gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Eğitim ve Demokratik Kimlik

Konu, 'Okul ve Öğretmenler' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

EĞİTİM VE DEMOKRATİK KİMLİK
    Demokrasininin bir yaşam biçimi hâline getirilmesi arzulanan bir gerçektir. Demokrasi, yalnızca demokrasi ilkelerinin kabul edilmesi ile gerçekleştirilmez. Önemli olan demokrasinin yaşayarak öğrenilmesidir. Demokrasi ile yönetilen ülkelerde demokrasi kültüründen bahsedilebilir. Demokrasi kültürünün en önemli unsuru ise eğitimdir. Bir insan demokrasiyi tanır ve ona inanırsa onu yaşar. Demokrasinin yerleşmesinde en önemli faktörlerden biri de demokrasinin bilinmesidir. Bu da eğitim sayesinde gerçekleşebilir. Çünkü demokrasinin ilkeleri okul kültürü ile birleştiği an yerleşecektir. Demokrasinin yerleşmesi demokrasinin bütün kurumlarda benimsenmesi ile ilgilidir. Demokrasi sadece devlet yönetimine ait değildir. Demokrasi kültürü ilk önce ailede kazanılır, eğitim ile pekişir ve diğer ortamlarda sürdürülür. İnsanın yetişmesinde önemli unsur olan aile içindeki davranışlar, demokrasi kimliğinin ortaya çıkmasına neden olur. Duygu ve düşüncelerinin dikkate alınmadığı bir aile ortamında yetişen çocukların demokratik kimliğe sahip olmaları beklenemez. Demokrasi, özgürlüğe büyük önem vermektedir.Çünkü insanlar özgür oldukları zaman bireysel farklılıkları belirleyebilmektedir. Bu farklılıkların belirginleşmesinde eğitim önemli role sahiptir.

Demokratik okul kültürünün oluşması öğrencilerin başarısını artıracaktır.Eğitim kurumlarında, eğitimin başarılı olabilmesi için; öğretimde demokratik özellikleri güçlendirecek vurguların yapılması, aile ve diğer toplumsal kurumların desteği ve katılımı şarttır. Demokrasi eğitimi için öğrencinin düşündüklerini aktarabilmesi önemlidir. Öğrencilerin düşüncelerini rahatlıkla tartışabilecekleri ortamlar hazırlanmalıdır. Öğrencilerin demokrasi sürecine kendilerini adamalarının etkili yollarından biri de bazı uygulama imkânlarının onlara verilmesidir. Örneğin, okul yönetiminde söz sahibi olmak gibi. Demokrasi bilincinin oluşturulması konusunda öğretmenlere de önemli sorumluluklar yüklenmektedir. Çünkü demokrasi eğitimi ile;

Atatürk ilke ve inkılâplarına, insan haklarına saygılı, hoşgörülü, eleştirel düşünebilen, birbirlerine güven duyabilen bireyler yetişmelidir. Demokrasi kültürünün yerleşmesi eğitim kurumlarının öncülüğünde, bireylerin tümünün sorumluluğunda başarılacaktır.

Fatma ERGİN
    Anadolu Öğretmen Lisesi Öğrencisi / RİZE

Eğitim ve Demokratik Kimlik konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Eğitim ve Kalite Yönetimi

Eğitim ve Kalite Yönetimi

Bütün Örgütler içinde bulundukları çevre tarafından etkilenmektedir. Eğitim Örgütleri de içinde bulundukları çevreyi etkilemekte ve yine bu çevre tarafından da etkilenmektedirler. Toplumun şekillenmesinde rol oynayan eğitim kurumlarının bir bütünlük ve beraberlik içinde geleceğe yönelik öğrenci yetiştirebilmeleri, öğrencilerin ve toplumun beklentileri doğrultusunda eğitim vermeleri ile mümkün...
  2. Eğitim, Okul ve Öğretmen

Eğitim, Okul ve Öğretmen

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  3. şehitlerin ve yaralıların kimlikleri

şehitlerin ve yaralıların kimlikleri

Erzincan Valisi Ali Güngör, Askeri Hastane çıkışında terör örgütünün mayınlı tuzağı hakkında yaptığı açıklamada, askeri kamyonun devriye nöbetinden dönmekte olduğunu bildirdi. Ali Güngör, "Araçta Kars'tan gelen tabur komutanımız, kurmay yarbayımız ve bir jandarma yüzbaşımız ile ikisi uzman çavuş olmak üzere toplam 11 askerimiz patlamaya maruz kalmıştır. Toplam 9 şehit var....
  4. Kültürel ve Millî Kimlik

Kültürel ve Millî Kimlik

Millî kimlik, tarihî tekâmül içinde millî kültür unsurlarının şekillendirdiği kimlik tipidir. Millî kültür ise diğer toplumlardan farklılığı ortaya koyan -yani millî olan- karakterin meydana getirdiği kültürdür.[1] Bu değerlendirmelerde, millet kavramı saf bir ırktan ziyade ırk entegrasyonunu (racial integration) ifade etmektedir. Gökalp'e göre, millî kültür esasında hâkim kültür...
  5. Hıh ve Kimliği.

Hıh ve Kimliği.

hıh Ben bu :seker:smli çok severim.Aslını araştırdım ve kimliğini buldum.Merak edenler baksın.İşte hıh ve kimliği

Sayfayı Paylaş