Bu değişikliklerin yaşanmaması veya fark edilmemesi de olağandır.

Doğum yaklaştığında nelere dikkat etmeli? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Doğum Kontrol Hapı Kullanılırken nelere dikkat etmeli ?

Doğum Kontrol Hapı Kullanılırken nelere dikkat etmeli ?

doğum kontrol hapı kullanırken adet olunurmu hap kullanırken hamile kalınırmı yazz doğum kontrol hapı kullananlar yazz nasıl kullanılır hamileyken kullanılırsa ne olur Doğum kontrolü nedir, hangi haplar nasıl kullanılır ? Evet meleklerim doğum kontrol hapı kullanırken nelere dikkat etmeliyiz gibi konuları bilgileri veriyoruz. Umarım yararınıza olur. Doğum kontrol hapları Günümüzde...
  2. hamilelikte nelere dikkat etmeliyiz ?

hamilelikte nelere dikkat etmeliyiz ?

Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, neler yenilip içilmeli ? ARkadaşlarım 5 sene sonunda çok şükür hamile kalabilmeyi başardım. Aslında sorunda yoktu ama bir türlü kalamıyordum şu anda 20 günlük hamişim. Allahıma binlerce şükürler olsun. Şimdi sizlere şunu sormak istiyorum. Ben gebelik hususunda çok tecrübesizim. Sizlerden hamilelikte nelere dikkat etmem gerekli konusunda yardım...
  3. Doğum Doktoru seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Doğum Doktoru seçerken nelere dikkat etmeliyim?

doğum doktoru seçerken tavsiyler,doğum doktoru seçerken öneriler,doğum doktorunu nasıl seçmeliyim,doğum yaparken nasıl bir doktor seçmeliyim,doğum doktoru seçerken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler Gebelik öncesi, gebelikte ve gebelik sonrası doktor seçimi yapmamız çok önemlidir. Doktorlar,anne adayının gebelikte herhangi bir sorun yaşadığında çözüme ulaşmasını yada gebelik...
  4. Sezeryanla doğum yaptım nelere dikkat etmeliyim?

Sezeryanla doğum yaptım nelere dikkat etmeliyim?

sezeryan sonrası yapılması gerekenler,sezeryan sonrası nelere dikkat etmeliyim,sezeryan sonrası öneriler,sezeryan sonrası yapılması gerekenler hakkında bilgiler Anne genellikle sezaryen (sezeyan, sezaryan) ameliyatından bir veya iki gün sonra bebeği ile birlikte taburcu edilir. Bundan genellikel bir hafta sonra tekrar hastaneye kontrole gelir. Bu arada evde geçireceği bir hafta içerisinde ve...
  5. Lohusalıkta nelere dikkat etmeliyim?

Lohusalıkta nelere dikkat etmeliyim?

Lohusalık dönemi doğumdan sonraki 6 haftayı kapsar. Bebeğin anneden doğduğu andan itibaren başlar ve 6 haftanın sonunda lohusalık dönemi sona erer. Bu dönem aslında kontinü devam eden ve gebelik etkisiyle oluşan değişimlerin tekrar eski gebelik öncesi haline döndüğü dönemdir. Hafta hafta ayırmak pratik olabilir fakat haftadan haftaya geçişler keskin sınırlarla belli olmayabilir. Lohusalığın...

Sayfayı Paylaş