gebe
  1. PeLiNiM

PeLiNiM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    57
    Ödül Puanları:
    0

doyunca hep ağlarım

Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

Anlayan için o kadar ibret dolu ki...

Hz.Muhammed’in vefatından sonraki yıllardır. Bir akrabası Hz. Aişe’yi ziyaret eder. Hz.Aişe onun için bir sofra kurdurtur. Ve sonra dayanamayıp ağlamaya başlar. Akraba sebebini sorar. Hz.Aişe: “Ben doyuncaya kadar her yemek yediğimde ağlarım,” der. Akraba daha da meraklanıp, sorar:
    Niçin?

Çünkü Allah’ın elçisi bütün ömrü boyunca doyuncaya kadar hiç yemedi. Sıkıntı içerisindeydi. Bir günde iki öğün yemedi. Ekmek yediği zaman hurma yemedi, hurma yediği zaman ekmek yemedi. Sürekli başkalarını kendine tercih ettiği için hep böyle yaşadı. Şimdi ise insanlar yediklerini eritmek için ilaç kullanıyor… Hz. Muhammed bütün ömrü boyunca kızartılmış bir koyunu hiç görmemiştir.

ÜÇ GÜNDÜR AÇIM

Üç gündür hiç bir şey yiyememiştir… Kızı Fatıma’ya giderek evinde yiyecek bir şeyler olup olmadığını sorar:
    -Kızım! Sende yiyecek bir şey yok mudur? Ben çok açım.
    Fatma:
    -”Canım sana feda olsun, babacığım! Yemin ederim ki bende de size yedirecek bir şey yok”, diye cevaplar.
    Bu sıra peygamberliğinin yanı sıra bir devletin başkanıdır…
    Başka bir gün kızı Fatma yeni pişirdiği arpa ekmeğinden bir parça da Peygamber babasına götürür.
    Hz. Muhammed kızına:
    -”Vallahi kızım” der, “Üç gündür baban bir şey yememiştir” bu sırada da devlet başkanıdır.

doyunca hep ağlarım konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Akın

Akın

Bakınız; Ordu ve Savaş maddeleri.
  2. Ağız

Ağız

İşlerin başlangıcı ve sonucuna, Ağızdan söz çıkması iyilik ve kötülükten sarf edilen söze, Agıza giren şey kişinin rızkına, Ağızın kapanması ya da kilitlenmesi hidayetten sonra dalalete, Ağzın yok olması ölüme, Hastanın ağzının büyük ve güzel görünmesi ssağlık ve afiyete, Ağız bazen hamile kadının doğum yapıp kurtulmasına delalet eder. Ağız kenarı görmek bir şeyden kaçmaya ve kurtulmayla tabir...
  3. Ağda

Ağda

Vücuttaki tüyleri sökmek için ağda kullanmak gönül huzuruna ve ferahlığa, Ağda kullandığı halde tüylerin tamamen ya da kısmen dökülmediğini görmek iç sıkıntılarının bir süre daha devam etmesine delalet eder.Görmek ya da kullanmak, endişelerden geçeceğine ve mutluluğun geleceğine işarettir. Görmek ya da kullanmak, endişelerden geçeceğine ve mutluluğun geleceğine işarettir.Ağda yapmak...
  4. AĞim

AĞim

Ayağın üstündeki tümsek yer.
  5. **Ağlardım**

**Ağlardım**

Olup olmadigin her yere Duyabildigin tüm sesle Haykirabildigim kadaryla Cevaplayabildigim her soru Gecenin lakirtisi hala kulaklarimda. Zaman ise sensizliğin sinirsizliginda. Ve bensizligin ilk demleri kaplaniyor... Ankara da karsi pencerede yagiyordu kar. Görebildigim tek buydu Bugulu bir kirmiziydi gök. Sana yazdigim harfleri birlestirip cizgi yapsam Ne kadar uzak olsan...

Sayfayı Paylaş