gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.524
    Ödül Puanları:
    113

Dudağımda yara var nasıl geçer?

Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

dudakta yara nedenleri,dudakta yara çıkmasının sebebi,dudakta çıkan yaraya ne iyi gelir,dudak yaralarının tedavisi,dudak yaraları hakkında bilgiler

du.jpg

Dudak yaraları dudak üzerinde kabarcık, şişlik yada ülserler ile karakterizedir. Yaralı olan yüzey bozulmuş, kanamalı yada kabuk bağlamış olabilir. Dudak yaraları ağrılı, tahriş olmuş ve kırmızı şişlikler şeklinde görülür.
    Dudak yaraları çoğu durumda ciddi nedenlerden kaynaklanmaz ve önemli sağlık riski oluşturmaz. Genellikle basit nedenlerden meydana gelir ve sık sık tekrarlayabilir.
    Bilinen genel nedenlerinden biri travmadır. Dudağın kazara ısırılması yada sıcak besinlerin yenilmesi bunun en iyi örnekleridir. Uçuk virüsü olan herpes simpleks virüsü de dudak yaralarının bulaşıcı, tekrarlayıcı nitelikte ve ateşli olan nedenlerinden biridir.Ayrıca aftöz ülser olarak bilinen aftlar, hemen hemen herkeste görülen yaygın bir sorundur. Bunun dışında vücuttaki başka bir arızanın yan belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Nadiren de olsa dudak yaraları bir kansere işaret ediyor olabilir.
    Dudak yaraları nadiren acil yardım gerektirir. Eğer yüksek ateş, solunum güçlüğü veya yutma güçlüğü gibi belirtiler ile birlikte dudak yaraları varsa acil servise başvurunuz. Bunun dışında yaraların kalıcı olması ve size huzursuz etmesi durumunda da bir doktora görününüz.
    Bunların dışında dudaktaki yaralar;
    Ağızdaki protezler yada diğer diş ile ilgili aparatlar
    Sıcak yiyecek ve içecekler
    Stres
    Viral enfeksiyonlar
    B12 vitamini ya da folat eksikliği
    Bağışıklık sistemi sorunları
    Dermatit ( deri iltihabı )
    Hemofili (kanın pıhtılaşmadığı nadir görülen kalıtsal hastalık ) ya da diğer kanama bozuklukları
    HANGİ BELİRTİLER İLE KARŞILAŞMANIZ MÜMKÜN!!!
    Belirtiler nedene bağlı olarak, dudakta oluşan yaranın dışında farklı belirtiler ile karşılaşılabilir. Ağızda oluşacak olan belirtiler şunlardır;
    Kanama
    Yanma hissi
    Ağız köşelerinde ve dudaklarda çatlamalar
    Küçük şişliklerin belirginleşmesi
    Ağız kuruluğu
    Kaşıntı duygusu
    Kızarıklık, sıcaklık ve şişme
    Gerginlik yada hassasiyet
    Dudaklarda meydana gelen yaralar diğer vücut bölgelerinde çeşitli belirtiler verebilir. Bunlar;
    Vücut ağrıları
    Baş dönmesi
    Lenf nodlarının büyümesi
    Aşırı susama
    Kendini iyi hissetmeme
    Baş ağrısı
    Burun tıkanıklığı olabilir.
    Ağız Kenarındaki Yaralar
    TEDAVİ EDİLMEYEN DUDAK YARALARI NELERE YOL AÇABİLİR?
    Çoğu durumda, dudaklardaki yaralar ciddi değildir. Fakat bazen, dudaklardaki yaralar ciddi bir hastalığa bağlı olabilir ve tedavi olunmaması yada yetersiz tedavi daha ciddi şikayetlere ve kalıcı hasara neden olabilir. Komplikasyon riskini azaltmak için tedavi planını takip etmek için önemlidir. Meydana gelebilecekler aşağıdaki gibi olabilir;
    Organ yetmezliği ya da disfonksiyonu
    Şiddetli rahatsızlık veya ağrı
    Deri ülserleri ve enfeksiyonları
    Kanserin yayılması
    Enfeksiyonun yayılması
    TEDAVİ NASIL YAPILIR?
    Dudak yaralarının bir çok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlere bağlı olarak da tedavi planı, ilaçlar, seçenekler değişkenlik göstermektedir. Doktora görünüp hastalığın etken faktörü tespit edilmeli, ilaçlar yazdırılmalı ve ona göre de başarı sağlanmaktadır.

Dudağımda yara var nasıl geçer? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Dudaktaki Uçuk Nasıl Geçer

Dudaktaki Uçuk Nasıl Geçer

dudakta uçuk nasıl geçer dudaktaki uçuk nasıl geçer dudak yanması dudak şişmesi şişliği Dudağımızda benimde tam adını koyamadığım bir sebepten dolayı uçuklar oluşuyor, yani bir sabah kalkıyoruz ve bakıyoruz ki dudakta yaralar oluşmuş. Peki bu yaralar nasıl oluşuyor ? Denildiği üzere korktuğumuzdan yada, ateşli hastalıktan dolayı mı oluyor. Uçuk genellikle dudak kenarlarında görülen içi...
  2. Adet Sancısı nasıl geçer yardım!

Adet Sancısı nasıl geçer yardım!

adet sancısı, regl sancısı, nasıl geçer, ne iyi gelir, nedeno lur, ne geçirir, iyi gelen bitkiler, bitkisel çözüm, için ilaç, ilaçlar, öneriler, ağrı kesiciler Merhaba Melek'ler... Kadınların %80 gibi bende adet (regl) sancısı çekiyorum ve bu sancıya bazen katlanamıyorum. Bunun için Dolerex ya da aspirin içiyorum kanamayı kesmesin diye ama birde migrenim var:S Sancıya razıyım ama regl...
  3. dudağımdaki uçuk nasıl geçer?

dudağımdaki uçuk nasıl geçer?

Selam.Dudadğımın kenarında zırt pırt uçuk çıkıyor.Hem de en olmadık zamanlarda :S Şimdi yine çıkmaya başladı, nasıl önleyebilirim ben bu uçuğu, ne yapabilirim ?
  4. acayip baş ağrım var nasıl geçer?

acayip baş ağrım var nasıl geçer?

Şu anda çok fena başım ağrıyor.Bir anda başladı ve normalde hiçbir şikayetim yok.Hasta falan değilim ama bu başağrım nasıl geçer, ne yapmam lazım ne olur söyleyin..:S
  5. Dudağım mor renkte nedeni nedir?

Dudağım mor renkte nedeni nedir?

Dudak morarması, kararması ya da kahverengileşmesi, sigara içme, güneş ışınlarına uzun süre maruz kalma, dudak kuruluğu, kahve ve çay tüketimi nedeniyle ortaya çıkabilir. Ama anemi gibi bazı hastalıklar da bunda rol oynayabilir. Dudaklara kırmızımsı, pembemsi rengi veren cildin genetik kodumuzda yazılı rengi ve kan akışıdır. Bunun dışında melanin maddesi de renge etki eder. Kan akışını veya...

Sayfayı Paylaş