gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Dolma Kalemle Tükenmez Kalem Arasında ki Farklar...

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

dolma kalemle tükenmez kalem, arasında ki farklar, nelerdir, nedir, resimleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz. [​IMG]

Sevgili melekler,
    Her gün sürekli kullandığımız kalemlerdir tükenmez kalemler.Yayıldıklarından beri dolma kalemlerinpabucu dama atılmıştır.Ama dolma kalemde ki asalet hiç bir zaman tükenmezde olmamıştır.

Dolma kalem ve tükenmez kalem tarihi süreçte insanların kullanması için ortak bir süre zarfında satışa sunulmuştur. Yani bu iki kalemin birbirinden pek farklı zamanlarda yapıldığı pek doğru olmayan bir bilgidir. Yapılış malzemesi farklı olan bu ürünler aslında çalışma prensiplerininde bu seçilim sayesinde olduğu açık bir şekilde anlaşılmaktadır.

Tükenmez kalem daha dolgun bir mürekkebin kullandıldığı kalem türüdür. Uçu metal bir kısımdan yapılan bu kalem aslında uzun süre kullanım için tercih edilen bir kalemdir. Ayrıca her türlü zeminde düzgün bir sonuç alınan bu kalem insanlar tarafından daha fazla tercih edilmektedir. Ayrıca bir tükenmez kalem ortala 3 kilometrelik bir yazıyı bitmeden sunabilir.

Dolma kalemler ise daha farklı bir yapıdan oluşur. Ucunda haznesi bulunan bu kalemler mürekkebi dışarıdan ve sürekli olarak alır. Bu işlem sırasında mürekkebe daldırılan kalem daha sonra kağıtta kullanılmaya başlar. Bu süreç içinde kullanıma göre mürekkep sürekli olarak gücünü kaybeder ve yazı gitgide daha fazla belirginliğini kaybeder. Bu nedenle de dolma kalemler fazla tercih edilmeyen ve kullanılmayan kalemlerdir.

Dolma Kalemle Tükenmez Kalem Arasında ki Farklar... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. tükenmez kalem

tükenmez kalem

tükenmez kalem yazısı nasıl silinir Tükenmez Kalem Kalemin tarihi yazınınkinden de eskidir. İlk insanlar sivriltilmiş çakmak taşları ile hayvan kemiklerinin üstüne resim kazırlardı. Türkçeye Arapçadan geçen kalem sözcüğünün kaynağı 'kamış' anlamına gelen eski Yunanca 'kalamos' sözcüğüdür. Mısır, Yunan ve Roma medeniyetlerinde saz ve bambu gibi bitkilerin içi boş saplarından yapılmış kamış...
  2. Tükenmez Kalem Nasıl Çalışır

Tükenmez Kalem Nasıl Çalışır

Çoğumuz zannederiz ki, hayatımızın bir parçası olan tükenmez kalem son yılların bir icadıdır. Halbuki tükenmez kalemin ilk modeli 1880 yıllarında ortaya çıkmıştır. NASIL ÇALIŞIR? Tükenmez kalem mürekkep dolu bir tüp ile (genellikle ince plastik bir tüp) bunun ucuna monte edilmiş bir bilyeden oluşur. Bilye kalemin ucundaki sokete sıkıca oturmuştur. Bilye sadece kağıdın üstüne akacak...
  3. Deri koltuktaki tükenmez kalem lekesi

Deri koltuktaki tükenmez kalem lekesi

deriden tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar deri koltuktan tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar deri koltuktaki deriden derideki Arkadaşlar lütfen bi bildiği olan varsa benimle paylaşsın. oturma grubum beyaz deri ve tükenmez kalem lekeleri var ne yaptımsa çıkmadı. çamaşır suyu hariç herşeyi denedim kosla.enveyin log. cif karbonatla sildim ,limonla sildim kolonya dktüm ama yok yok.... bilen varsa...
  4. Deride tükenmez kalem lekesi

Deride tükenmez kalem lekesi

Kızlar benim koltuklar Krem rengi ve tamamen deri. Oğlum yeni yeni yaramazlığa başladı, geçenlerde benim güzel koltuklarımı mavi tükenmez kalemle boydan boya çizmiş. Çok üzüldüm:( herşeyi denedim ama çıkmıyor. Şimdilik bir örtüyle kapatıyorum boyaları. Bu boyalar nasıl çıkacak? Bir bilgisi olan varmı arkadaşlar?
  5. Deriden tükenmez kalem çiziği nasıl temizlenir ?

Deriden tükenmez kalem çiziği nasıl temizlenir ?

Tükenmez kalem facialarını evin her alanında görmeye alışkınız .Küçük yaramaz çocuklarımız tarafından deri koltuklara atılan imzalar çizilen resimler çocuğumuzu mutlu etsede bizler için maalesef can sıkıcı bir durum.Tükenmez kalem lekeleri sadece koltuk ve duvarlarda değil deri ceket ve çantalarda olabiliyor.Peki bu lekeler çıkıyormu çözümü varmı ? Evet varmış tüm detaylar yazımızın devamında...

Sayfayı Paylaş