Ev Yapimi Organik Pestisit Yapılışı

Uzman SühaN

Administrator
Ev Yapimi Organik Pestisit Yapılışı
Böcek öldürücü sprey yaparken bulaşık deterjanı kullanmak cazip olsada içerisinde bitkileriniz için zararlı olabilecek çeşitli kimyasallar içerebilir, oysa sabun kullanımı böcek öldürmenin organik bir yöntemidir. Böcek öldürücü sprey hazırlarken doğal sabun kullanın örneğin yeşil sabun olabilir ve başka maddelerle karıştırmayın. Sadece sabunlu su yaprak bitleri gibi yumuşak vücutlu böcekleri öldürebilir ancak daha dayanıklı böcekler için biber gibi oramatik bitkilerle yapılan karışımlar daha iyi sonuç verebilir.

p.jpg

1. adım Bir litrelik kavanoza 1 veya 2 yemek kaşığı doğal sıvı sabun koyun
2. adım Kavanozu suyla doldurun
3. adım Bir litrelik ikinci kavanoza bir avuç kadar keskin kokulu soğan,sarımsak,zencefil köklerinden ve acı biberden koyun
4. adım İkinci kavanozu kaynar suyla doldurup bir gece bekletin.
5. adım Karışımı süzgeçten geçirin.Sabunlu su ile bitki karışımını 1-1 oranında karıştırıp kullanabilirsiniz.Son hazırlanan karışım yalnızca böcekleri öldürmekle kalmaz tavşanlarıda bahçeden uzak tutmaya yarar
OT İLACI
Genel bakış
Sirke, salatalarda ve bazı yemek tariflerinde sıkça kullanılan bir üründür. Bazı durumlarda kimyasal temizleyicilere organik alternatif olarak temizlikte sıkça kullanılmaktadır.Böyle çok yönlü bir ürünün organik bahçecilikte ot ilacı olarak kullanılması hiçte şaşırtıcı değildir.

Özellikleri
Ev yapımı ot ilacı tarifinde kullanılan beyaz sirke; mısır alkolü ( etanol ) , su ve asetik asitten imal edilir. Karışım kontrollü şartlarda fermente edilerek çeşitli damıtma işlemlerinden geçirilerek hazırlanır. Sirke kullanımı insan sağlığı için güvenli olduğu kadar bitkler içinde bahçenizde güvenle kullanabileceğiniz bir üründür.

Etkinliği
Sirkenin herbisit olarak tesiri içerisindeki asetik asit miktarına bağlıdır. Sirke yalnızca kontak etkili bir ot kontrol ilacıdır, dolayısıyla bitkinin üst aksamı ölürken kökleri etkilenmeyecektir.

Sirkeli Ot Öldürcü Tarifi
Sprey kabına saf beyaz sirkeyi doldurun,1 çorba kaşığı sıvı deterjan ekleyin suyun yüzey gerilimini azaltmaya yarayacaktır, üzerine 2 çorba kaşığı kanola yağı ilave edin karışımın otların üzerine daha kolay yapışmasına yardım edecektir.

Dikkat Edilecekler
Organik sirke tüketimi insan sağlığına faydalı olsada hazırladığımız karışımın tüketimi sakıncalı olabilir bu yüzden üzerine etiket yapıştırıp ot ilacı olduğunu belirtebilirsiniz.Çocukların erişemeyeceği bir yerde saklamayıda ihmal etmeyin.Yanlışlıkla başka bir bitki üzerine kullanırsanız bitkiyi bol suyla yıkayın sorun çözülecektir.

Geri