Engelliler için engelsiz mobilyalar tasarlandı

Konu, 'Engelliler dünyası' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi  engelliler için tasarımlar engelliler için mutfak Ertunç Vatanperver (26) genç bir iç mimar. İç Mimarlar Odası İstanbul Şubesi ve AYDER’in (Alternatif Yaşam Derneği) düzenlediği, "Engelsiz Kişisel Yaşam Alanı (oda) ve Mobilya Tasarım Yarışması"nda, engelliler için hazırladığı mobilya tasarımı ve odasıyla ikincilik ödülü kazandı.

  Jüri, yarışmada profesyonel kategoride birinci olacak proje bulunmadığına karar verdiği için, Ertunç Vatanperver’in projesi ikinci oldu. Yarışmanın amacı, yaşadığımız mekanları düzenlerken bedensel engellilerin de düşünülmesini sağlamak ve tasarımın herkes için olduğu gerçeğini ortaya koymaktı. Vatanperver hangi düşüncelerle bu yarışmaya katıldığını şöyle açıklıyor: "Engelli mobilyaları satan hiç kimse tasarımı umursamıyor. Mobilya kendini ’ben sadece sakatlar içinim’ diye fark ettiriyor. Hem işlevsel hem de görsel olarak engelli mobilyası görünümünü minimuma indirmeyi amaçladım."

  Ne zaman konu geçse, herkes engellilerin hayatının ne kadar zor olduğundan, hem ev içinde, hem sosyal hayatta kimsenin onları düşünmediğinden yakınır. Durum böyle olmasına rağmen, yine de çok az kişi elini taşın altına sokar. İşte AYDER ve İç Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nin bu girişimi engellilerin önündeki engelleri kaldırmak için bir umut oldu.

  Kendisi engelli olmayan Ertunç Vatanperver, projesini bir haftada tamamlamış ama araştırma süresi daha uzun sürmüş.

  Yarışmayı duyduğu zaman teslim tarihine çok kısa bir süre kalmasına rağmen, konu zor olduğu için yarışmaya katılmak istemiş.
  Önce mevcut engelli mobilyalarını ve kullanım amaçlarını incelemiş. Daha sonra da engelli mobilyalarının işlevselliğini ne kadar artırabileceğini ve aynı zamanda görsel olarak pek de iç açıcı olmayan bu mobilyaların nasıl modernize edilebileceğini düşünmüş.

  PUREroom (Saf Oda) adını verdiği konseptte, kanıbaşka bir şekilde tasarlamış.
  "Engelliler dışarıda kullandığı sandalyeleri mecburen evlerinde de kullanıyor.

  Halbuki ev için çok daha şık ve kullanışlı bir sandalye tasarlanabilirdi. Engelli mobilyaları satan hiç kimse tasarımı umursamamış. Böyle bir şey düşünmemiş bile.

  Bu tür mobilyalar ’Ben sadece sakatlar içinim’ diyerek kendini fark ettiriyor. Engelli insan, sandalyeye her oturduğunda sakatlığı yüzüne vuruluyor."

  Ertunç Vatanperver’in tasarladığı sandalye akülü ve sandalyenin herhangi bir kontrol kolu yok. Kontrolü, engelli kişinin koluna takılan ve blue tooth ile çalışan bir aygıt sağlıyor.

  Engelli kişinin ev içinde katettiği yol çok uzun olamayacağı için sandalyenin aküsü uzun bir süre yetiyor. Kişi yatağında yatıyorsa ve sandalyesi uzaktaysa yine kolundaki aygıt sayesinde uzaktaki sandalyesini yanına getirebiliyor. Sandalye 120 derece sırt eğimi sağlıyor ve 15 cm’lik yükseklik ayarı da yapılabiliyor.

  Oturma ve yaslanma kısmı terletmeyen ve formunu kaybetmeyen poliüretan destekli keseciklerden oluyor. Odadaki yatak çevresini saracak tekerlekli bir dış düzenek ve gerektiğinde sırt eğimi ayarlanabilir olarak tasarlanmış. Çalışma masasının dörtte üçü istenirse parçalanabiliyor. Engelli yatağında çalışmak istiyorsa parçalara ayrılabilen bu masa yatağa kolaylıkla adapte edilebiliyor. Laptopla çalışmak isteyen engelli parçalanabilen bu masanın üzerindeki prizlerle de elektrik sorununu halledebiliyor. Odadaki raflar kitaplık olarak kullanılabildiği gibi engelli kişiye aynı zamanda destek de sağlıyor.

  Ertunç Vatanperver, bu konseptin bu haliyle üretime giremeyeceğini fakat küçük değişikliklerle kolaylıkla üretim yapılabileceğini söylüyor.

  Bursla iç mimari okudu
  Ertunç Vatanperver 2000 yılında başarı bursuyla girdiği Maltepe Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nden 2005 yılında mezun oldu. 2001 yılında Domsan Mobilya’nın düzenlediği mutfak tasarımı yarışmasında birincilik ödülü alarak İtalya’da NABA’da (La Nuova Accedemia di Bella Arti di Milano) sertifika programına katıldı. 1998 yılında Cumhuriyet’in 75. Yılı Anıt Yarışması’nda birincilik, Calligaris Sandalye Tasarım Yarışması’nda ikincilik, Movenpick Otel "Otel İşlevine En Uygun Masa Tasarımı Yarışması"nda birincilik ödülleri Vatanperver’in kazandığı yarışmalardan bazıları. Şu anda ParlakKırmızı firmasında iç mimar olarak çalışıyor.

  Hürriyet

   
 2. beytullah aşcıoğlu

  beytullah aşcıoğlu Forum Okuru  bana kalırsa sorunun cevabını sen ver
   
Engelliler için engelsiz mobilyalar tasarlandı konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Ortopedik engelliler için neler yapmalıyız?

  engelli insanların hayatını kolaylaştırmak için neler yapmalıyız engelliler için neler yapabiliriz engelli insanların hayatını kolaylaştırmak yapılabilir engellilerin yapmalıyız yapılır Ortopedik engelliler için neler yapmalıyız? Aydınlık bir mekan, yada başka bir deyiş ile görüş keskinliği bulunan bir mekan yeni bir rahatsızlığa sebebiyet vermemek için ortopedik engelli birey için büyük...
 2. GöRme enGelliler İÇin teLevizyon

  Sony Bravia HDTV'lere görme sıkıntısı yaşayanlar için sesli açıklama sistemi ekleniyor. Son dönemde düz kare ekranlar ve HDTV üzerine teknolojisini sürekli geliştiren Sony, son olarak görme sıkıntısı yaşayanlar için televizyonlara sesli açıklama sisteminin de entegre edileceğini açıkladı. Görme engelliler veya görme bozukluğu yaşayanlar, eğer evlerinde Sony Bravia televizyona sahipse, film...
 3. ..Engelliler için "Göz Dokunuşu" projesi...

  Anadolu Üniversitesi (AÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Elektrik-Elektronik Bölümünde ''Göz Dokunuşu'' adıyla yürütülen çalışma kapsamında engellilerin de bilgisayar kullanabilmesi için bir sistem geliştirildi. AÜ Mühendislik Mimarlık Fakültesi Elektrik-Elektronik Bölümü Araştırma Görevlisi Cihan Topal, engellilerin bilgisayar kullanımını kolaylaştırmak için Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr....
 4. Engelsiz yaşam için Duvar Kağıtları

  Engelli Kardeşilerimize Hayata tutunma noktasında köprü olalım...
 5. ''herkes için engelsiz turizm komitesi''çalışmalara başladı

  Turizmin yeni gözdesi engelliler Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), dünyadaki 600 milyondan fazla fiziki ya da zihinsel engellinin oluşturduğu turizm pazarından Türkiye'nin daha fazla pay alabilmesi için çalışmalara başladı. Türkiye'nin turizm cazibelerinin engellilere açılması için geçen yıl haziran ayında başlatılan "TÜRSAB Herkes İçin Engelsiz Turizm Komitesi"...
 6. Görme engelliler için projeye gönüllü desteği aranıyor

  belkıs öztürk engelliler ile ilgili projeler Değerli arkadaşlar bir proje kapsamında görme engelliler için sesli kütüphane olusturuluyor. Düzgün diksiyonlu gönüllülerin seçilmis kitapları seslendirmeleri ve bu kayıtların düzenli kitap cd leri haline getirilmeleri ile proje tamamlanmıs olacak. Görme engelli dostlarımızın bu kitaplardan faydalanmalarına katkıda bulunmak isteyen gönüllülere...
 7. engelliler için engelsiz dersane

  Çankaya Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, ODTÜ, Hacettepe, Ankara ve Bilkent üniversitelerinden yardımsever gönüllü öğrencilerin desteklediği dersane görme engelli çocuklar için 2009 yılı sınav hazırlıklarına başladı. Engelsiz Dersane'nin sezon açılışında konuşan Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz engellilerin yaşama katılması için örnek bir projeyi hayata geçirmekten duyduğu...
 8. Görme engelliler için film

  Elazığ'da, düzenlenecek '2. Çayda Çıra Film ve Sanat Festivali'nde görme engelliler için de film gösterilecek. Elazığ'da, 2-6 Mayısta, ''2. Çayda Çıra Film ve Sanat Festivali'' düzenlenecek. Elazığ Sinema Derneği Başkanı Serdar Kara, yazılı açıklamasında, geçen yıl ilkini düzenledikleri festivalde filmleri, sinema oyuncularını ve yönetmenleri Elazığlı sanatseverler ile buluşturduklarını, bu...
 9. İşitme Engelliler İçin Mucize Tasarım

  engelliler için tasarımlar Hepimiz sağlıklı gelmedik dünyaya.Rabbimin taktir ettiği şekilde yaratıldık...Bazen doğuştan vardı kusurlarımız bazen sonradan oldu...Kimsenin kimseden geri kalması gerekmaz kusurlu olan kişilerin göz ardı edilmezi bizlere yakışmaz... İşitme engelliler için mucize bir cihaz üretildi.Bu sayede artık onlarda müzik dinleyebilecek ve sesleri az olsada...
 10. işitme engelliler için saat

  merhaba bir ürün paylaşmışsınız 2011 de o ürün acaba satılıyor mu?

Sayfayı Paylaş