gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

Gelin-görümce ilişkisi nasıl olmalı?

Konu, 'Kadın Ve İslam' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

görümce görümce kıyafetleri gelin sözleri sözleri ile ilgili sözler Biri evin kızı diğeri aynı evin kızı olma niyetiyle aileye sonradan katılmış iki kadın İkisi de anne-baba der, aynı aile büyüklerine Bu yönüyle birbirlerine kız kardeştir aslında, gelin ile görümce Sokakta karşılaşıp hal hatır sordular:
    “Ne haber! Nasılsın yıllardır görmüyorum seni” dedi
    Arkadaşı ise,
    “Sorma eşimden ayrıldım” diye cevapladı
    “Yapma ya nasıl oldu?”
    “Biliyorsun eşimle anlaşamıyorduk Görümcelerimle de birbirimizi sevmiyorduk Nihayet yıllar sonra bizi ayırmayı başardılar”
    “Keşke, onlarla anlaşmanın bir yolunu bulsaydın Şimdi daha kötü olmuş”
    Evet, kimi evliliklerde problemler kördüğüm gibi Çözülmek istense de çözülmüyor Herkes bir taraftan çekiştiriyor Düğümler, gevşeyip çözülmek yerine iyice oturuyor
    Bir de araya aile yakınları girdi mi işin içinden çıkılmaz oluyor Kimi yakınlar, ailedeki yangına su yerine körükle koşabiliyor Neticede ise aile çatısı çökebiliyor
    Zaten birbirine yabancı olan iki insan bir araya gelmiş Gelenekleri, görenekleri ve yaşam tarzları farklı olduğundan tek bir dünya meydana getirmeye çalışıyorlar
    Birbirlerinin huylarına alışmakta zorlanabiliyorlar Uyum sorunu yaşayabiliyorlar Ya da ruhen imtizaç edemiyorlar Tam frekansları uyuşacağı zaman araya giren yakınlar parazit oluşturuyor
    Esasen kimi evlilikler sağlam bina gibidir Dışarıda fırtına kopsa içeriye zarar vermez Eşler arasında muhabbet ve uyum vardır Ne kayınvalide ne görümce ne de başkaları aralarını bozamaz
    Fakat kimi evlilikler çürük bina gibidir Küçük bir rüzgârla bile sarsılabilir Eşler arasında sağlam bir muhabbet ve uyum yoktur Dışarıdan da menfi müdahale olduğu zaman olmayan muhabbet ve uyumu iyice sarsıyor
    Oysa ne kadın ne de erkeğin yakınlarının aileye müdahale etmeye hakları yoktur Böyle bir davranış hiçbir açıdan etik değildir
    Yeni evlenen gençler, ayrı bir birey ve ayrı bir ailedirler Artık büyümüş ve kendi başlarına evlerini idare edecek olgunluğa erişmişlerdir
    Ama bazı insanlar başkalarını idare etme ya da özel hayatlarını kontrol altında tutma hakkını kendilerinde görebiliyorlar “Ne demek efendim o benim oğlum veya kardeşim tabii ki, evine karışacağım” vb sözler işitilebiliyor
    Ama aynı insanlar, kendi eşlerinin yakınlarının müdahalesine karşı çıkıyorlar İşte burada empati yapmak lazım “Acaba aynı şey bana yapılsa ne der, ne düşünür, nasıl bir hareket sergilerim?” denmelidir
    Kendisine yapılmasını istemediği bir şeyi başkası için de istememelidir Çünkü bir başkasını incitmek, onun yuvasını sarsmak ya da bozmak kul hakkıdır
    Peygamberimiz,
    “Akraba haklarını çiğneyen kimse cennete giremez” (Buhari, Edep: 11Müslim, Birr: 19)
    “Kim rızkının bol, ömrünün uzun olmasını arzu ederse, akrabalarına iyi muamelede bulunsun” buyurmuştur (Buhari, Edep: 13; Tirmizi, Birr: 16)
    ‘Akrabalar’ kelimesinden anlaşılıyor ki, burada her iki tarafa da görevler düşüyor
    Kimi gelin de erkeğin akrabasıyla bütün bağları koparmak istiyor Halbuki eşini seven, eşinin akrabalarını da sevmelidir
    Daha doğrusu gelin görümcesini, görümce de gelini kız kardeşi gibi sevmelidir Şayet sevmiyorlarsa o zaman da birbirlerinin hukuklarına zarar vermemelidirler

Gülay Atasoy

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Gelin-görümce ilişkisi nasıl olmalı?
    emeğine sağlık

3. AuSSie-AnGeL

AuSSie-AnGeL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    780
    Ödül Puanları:
    113
    Cevap: Gelin-görümce ilişkisi nasıl olmalı?

Önemli bir paylaşım, emeğinize sağlık..

Gelin-görümce ilişkisi nasıl olmalı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Gelin Saçı Nasıl Olmalı

Gelin Saçı Nasıl Olmalı

En özel gününüz olan nikahınızda gelin baştan aşağı kusursuz olmalıdır özellikle saçlar ön planda olduğundan usta bir kuaför elinden çıkmalıdır mutlaka Uzun yıllar boyu hatıralarıyla tekrar tekrar resimlere bakıpta yaşayacağınız bu mutlu gününüzde tüm gelin adayları için gelin saçı hakkında bazı tüyolar vermek istiyorum Her gelin adayı, hayatının belki de bu en özel gününde bir...
  2. Gelin Makyajı Nasıl Olmalı

Gelin Makyajı Nasıl Olmalı

melek bilgin modacı melek bilgin gelinlik Bütün gelinler güzeldir ama dahada güzel bir gelin olmak için gelin makyajınızı nasıl yaptırmalısınız :tik: TEN Kapatıcıyla (concealer) fondöten, pürüzsüz ve homojen bir cilt görünümü için gereklidir Beyaz bir kıyafet giyeceğinizden, kapatıcı tonunu fazla açık seçmeyin, yoksa yüzünüz silikleşebilir Doğal bir sıcaklık için, ten renginize uyumlu...
  3. Gelin saçı nasıl olmalı ???

Gelin saçı nasıl olmalı ???

gelin saçı nasıl olmalı Yeni evlencek meleklerim artık hangi model yaptırsam diye düşünmeyiniz Saçlarınızın uzun ya da kısa olması çok da önemli değil, sonuçta uygulanacak model size çok farklı bir görünüm hem de şıklık verecektir. Yalnız öncelikle yüz tipinizi belirleyip ona uygun modeli yaptırmak istemelisiniz. Kuaförünüz ile bu konuda uzun uzun görüşüp fikirlerini alarak istediğiniz modeli...
  4. Burcunuza Göre Parfümünüz Nasıl Olmalı?

Burcunuza Göre Parfümünüz Nasıl Olmalı?

burca göre parfüm seçimi, burçlara göre parfümler, burcunuza göre parfüm Sevgili melekler, burçalarla ilgilenler bilirler, hemen herşey burcun karakterine göre belirlenebilir. Tıpki şimdi paylaşacağımız burca göre parfüm seçimleri gibi. Uzmanlar kişilerin karakteri ve davranışlarını belirleyen burçların, parfüm seçiminde de etkili olduğunu söylüyor. Burçlara göre beğenilen parfümler de...
  5. Gelin kaynana ilişkisi nasıl olmalı ?

Gelin kaynana ilişkisi nasıl olmalı ?

Gelin kaynana çekişmeleri her Ailede olan bir durum. Ben daha kaynanasını seven tek gelin görmedim :D Hep sorarım acaba bu çekişmenin nedeni nedir ? Bence karşılıklı saygı ve sevgidir. Her iki tarafın da birbirine karşı saygılı olması lazım. Özellikle de gelin adaylarının. Kendi annenize yapılmasını istemediğiniz şeyleri kaynananıza da yapmayın. Sonuçta o da bir anne ve siz de...

Sayfayı Paylaş