Enteresan?

valla canım bu konuya yorum yazsam akşama kadar masadan kalkamam..o yüzden kısaca çok farklı bir yaklaşım olmuş konuya...
ellerıne sağlık

Aynen öyle valla tam bir çile... Üniversite oku diyorlar okuyoruz, öğretmen olacaksan bölüm seçmeyecektin diyorlar (sanki tercih hakkım varmış gibi) pedagoji alacaksın dediler, onu da aldık. Şimdi de KPSS diyorlar 3000 kişiden 300 kişi içine girersen atayabiliriz seni diyorlar... Bir tek canımızı istemedikleri kaldı onu da zaten bunalıma girip inrtihar edenler de veriyor... Hayırlısı olsun ne diyelim... Biz hala ayrım gayrımlardayız. Devletin okuluna düşmanız... Bırak bakalım bütün gençliği eşit şartlarda sınava girsin iyi olan kazansın de. Ne diye 1-0 önde başlatıyorsun diğerlerini? Bu mu adalet medeniyet? Enteresan ki ne enteresan...

Allah hepimizin yardımcısı olsun...
Farkli bir gorus bildireyim,bu konu ile ilgili degil sadece egitim sistemine farkli bir bakis.Ben su anda yurt disindayim,Almanya da,buradaki egitim sistemi o kadar farkli ki bildigin bir cok ulke ile cok farkli,farkli diyorum cunku,eger meslek sececeksen daha orta okulda bu secimi yapiyorsun ve meslek secen universiteye gidemiyor,mesleklerde biraz ilginc,kasiyerlik,kuaforluk,deri islemeciligi vs..yani bizim ulkemizde herkezin bu is icin meslek okumadan yapacagi isler orada meslek oluyor.Meslek sececeksen,once seni kabul edecek bu isi yapan bir yer buluyorsun yani kuaforluk icin ornek vereyim,once calisacagin yeri buluyorsun,orasi seni kabul ediyor daha sonra okula gidebiliyorsun,mesleki egitimin cogu sectigin yerde geciyor....Niyetinde universite ye gitmek varsa duz lise ye gidiyorsun ve tek sansin var univetsiteyi kazanmak,kazanamadin diyelim,issizsin.Kazandin diyelim ,bizdeki gibi bir sorun yok,isin hazir.Sanirim bizim sorunumuz bu tur islerin meslek olarak gecmemesi ve herkezin universiteyi bitirince bir is bulacagim umidi ile son bir firsat universite egitimine sarilmasi,sonuc olarak diplomali issizler cogunlukta iste.Durum boyle oluncada arz talep dengesizligi oluyor ve iste 3000 kisiden 300 kisi aliniyor.Geriye kalanlar ne yapacak?

Son düzenleme:
Yengemler de Berlin de oturuyorlar ve buna benzer bilgiler duymuştum ondan... Çocuklar küçük yaşlardan mesleki eğitimlerini alıyorlar ki bu da ne demek; uzmanlık, küçük yaşlarda başlıyor ve mesleki tecrübe seviyesi yükseliyor. Bizde ne üniversite mezunları var odundan farkları yok... İmrenmemek elde değil gerçekten... Paylaşımın için teşekkür ederim dilara...

[sıze=5]dikkat çeksin diye büyük yazıyorum.artık böyle şeylere garip tepkiler vermeyelim lütfen bunu bu duruma getiren yine halkımız.aslında peygamberimiz zamanında neler söylenmişse aynen yapılması gerekiyor.bu şarttır. Allahın bize emirleridir.asıl o okullara giden kızlara böyle tepki vermek bizim ayıbımızdır.herkesi teşfik etmek gerek.yakında herkes yoldan çıkacak.[/sıze]

[sıze=5]dikkat çeksin diye büyük yazıyorum.artık böyle şeylere garip tepkiler vermeyelim lütfen bunu bu duruma getiren yine halkımız.aslında peygamberimiz zamanında neler söylenmişse aynen yapılması gerekiyor.bu şarttır. Allahın bize emirleridir.asıl o okullara giden kızlara böyle tepki vermek bizim ayıbımızdır.herkesi teşfik etmek gerek.yakında herkes yoldan çıkacak.[/sıze]
Konu,bu degil ki,konu egitim sistemi ve dengesizlikler,yoksa dini egitim almak,dinini,dilini bilmek ne guzel,keske herkez laiki ile bilebilse....

Valla garip ya da değil tepki veriyorum bir şekilde. :) Öyle bir yazmışsınız ki sanki yanlış bir şey demişim ya da aksini iddia etmişim gibi. :) Herkes yoldan çıkacak demeyin, biz yine de umutlu olmaya çalışalım... Düşünmek ve sorgulamak gerek...İlginize teşekkür ederim...

Geri