gebe
  1. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113

Düşme ve Çarpma Yaşayan Çocuğa Nasıl İlkyardım Yapılır? Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

ev kazaları, çocuklara ilkyardım, ilkyardım nasıl yapılır

Sevgili melekler, ev kazaları ne kadar kaçınsak da adı üstünde kaza, ne yazıkki bazen başımıza gelebiliyor. Özellikle küçük çocuğumuz varsa ev kazaları hakkında çok daha dikkatli olmalı, bilgilenmeli ve ne yapacağımızı bilir durumda lmalıyız. Bu yazımızda düşen ya da bir yere çarpan çocuklarımıza ilkyarım nasıl yapılır bu knuda sizleri aydınlatıyoruz...

ilkyardım.jpg

5 Aylıktan itibaren bebekler yattıkları yerde dönebildiklerinden yüksek ve yanları çocuğun düşebileceği şekilde açık olan masa üzerinde, sedirde veya salıncakta uyutmayın ve yalnız bırakmayın.
    Balkon demirlerini çocukların sarkmayacağı yükseklikte ve aralarından geçemeyeceği genişlikte yaptırın.
    Emekleyen ve yeni yürümeye başlayan çocukları balkon, duvar üstü, merdiven başı veya dam üzerinde tek başına bırakmayın.
    Çocuklar takılıp düşeceğinden, odalarda halı uçlarının kıvrık olmamasına, zeminin ayağa takılacak bir şeyler içermemesine dikkat edin.
    Mutfak, tuvalet, banyo gibi kaygan zeminleri ıslak tutmayın.
    Merdiven başları ve kapı girişlerini iyi ışıklandırın.
    Çocuğunuza küçük veya büyük olmayan, uygun ayakkabılar giydirin.
    Çocuğunuzun yatağının yanlarına uygun yükseklikte, düşmesini önleyecek parmaklık yaptırın.

Düşme ve çarpmalarda yapılacak ilk müdahale:

Kaza geçiren çocuk ağlamıyorsa, şuuru yerindeyse ve ellerini, kollarını normal hareket ettiriyorsa hiçbir müdahalede bulunmayın. Fakat 24 saat hareketlerini gözlemleyin.
    Kazadan sonra 24 saat zarfında, yarım saat, 2 ya da 1 saat içinde 3'ten fazla fışkırır tarzda kusma, dalgınlık, sürekli uyku hali, solunum sıkıntısı, karın ağrısı, renk solukluğu veya havale geçirme gibi bulgular olursa mutlaka bir sağlık kuruluşuna götürün.
    Yüksekten düşmelerde yukarıda sayılan belirtiler olmasa bile kırık çıkık veya bir iç kanama ihtimali olacağından en yakın sağlık kuruluşuna götürün.
    Kaza sonucu vücutta şişlik veya morluk oluşmuşsa üzerine buz veya soğuk suyla ıslatılmış bez koyarak daha fazla şişmesini önleyiniz.

Düşme ve Çarpma Yaşayan Çocuğa Nasıl İlkyardım Yapılır? Alınabilecek Önlemler Nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Elektrik Çarpmasına Karşı Önlemler

Elektrik Çarpmasına Karşı Önlemler

elektrik çarpması, ilk yardım, önlemleri, sonucu, koruma yolları nelerdir diye merak ediyorsanız yazımıza buyrun. hayatta başımıza herşey gelebilir. elektirik çarpması da öyle. hayatımızın byük bir kısmında elektrikli aletleri kullanıyoruz. o yüzden bir elektrik çarpmasına karşı nasıl müdahale etmeliyiz ne yapmak gerekir bu yazımızda sizlere sunulmuştur melekler. Elektrikle...
  2. Ev Kazalarına Karşı Alınabilecek Önlemler

Ev Kazalarına Karşı Alınabilecek Önlemler

ev kazaları, çocukları nasıl koruruz, neler yapılmalı, tedbirler, önlemler, nelerdir, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Kazalar hepimizin başına gelebilir.Özellikle çocukların yaralanmaları her an mümkündür.Eğer bazı basit tedbirleri alır ve evde uygulanmasını sağlarsak, daha az sıkıntı yaşarız.Nedir bu tedbirler,Memorial Hastanesi Çocuk Sağlığı ve...
  3. burun kanamasına ilkyardım nasıl yapılır

burun kanamasına ilkyardım nasıl yapılır

Selam , burun kanamsı karşısında ben kafa arkaya atılır ve beklenir diye biliyordum ama yanlış biliyormuşum :S Burun kanamasına ilk yardım nasıl yapılır peki ?
  4. çocuk para yutarsa ilkyardım ne yapmak lazım ?

çocuk para yutarsa ilkyardım ne yapmak lazım ?

Bir arkadaşımın çocuğu geçenlerde para yutmuş, apar topar hastaneye götürmüşler. Hastanede kakasıyla birlikte çıkmış. Allahtan kötü birşey olmamış. Benim sormak istediğim para yutan çocuğa ne yapmak, nasıl ilkyardım uygulamak lazım ?
  5. Kushi Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kushi Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

kushi diyeti diyet çeşitleri zayıflamak için diyet Diyet çeşitlerinden biri olan kushi diyeti ile kışın aldığınız kiloları yaz öncesi verebilir ve yaz aylarına formda bir vücutla girebilirsiniz. Kushi diyeti nedir ve nasıl yapılır? Kushi diyetinde yenmesi ve uzak durulması gereken gıdalar nelerdir gibi sorularınızın yanıtlarını sizler için bu makalemiz de paylaşıyoruz. Makrobiyotik...

Sayfayı Paylaş