Evde Çiçek Bakımı Nasıl Olur...Evde Çiçek Bakımının Püf Noktaları...

Konu, 'Tüm Bilgiler' kısmında LaViNYaM tarafından paylaşıldı.

 1. LaViNYaM

  LaViNYaM Editör Melek  Evde Çiçek Bakımı Evde Çiçek Bakımı Nasıl Olur  Benim gibi sizlerde çiçekleri seviyorsanız evinizde her köşede bir çiçek varsa işte evde çiçek bakımı için baız püf noktaları...Evde çiçek bakmak artık çok kolay....Evde çiçek bakmak hem keyifli, hem dikkat edilmesi gereken önemli detaylara sahiptir. Hangi çiçeği nasıl yetiştireceğinizi biliyor musunuz?İşte.....  [​IMG]

  Begonya: Çiçek açan begonyalar, yazın çiçek açanlar 5-9 aylar arası haftada bir kez, 2-3 gr karışık gübre 1 litre suda eritilerek gübrelenir. Kışın çiçek açanlar 5 ve 8 aylarda, haftada bir ez 3-4 gr karışık gübre 1 litre suda eritilerek verilir.

  Yaprak begonyalar, 5 ve 8 aylarda bir kez 2 gr Azotça fakir gübre ile gübrelenir. Begonya türlerinin hemen hepsi genellikle "mavi küf" hastalığına karşı dayanıksızdır. Enfekte olmuş bitkiler diplerinden ayrılmalı ve gerekli kimyasal mücadele fungisitlerle %01 nispetinde suda eritilerek 24 saat ara ile uygulanmalıdır.

  Bitkilerde fazla yaprak dökülmesi görüldüğünde nispeten daha aydınlık bir yere aktarılmalı, ancak direk güneşe karşı bırakılmamalıdır. Fazla sıcak ve kurak havalarda yapraklara su püskürtülmemelidir.  Aşk Merdiveni: Eğrelti denince ilk akla gelen fujer cinsidir. Kolay yetişmekle beraber ihmale hiç gelemezler. Humuslu toprak kullanılmalıdır. Toprağı asla kurutulmamalı, ancak kökleri çürüyecek kadar da fazla su verilmemelidir.

  Direkt gün ışığından uzak aydınlık bir mekan idealdir. Kuzey ve doğuya bakan pencere önlerine konabilir. Aşırı sıcağı sevmez. Isı 15- 20 derece arasında olmalıdır. Toprağı daima nemli olmalıdır.
  Nem çok önemlidir. Yapraklar her gün su püskürtülerek nemlendirilmelidir. Aksi halde yaprak uçları kahverengileşir. Eğreltiler yanlarından çıkan yavrular ayrılarak çoğaltılabilir.  Benjamin: Bahçe toprağına bir miktar yanmış çiftlik gübresi, bir miktar yaprak çürüntüsü, kil ve kaba dere kumu eklenerek, bitki için gereken toprak hazırlanmış olur. Bu bitki suyu çok sever. Yazın bol bol sulanmalı, yapraklarına ara ara su püskürtülmelidir. Kışın bitkiye verilen su azaltılır.

  Ancak bulunduğu yer aşırı ısıtılıyorsa, bitkinin su isteği artar. Benjamin yarı gölge ve aydınlık olan yerleri sever. Üzerine doğrudan gelen güneş ışığı karşısında bırakılmamalıdır. Kışın en düşük 7 derece sıcaklığa kadar dayanabilen bitki, aslında ılık ve sıcak ortamları sever. İlkbahar ve yaz mevsimlerinde ayda iki kez standart sıvı gübre verilir. Bitkinin kökleri saksısını tümüyle doldurmuşsa, ilkbaharda uygun toprak ilave edilerek saksısı bir numara büyüğü ile değiştirilir.

  Yaşlanan bitkinin saksısı artık değiştirilmek istenmiyorsa, ilkbaharda özenle yerinden sökülüp, kökleri kırpılır ve uygun toprak eklenerek aynı saksıya geri dikilir.  Menekşe: Doğrudan güneş ışığı istemeyen bu bitki dolaylı ışıklardan da yararlanabilir.Çok fazla soğuk ve sıcak havada bırakma çiçeğin yapraklarına ve çiçeklerine fayda sağlamaz.Hava akımlarından kolay etkilenen Menekşe bitkisi bu etkiden korunmalıdır.Kış aylarında menekşenin bulunduğu ortam 14-15 derecenin altına düşmemelidir.  Bonsai: Bir Bonsai’nin yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için, oldukça az miktarda toprakla çevrelenmiş olması gerekir. Ağaç gelişebilmek için, toprak üzerinden yeterli miktarda su, besin ve hava alabilmelidir. Bu yüzden toprağın kalitesi, ağacın sağlığını ve gücünü direk olarak etkiler. Toprak karışımında; kil parçaları, çakıl ve inorganik toprak bulunması verimini arttıracaktır. Bitkiyi çok fazla soğuk ya da çok sıcak havada bırakmak, zarar verebilir. Oda sıcaklığı idealdir. Doğrudan güneş ışığı istemeyen bu bitki, aydınlık ortamları tercih eder.

  Püskürtme yöntemi ile sulama yapılmalıdır. Gövde, tamamen suya doymalıdır. Sulamada kullanılan kap, ölçü ve su miktarı değiştirilmemelidir. Sulamalar arasında, toprağın az miktarda kurumasına izin verilmelidir. Yaz aylarında, günde birkaç kez püskürtme yapılması, bitkinin hem ömrünü uzatacak, hem de yaprak dökmesini engelleyecektir.Kış aylarında verilecek suyun, oda sıcaklığında olmasına dikkat edilmelidir.


  Atatürk çiçeği: Çiçekli aldığımız Atatürk çiçeği genelde ertesi yıl açmaz. Bunu sağlamak için çiçekleri geçtikten sonra 10 cm. den yukarısını budayın.Serin ve gölgeli bir yerde mayısa kadar sulamadan bırakın. Mayıs ayında saksı değiştirin. Eski toprağının bir kısmını alın.Düzenli sulayın ve besleyin. Eylül ayından itibaren günde 14 saat karanlıkta kalmasını sağlayın.
  Akşam bitkinin üzerine ince siyah bir naylon örtün, sabah kaldırın. İki ay devam edin. Çiçeğiniz yılbaşında açacaktır. Bu kadar uğraşmak istemiyorsanız her yıl yeni bitki alın.


  Kılıç çiçeği: Kılıç toprak bir saksıya dikilir ve özenli bakılırsa her yıl ince, uzun bir sap üzerinde küçük, beyaz ve güzel kokulu çiçekler açar. Oda ısısı idealdir. Ancak 7 c. ye kadar soğuğa dayanabilir.
  Biraz günışığı iyidir ama gölgede de yetişebilir. Bahar ve yaz aylarında toprağı kurudukça sulanır. Kışın ise en çok ayda bir sulanır.Çoğaltmak için, yavruları dikkatle ayrılır. Bir gün açıkta bırakılır.Daha sonra dikilir ve sulanır.
  Veya sağlıklı bir yaprağın ortasından 6-7 cm.lik bir parça kesilir. Bu parça yarısına kadar toprağa gömülür. Saksısı nadiren değiştirilir. Uzun yıllar aynı saksıda kalabilir.

   
Evde Çiçek Bakımı Nasıl Olur...Evde Çiçek Bakımının Püf Noktaları... konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

  saç bakımı nasıl yapılır sac bakimi nasil yapilir sac bakımı evde nasıl yapılır saç evde Saç bakımı için illa kuaföe gitmeye gerek yok evde kendinizde saç bakımı yapabilirsiniz nasılmı buyrun cevabı :tik: Saç bakımı yapmadan önce saç derinize göre şampuanınızı belirlemeniz gerekiyor. Eğer saçlarınız kepekliyse mutlaka kepek önleyici şampuanları kullanmalısınız. Röfle yaptığınız zaman...
 2. Evde çiçek ve btkilere en uygun yerler

  begonya bakımı Evizine bir çiçek aldığınızı düşünün yada sevdiğiniz birinden hediye olarak gelen çiçek... Çiçeğinizin ömrünün kısa olmaması için ve sağlıklı olması için, evinizin hangi odasına ve nereye koyardınız? Bilmiyor sunuz değil mi? Bende bilmiyordum, lakin az önce öğrendim ve sizlerle paylaşmak istedim Melek'ler :) Evinizin içerisinde her nokta bitki yetiştirmek, onları başarılı...
 3. Çiçek aşısını kim buldu, çiçek aşısı nasıl bulundu

  çiçek aşısı ne zaman bulundu çiçek aşısının icadı aşısını kim buldu çicek aşısının bulunması aşısı bulunması Çiçek aşısını kim buldu, çiçek aşısı nasıl bulundu, Çiçek aşısını kim icat etti, Çiçek aşısının icadı, Çiçek aşısı nasıl bulundu, Çiçek aşısı ilk nezaman kullanıldı merak ettiğiniz herşey burada! İlkokul çağında bir çoğumuzun kabusu olan ve belkide hüngür hüngür ağlamasına neden olan...
 4. Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır ?

  cilt bakımı, evde cilt bakımı, nasıl yapılır, ne kullanılır, güzellik hakkın bilgiler için yazımıza buyrun meleklerim. EVDE CİLT BAKIMI Cilt bakımı uygulamaları için profesyonel uzmanlardan yardım alabileceğiniz gibi, kendi evinizde cildinizi daha sağlıklı ve ışıltılı bir hale getirebilmek adına kendi cilt bakımınızı kendinizde yapabilirsiniz. Öncelikle günlük cilt bakımı...
 5. Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

  cilt bakımı nasıl yapılır cilt bakımı önerileri kolay cilt bakım yöntemleri Güzelliğin başrol oyuncusudur cildimiz. Gençliğe ve güzelliğe giden en büyük yoldur. Bizde onun için, cildimize iyi bakmalı ve ihtiyacı olan tüm bakımları yapmalıyız. Ama nasıl mı; onu da bu yazımızda öğreniyoruz Melek'ler! TÜM CİLTLER İÇİN CİLT BAKIMI Bal ve buz maskesi uygulayabilirsiniz. Bal maskesi hem...
 6. Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır ?

  Evde Ayak Bakımı Önerileri Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır Hoş ve bakımlı görünmek için kuaförlerde saat ve para harcamanıza gerek yok melekler :) Bunun için evde ayıracağınız zaman ve kolaylıkla temin edebileceğiniz malzemelerle siz de el-ayak ve saç bakımınızı güzelce yapabilirsiniz. Bu makalemizin konusu evde ayak bakımı :) Sevgili hanımlar Ayak bakımı kişisel hijyenin en önemli...
 7. Evde Diş Taşı Temizliği Olur mu Nasıl Olur ?

  evde diş taşı temizliği evde diş taşı nasıl temizlenir Sağlıklı bir vücut için beslenmemizin ilk durağı olan ağız ve diş sağlığı çok önemlidir melekler :) Diş sağlığımızı korumak için elbette ki onları temiz tutmamız gerekir. Ancak zaman zaman oluşan diş taşları için de bazı işlemler yaptırmamız gerekebilir. Diş hekimleri tarafından yapılan diş taşı temizleme işlemini acaba evimizde...
 8. Evde Köpek Bakımı nasıl olmalı?

  Arkadaşlar kızım melis evde köpek bakmak istiyor ama bu konuda endişeliyim üstesinden gelemeyiz diye düşünüyorum acaba Evde Köpek Bakımı nasıl olmalı?
 9. Evde Ördek Bakımı nasıl oluyor

  Kızlar bizim evimiz müstakil ve bahçesi de var çocuklarımda tutturmuş evde ördek bakalım diye acaba biz bahçemizde ördek bakabilir miyiz? Sizden Evde Ördek Bakımı ile ilgili bilginiz varsa öneri ve fikirlerinizi bekliyorum.
 10. Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

  evde tırnak bakımı nasıl yapılır,doğal yöntemlerle tırnak bakımı,tırnak bakımı nasıl yapılır görüntülü,manikür nasıl yapılır,el ve tırnak bakımı nasıl yapılır videolu,el ve tırnak bakımı hakkında bilgiler, [MEDIA] Tırnaklarımızın doğal bir uzama hızı vardır. Yetişkin bir kişinin tırnakları ortalama olarak haftada yarım milimetre kadar, ayda iki milimetre kadar uzar. Tırnak Bakımı Nasıl...

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. çiçek bakımı püf noktaları

  ,
 2. evde çiçek bakımı püf noktaları

  ,
 3. cicek bakimi

  ,
 4. çiçek beslemenin püf noktaları,
 5. Evde Çiçek Bakımı,
 6. evde çiçek bakımının püf noktaları,
 7. çiçek bakmak,
 8. çiçeklerin ba,
 9. ev.ciceyi.baklml.