gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.524
    Ödül Puanları:
    113

Gebelikte Grup B Streptokok Taramasi

Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

hamilelikte yapılan testler,hamilelikte b streptokok taraması ,gebelikte B streptokok nedir,B streptokok ne için yapılır,B streptokok hakkında bilgiler b.jpg B grubu streptokok bakteriler (Streptococcus agalactiae) hamile olan veya olmayan kadınların vücutlarında yüksek oranda bulunan bakterilerdir. Bu bakteriler kadınlarda gastrointestinal sistem (mide barsak sistemi, rektum), genitoüriner sistem (vajina, serviks üretra, idrar yolları), boğaz, deri gibi organlarda hiçbir hastalık oluşturmadan normal florada bulunan bakterilerdir. Hamile olan ve olmayan kadınlarda yapılan araştırmalarda bu organlarda grup b streptokok bakterilerinin saptanma oranları %3-40 arasında (ortalama %10) değişmektedir.

gebelik, doğum ve bebek konusunda grup B streptokokların önemi nedir?
    Grup B streptokok bakterileri bulunduran hamilelerin yaklaşık yarısının doğum sırasında bu bakteriyi bebeğine geçirdiği belirlenmiştir. Bu bakteriler bebekte pnömoni (zatürre), menenjit, sepsis (vücutta yaygın enfeksiyon) şeklinde ciddi neonatal enfeksiyonlara yol açabilir, ölüme neden olabilir. Yaşamaya devam edebilen bebeklerde yüksek oranda felç, körlük, sağırlık gibi problemler meydana gelebilmektedir. Grup B streptokoklar bebeğe hamilelik sırasında geçmez, doğum sırasında bebek vajinada ilerlerken temas ile geçer bu nedenle önlemek için doğuma yakın dönemde antibiyotik kullanılır. Grup B streptokoklar yenidoğanda sepsis ve menenjitin en sık nedeni olmakla beraber doğum sırasında bakteriyi alan her bebekte hastalık meydana gelmez.
    Grup B streptokoklar ayrıca annede idrar yolu enfeksiyonu, endometrit (rahim enfeksiyonu) gibi durumlara neden olabilirler.

Tanı ve Tarama:
    Amerika Obstetrisyenler ve Jinekologlar Koleji (ACOG) ile Hastalık kontrol ve önlem merkezi (CDC) yukarıda anlatılan risklerin önlenmesi amacıyla bütün gebelerde 35-37 haftalar arasında grup b streptokok varlığının taranmasını önermektedir. Tarama amacıyla vajen, serviks ve rektum kültürleri yapılır. Bu bakteriler kendilerine özel kültür ortamında kolaylıkla tespit edilerek tanınırlar.

Tedavi ve Önlem:
    Grup B streptokok bakterileri tespit edilen hamilelere antibiyotik proflaksisi verilmesi önerilmektedir. Bu sayede bakterinin anneden bebeğe geçişi önlenebilir.
    Ayrıca daha önceki gebeliklerinden sonra bebekte grup b streptokok enfeksiyonu saptananlara, doğum sırasında ateşi yüksek olan annelere ve uzamış membran rüptürü olan annelere (doğumdan önce suların gelmesine rağmen 18 saatte doğumun gerçekleşmemesi) aynı şekilde antibiyotik (Penisilin G, Ampisilin) proflaksisi önerilir. Grup B streptokok taşıyan annelerin bebeklerini emzirmelerinde bir sakınca yoktur.

Gebelikte Grup B Streptokok Taramasi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. B beta hemolitik streptokok boğazda beta mikrobu

B beta hemolitik streptokok boğazda beta mikrobu

b grubu beta hemolitik streptokok boğaz mikrobu hamilelikte beta mikrobu boğaz iltihabı tedavisi hamile mikrobuna ne iyi gelir A Grubu Beta hemolitik streptokoklar, bakteri türü mikroplardır. Özellikle kış aylarında kapalı ortamlarda birarada bulunan insanlarda boğaz iltihaplanmalarına (farenjit) neden olurlar. Streptokoklar, solunum yollarından havayla çıkan damlacıkların insandan insana...
  2. KPSS A ve B Grubu Kadroları Nedir?

KPSS A ve B Grubu Kadroları Nedir?

2011, kpss, a ve b grubu, kadroları, nedir, ile ilgili bilgiler burada melekler KPSS 'de ki A ve B grubu kadrolarla ilgili bilgi vermek istiyoruz melekler :) (A) grubu kadrolar; özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle ve belli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutularak mesleğe alınan personel için ihdas edilmiş kadrolar olarak tanımlanmıştır (Örneğin, Müfettiş...
  3. Mol Gebeliği Kimlerde ve Hangi Yaş Gruplarında Görülebilir?

Mol Gebeliği Kimlerde ve Hangi Yaş Gruplarında Görülebilir?

mol gebelik nedenleri,mol gebelik nasıl anlaşılır, Arkadaşlar bir önceki konumuzda mol gebeliğin ne olduğundan bahsetmiştik bu konumuzda da kimlerde görülebilir ve hangi yaş gruplarında daha çok görülebilir bu konuya yer verelim; Mol gebeliği kimlerde daha sık görülür? Mol gebeliği istatistiksel olarak sosyo ekonomik seviyesi düşük ve "kötü" beslenen kadınlarda nispeten daha...
  4. B Harfi İle Başlayan Yabancı Grup ve Şarkıcı İsimleri

B Harfi İle Başlayan Yabancı Grup ve Şarkıcı İsimleri

B Harfi İle Başlayan Yabancı Şarkıcılar B İle Başlayan Yabancı Şarkıcı İsimleri Bilmedikleriniz bölümümzde sizlerle en son paylaştığımız B ile başlayan vitaminler konumuzun ardından bu sayfamızda da B İle Başlayan Yabancı Şarkıcı İsimleri sunuyıruz sizlere sevgili meleklerimiz ve sayın misafirlerimiz... - Beaches and deserts - ballad for the lost - Belated - better of days -...
  5. benim kan grubum B rh (-) negatif. bebek sahibi olmak istiyorum

benim kan grubum B rh (-) negatif. bebek sahibi olmak istiyorum

merhabalar benim kan grubum B rh (-) negatif. bebek sahibi olmak istiyorum ama bayanlarda bu kan grubu riskliymiş doktor pozitif olsun diye iğne vuruyormuş acaba bu iğnehamileykenmi yoksa hamilelikten öncemi vuruluyor bilgisi olan varmı acaba

Sayfayı Paylaş