gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Ferzan Özpetek kimdir

Konu, 'Kim Kimdir ?' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

ferzan özpetek kimdir, hayatı, biyografi, hakkında bilgiler ve merak edilen herşey burada arkadaşlar.

Yönetmen ve senarist Ferzan Öpetek hakkında bilgiler paylaşıyoruz bu yazımızda sizlerle Melek'ler.

1959 yılında İstanbul'da doğdu. 1976 yılında, Roma'daki La Sapienza Üniversitesi'nde Sinema Tarihi öğrenimi yapmak üzere İtalya'ya gitti. Accademia Navona'da ve Accademia d'Arte Drammatica'da Silvio D'Amico yönetimindeki sanat tarihi ve kostüm derslerine devam etti.

1982 yılında Julian Beck birlikte ile Yaşayan Tiyatro'da çalıştıktan sonra " Scusate il ritardo "da Massimo Troisi'nin ve " Son Contento "da Maurizio Ponzi'nin asistanlığını üstlendi.

Yapımcılığını Marco Risi ve Maurizio Tedesco'nun birlikte üstlendiği ilk filmi " Hamam ", 1997 Cannes Film Festivali'nde, " Yönetmenlerin Onbeş Günü " tarafından keşfedildi ve hem İtalya, hem de diğer ülkelerde eleştirmenlerin olduğu kadar seyircilerin de beğenisini kazandı.

Uluslararası alanda başarı sağlayan film, İtalya'nın yanı sıra, İngiltere, Fransa, İskandinavya, Almanya, Hollanda, Japonya ve hatta " nüfuz edilmesi çok güç " olarak tarif edilen ABD'de gösterim imkanı buldu.

Yönetmenin ikinci filmi " Harem Suare "nin çekimlerine 1998 yılında başlandı. Türk-İtalyan-Fransız ortak yapımı olarak gerçekleştirilen film, 1999 yılında Cannes Film Festivali'nin " Selection Officielle " kategorisine seçildi ve gösterildiği tüm Avrupa ülkelerinde önemli gişe başarıları elde etti. " Harem Suare " aycıca Toronto, Palm Springs ve Londra festivallerinden de resmi davet aldı.

Özpetek'in son filmi " Cahil Periler ", İtalya'da gösterimde bulunduğu haftalar boyunca en fazla izlenen İtalyan filmi oldu. İtalyan Sineması'nın tanınmış yönetmenlerinden Nanni Moretti'nin " La Stanza del Figlio " ve Giuseppe Tornatore'nin " Malena "sını geride bırakan Özpetek'e övgüler yağdı.

Filmleri - Yönetmen (5)

Hamam 1997

Harem Suare 1999

Cahil Periler - Le Fate Ignoranti 2000

Karşı Pencere - La Finestra di Fronte 2002

Cuore Sacro / Kutsal Yürek 2005

Filmleri - Senaryo (5)

Hamam 1997

Harem Suare 1999

Cahil Periler - Le Fate Ignoranti 2000

Karşı Pencere - La Finestra di Fronte 2002

Cuore Sacro / Kutsal Yürek 2005

Ödülleri

34. Antalya Film Şenliği, 1997, Hamam, En İyi Yönetmen

Karlovi Vary Festivali, 2003, Karşı Pencere - La Finestra di Fronte, En İyi Film

Karlovi Vary Festivali, 2003, Karşı Pencere - La Finestra di Fronte, En İyi Yönetmen

25. Seattle Film Festivali, 2004, Karşı Pencere - La Finestra di Fronte, En İyi Film

31. Flanders Uluslararası Film Festivali, 2004, Karşı Pencere - La Finestra di Fronte, Canvas Halk Ödülü

Ferzan Özpetek kimdir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kimsin

Kimsin

Usul usul aralanır gözkapaklarım..... Baykuşun biri yakar yeşillerini,"günaydın,gece oldu"der,eyvallah, derim. Odaları dolaşan ıssızlık,bana uğramadan geçer,karşımda uyuyan denizin derinlerinden. -Issızlığa bulanacak kadar ussuz ve kalabalık değilim henüz...-ağaçlarım var,iki kapak arasında büyüyen,sen varsın,gecelerimi dilimleyen.. okumaya başlarım, jane tırmanır merdivenlerime,kör...
  2. Ferzan ÖZPETEK

Ferzan ÖZPETEK

"İlk, 7 yaşımda anneannemle beraber gittim sinemaya. Gittiğim film Kleopatra’ydı... Hemen aramızda sinemayla büyük bir aşk oldu. Birbirimizi çok sevdik. İtalya’dan önce, 17 yaşıma kadar İstanbul’daydım. 17 yaşında, liseyi bitirir bitirmez hemen İtalya’ya gittim. Sinema için. İtalya’ya gider gitmez Akademiye yazıldım, bir tiyatro okuluna... Bütün yönetmenlere gidip, gazeteci numarası...
  3. kuma

kuma

Kuma (ortak) Rüyada üzerine bir kuma getirildigini gören kadin, hasta olur. Bu rüyayi bir erkegin görmesi, islerinin bozulacagina delildir. Bir rivayete göre kuma görmek, üzüntü ve kederle de tabir olunur. Bir baska rivayete görede: Rüyada kuma kadinlari görmek, hastaliga, zarara ve körlüge isarettir. Bazen de kuma görmek, kötü amele, sirlari açiklamaya, üzüntü ve ugursuzluga isarettir
  4. Ferzan Özpetek "Türkiye'de Film Yapmak İstiyorum"

Ferzan Özpetek "Türkiye'de Film Yapmak İstiyorum"

'SEZEN AKSU BENİ ETKİLİYOR' İTALYA’DA YAPTIĞI FİLMLERLE ADINDAN SÖZ ETTİREN VE ÖNEMLİ BAŞARILAR KAZANAN TÜRK YÖNETMEN FERZAN ÖZPETEK, TÜRKİYE’DE FİLM YAPMAYI ÇOK İSTEDİĞİNİ İFADE ETTİ. CNN Türk’te yayınlanan 360 Derece programında, Şirin Payzın’ın konuğu İtalya’da yaptığı filmlerle büyük başarı kazanan Türk yönetmen Ferzan Özpetek oldu. Ünlü yönetmen yeni filmi ‘Mükemmel Bir Gün’ hakkında...
  5. Özpetek İtalya'da kitap oldu

Özpetek İtalya'da kitap oldu

Yönetmen Ferzan Özpetek, filmleriyle ünlenmesinin ardından, elli yaşına bastığı 2009'da kitap konusu oldu. İtalyan gazeteci Laura Delli Colli'nin Türkiye'de doğan ve İtalya'da yaşayan yönetmenle yaptığı "nehir söyleşiden" oluşan kitap, Özpetek'i konu alan ilk monografik çalışma özelliğini taşıyor. Özpetek'in dünyasının kapılarını okurlara aralamayı amaçlayan kitap, "Ferzan...

Sayfayı Paylaş