gebe
  1. Bilge Gökçen

    Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

    Kayıt:
    27 Ağustos 2007
    Mesajlar:
    13.023
    Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

    Genelkurmay Başkanları Biyografileri

    Konu, 'Biyografi' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

    Orgeneral İsmail Hakkı Tunaboylu 1895 yılında Tuna Nehri Sahili'nde, Rahova Kasabası'nda doğdu. 1914 yılında Topçu Asteğmen rütbesi ile Harp Okulu'nu bitirdi. 1924 yılına kadar çeşitli birliklerde Batarya Takım Komutanlığı, Yaverlik ve Refakat Subaylığı yaptı.

    Kuleli Askeri Lisesi öğretmeni iken, 31 Temmuz 1921 tarihinde Anadolu'ya geçerek Milli Ordu'ya iltihak etti. 1924 yılında girdiği Harp Akademisi'ni 1927 yılında bitirerek Kurmay oldu. 1945 yılına kadar çeşitli karargah ve birliklerde görev yaptı. 1945 yılında Tuğgeneral, 1947 yılında Tümgeneral, 1950 yılında Korgeneral ve 1955 yılında Orgeneralliğe yükseldi.

    Tuğgeneral rütbesi ile Yedek Subay Okul Komutanlığı, Tümgeneral rütbesi ile 65 nci ve 28 nci Tümen Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Harekat Başkanlığı, Korgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı, 3 ncü ve 15 nci Kolordu Komutanlığı, 1 nci Ordu Komutan Vekilliği ve Genelkurmay Harekat Başkanlığı yapyı. 6 Haziran 1955-25 Ağustos 1955 tarihleri arasında idareten Kara Kuvvetleri Komutan Vekilliği, Orgeneral rütbesi ile 25 Ağustos 1955 - 17 Eylül 1955 tarihleri arasında idareten Genelkurmay Başkan Vekilliği görevlerinde bulundu.

    17 Eylül 1955 tarihinde asaleten Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atandı. Bu görevde iken, 6 Haziran 1956 tarihine kadar Genlkurmay Başkanlığı görevine de vekalet etti. 6 Haziran 1956 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinden 3 Ekim 1957 tarihinde kendi isteği ile emekli oldu.

    Bulgarca, Almanca, Fransızca bilen TUNABOYLU, evli üç çocuk babasıdır.

    1 nci Dünya ve Kurtuluş Savaşları'na katıldı.

    28 Ekim 1958 tarihinde vefat etti. Cebeci Şehitliği'nde toprağa verildi.

     
  2. Bilge Gökçen

    Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

    Kayıt:
    27 Ağustos 2007
    Mesajlar:
    13.023
    Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Genelkurmay Başkanları Biyografileri
    Orgeneral Mustafa Rüştü Erdelhun

    1894 yılında Edirne'de doğdu. 1914 yılında Topçu Asteğmen rütbesi ile Harp Okulu'nu bitirdi. Topçu Birliklerinde Batarya Takım Komutanlığı ve Yaverlik görevlerinde bulundu. İzmir Silah Komisyonu'nda görevli iken 2 Nisan 1921 tarihinde Anadolu'ya geçerek Milli Ordu'ya iltihak etti.

    1923 yılında girdiği Harp Akademisi'ni 1926 yılında bitirerek Kurmay oldu. 1945 yılına kadar çeşitli karargah ve birlikler ile Tokyo, Roma ve Londra Ataşelikleri'nde görev yaptı. 1945 yılında Tuğgeneral , 1947 yılında Tümgeneral, 1952 yılında Korgeneral ve 1956 yılında Orgeneralliğe Yükseldi. Tuğgeneral rütbesi ile 15 nci Tugay Komutanlığı ve Genelkurmay Eğitim Yarbaşkanlığı, Tümgeneral rütbesi ile Genelkurmay Eğitim Daire Başkanlığı, 6 ncı ve 51 nci Tümen Komutanlığı, MSB İİstanbul Tetkik Kurulu Üyeliği, Korgeneral rütbesi ile Tokyo İrtibat Heyeti Başkanlığı, 18 nci Kolordu Komutanlığı ve Genelkurmay II nci Başkanlığı görevlerinde bulundu.

    Orgeneral rütbesinde 2 nci Ordu Komutanı iken, 1 Ağustos 1958 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atandı. 23 Ağustos 1958 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinden 3 Haziran 1960 tarihinde emekliye sevk edildi.

    İngilizce, Fransızca ve Japonca bilen ERDELHUN, evlidir.

    1 nci Dünya ve Kurtuluş Savaşları'na katıldı.

    9 Kasım 1983 tarihinde vefat etti. Ankara Cebeci Asri Mezarlığı'nda toprağa verildi.
     
  3. Bilge Gökçen

    Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

    Kayıt:
    27 Ağustos 2007
    Mesajlar:
    13.023
    Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Genelkurmay Başkanları Biyografileri

    Orgeneral Salih Omurtak

    1889 yılında Selanik'te doğdu. 1907 yılında Harp Okulu'nu Teğmen rütbesi ile bitirdi. Aynı yıl girdiği Harp Akademisi'ni 1910 yılında bitirerek Kurmay oldu. 1920 yılına kadar çeşitli karargah ve birliklerde görev yaptı. 22 Ocak 1920 'de görevle geldiği Ankara'da kalarak Milli Ordu'ya iltihak etti.

    1926 yılına kadar çeşitli birliklerde komutanlık yaptı. 1926 yılında Tümgeneral (Mirliva), 1930 yılında Korgeneral ve 1940 yılında Orgeneralliğe yükseldi. Tümgeneral rütbesi ile 8 nci Kolordu Komutanlığı, Korgeneral rütbesi ile 9 ncu ve 3 ncü Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulundu. Orgeneral rütbesinde Yüksek Askeri Şura Üyeliği, Genelkurmay II nci Başkanlığı ve 1 nci Ordu Komutanlığı yaptı.

    29 Temmuz 1946 tarihinde Genelkurmay Başkanlığına atanarak 8 Haziran 1949 tarihine kadar Genelkurmay Başkanlığı yaptı. Rahatsızlığı nedeniyle 1 Ocak 1950 tarihine kadar sıhhi sebepten izinli bulundu . Yüksek Askeri Şura Üyeliği görevinde ikeni, 6 Temmuz 1950 tarihinde isteği ile emekli oldu.

    Fransızca, Almanca bilen OMURTAK, 23 Haziran 1954 tarihinde vefat etti. Ankara'da Devlet Mezarlığı'nda toprağa verildi.
     
  4. Bilge Gökçen

    Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

    Kayıt:
    27 Ağustos 2007
    Mesajlar:
    13.023
    Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Genelkurmay Başkanları Biyografileri

    Orgeneral Ömer Faruk Gürler

    1913 yılında İstanbul'da doğdu. 1929 yılında Kuleli Askeri Lisesi'ni, 1931 yılında Topçu Asteğmen rütbesi ile Harp Okulu'nu, 1933 yılında topçu Sınıf Okulu'nu bitirdi. 1939 yılına kadar çeşitli Topçu Birliklerinde Batarya Takım Komutanlığı yaptıktan sonra, 1939 yılında girdiği Harp Akademisi'ni 1942 yılında bitirerek Kurmay oldu. 1959 yılına kadar çeşitli karargah ve birliklerde ve Napoli'de görev yaptı.

    1959 yılında Tuğgeneral, 1962 yılında Tümgeneral, 1963 yılında Korgeneral ve 1966 yılında Orgeneralliğe yükseldi. Tuğgeneral rütbesi ile Harp Okulu Komutan Vekilliği, Harp Akademileri Komutan Vekilliği, Tümgeneral rütbesi ile MSB Müsteşar Vekilliği ve 15 nci Kolordu Komutan Vekilliği, Korgeneral rütbesi ile 5 nci Kolordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulundu. Orgeneral rütbesinde MSB Müsteşarlığı, Genelkurmay II nci Başkanlığı ve 2 nci Ordu Komutanlığı yaptı. 28 Ağustos 1970 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atandı.

    29 Ağustos 1972 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinden 5 Mart 1973 tarihinde kendi isteği ile emekli oldu. Üç çocuğu bulunan Orgeneral Gürler, 23 Ağustos 1975'de vefat etti ve Cebeci Şehitliği'nde toprağa verildi.
     
  5. Bilge Gökçen

    Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

    Kayıt:
    27 Ağustos 2007
    Mesajlar:
    13.023
    Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Genelkurmay Başkanları Biyografileri
    Orgeneral Ragıp Gümüşpala

    1897'de Edirne'de doğan Ragıp Gümüşpala Kuleli Askerî Idâdisi'nde okurken 1916'da Birinci Dünya savaşı'na katıldı. Galiçya ve Filistin Cephelerinde çarpıştı. 1918'de İngilizlere esir düştü. İki sene sonra yurda döndü. İstiklâl Savaşı'na katıldı. Cumhuriyetin ilânından sonra Şeyh Said ve Tunceli ayaklanmalarının bastırılmasında vazife aldı.


    Yarım kalan eğitimini tamamlayıp 1934'te Harp akademisi'ni bitirerek kurmay subay oldu, orgeneralliğe kadar yükseldi ve Genel Kurmay Başkanlığı'na tâyin edildi. İki ay sonra, 27 Mayıs 1960'ta ülke yönet i mini ele alan Millî Birlik Komitesi tarafından tasfiye edilen subaylarla birlikte emekliye sevk edildi.


    Eski Demokrat Parti'ye yakınlık duyanlar tarafından, 11 Şubat 1961 tarihinde kurulan Adalet partisi'nin genel başkanlığına getirildi. 15 Ekim 1961 seçimlerinde Izmir'den milletvekili seçildi. Partisi, iktidar ortağı olmasına rağmen kabine dışında kalmayı tercih etti. Ölümü üzerine Adalet partisi Genel başkanlığı'na Süleyman Demirel seçildi.


    Ragıp Gümüşpala 5 Haziran 1964'te öldü.
     
  6. Bilge Gökçen

    Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

    Kayıt:
    27 Ağustos 2007
    Mesajlar:
    13.023
    Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Genelkurmay Başkanları Biyografileri

    Orgeneral A. Cemal Tural

    1905 yılında Erzincan'da doğdu. 1923 yılında Kuleli Askeri Lisesi'nden, 1925 yılında Asteğmen rütbesi ile Harp Okulu'ndan mezun oldu. 1930 yılına kadar Meclis Muhafız Takım Komutanlığı yaptı. 1930 yılında girdiği Harp Akademisi'ni 1933 yılında bitirerek Kurmay oldu. 1954 yılına kadar çeşitli Karargah ve Birliklerde görev yaptı. 1954 yılında Tuğgeneral, 1956 yılında Tümgeneral, 1959 yılında Korgeneral ve 1961 yılında Orgeneralliğe yükseldi. Tuğgeneral rütbesi ile 57 nci Tümen Komutanlığı ve 1 nci Ordu Kurmay Başkanlığı, Tümgeneral rütbesi ile Genelkurmay Harekat Başkan Yardımcılığı, Genelkurmay Plan Harekat Daire Başkanlığı ve 66 ncı Tümen Komutanlığı , Korgeneral rütbesi ile 2 nci ve 7 nci Kolordu Komutanlığı ve 1 nci Ordu Komutan Vekilliği görevlerinde bulundu.

    Orgeneral rütbesinde 2 nci Ordu Komutanı iken, 22 Ağustos 1964 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na, 16 Mart 1966 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı'na atandı. 16 Mart 1969 tarihinde atandığı Yüksek Askeri Şura Üyeliği görevinden 16 Ağustos 1969 tarihinde emekli oldu.

    Fransızca bilen TURAL , evlidir.

    17 Aralık 1981 tarihinde vefat etti. Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.
     
  7. Bilge Gökçen

    Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

    Kayıt:
    27 Ağustos 2007
    Mesajlar:
    13.023
    Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Genelkurmay Başkanları Biyografileri
    Orgeneral Ali Haydar Saltık

    Orgeneral Ali Haydar Saltık, 1923 yılında İstanbul'da doğdu. 1940 yılında Kuleli Askeri Lisesi'nden, 1941 yılında Topçu Asteğmen rütbesi ile Harp Okulu'ndan mezun oldu. 1943 yılında Topçu Sınıf Okulu'nu bitirdi. Muhtelif birliklerde Batarya Takım Komutanlığı, Batarya Komutanlığı ve Tabiye öğretmenliği görevlerinde bulundu. 1952 yılında girdiği Harp Akademisi'ni, 1955 yılında bitirerek kurmay oldu. 1958 yılına kadar çeşitli karargah ve birliklerde, Washington'da görev yaptı.

    1966 yılında Tuğgeneral, 1970'de Tümgeneral, 1974'de Korgeneral ve 1978'de Orgeneralliğe yükseldi. Tuğgeneral rütbesi ile CENTO Eğitim Daire Başkanlığı, 8 nci Piyade Tugay Komutanlığı, Tümgeneral rütbesi ile 3 ncü Ordu Kurmay Başkanlığı, Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı, Genelkurmay Eğitim Daire Başkanlığı, Korgeneral rütbesi ile Genelkurmay Harekat Başkanlığı, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı görevlerinde bulundu. Orgeneral rütbesinde Genelkurmay II nci Başkanlığı, Ege Ordu Komutanlığı, "Devlet Başkanlığı ve Milli Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliği", 1 nci Ordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı yaptı.

    6 Aralık 1983 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atandı. 30 Ağustos 1985 tarihinde emekli oldu.İngilizce bilen Orgeneral Saltık, evli ve üç çocuk babasıdır.
     
  8. Bilge Gökçen

    Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

    Kayıt:
    27 Ağustos 2007
    Mesajlar:
    13.023
    Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Genelkurmay Başkanları Biyografileri

    Orgeneral Doğan Güreş



    1926 yılında Adana'da doğdu. 1945 yılında Kuleli Askeri Lisesi'nden, 1947 yılında Nakliye (Ulaştırma) Asteğmen rütbesi ile Harp Okulu'ndan mezun oldu. 1949 yılında Ulaştırma Sınıf Okulu'nu bitirdi. Muhtelif karargah ve birliklerde Kısım Amirliği, Bakım Subaylığı, Takım ve Bölük Komutanlığı yaptı. 1963 yılında girdiği Harp Akademisi'ni 1965 yılında bitirerek Kurmay oldu. 1973 yılına kadar çeşitli karargah ve birliklerde, Atina'da görev yaptı.
    1973 yılında Tuğgeneral, 1977 yılında Tümgeneral, 1981 yılında Korgeneral, 1985 yılında Orgeneralliğe yükseldi. Tuğgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Tayin Daire Başkanlığı, SHAPE Lojistik ve Silahlanma Dairesi Başkan Yardımcılığı ve Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tugay Komutanlığı, Tümgeneral rütbesi ile Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı, Korgeneral rütbesi ile Genelkurmay Personel Başkanlığı ve 3 ncü Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulundu.


    Orgeneral rütbesinde Harp Akademileri Komutanlığı ve 1 nci Ordu Komutanlığı yaptı. 23 Ağustos 1989 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na, 4 Aralık 1990 tarihinde Genelkurmay Başanlığı görevine atandı. 30 ğustos 1994 tarihinde emekliye ayrıldı. İngilizce bilen Doğan Güreş evli ve iki çocuk sahibidir.
     
  9. Bilge Gökçen

    Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

    Kayıt:
    27 Ağustos 2007
    Mesajlar:
    13.023
    Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Genelkurmay Başkanları Biyografileri

    Orgeneral Muhittin Önür

    Orgeneral Muhittin Önür, 1903 yılında Edirne'de doğdu. 1921 yılında Piyade Asteğmen rütbesi ile Harp Okulu'nu bitirdi. Muhtelif birliklerde Takım ve Bölük Komutanlığı görevlerinden sonra 1931 yılında girdiği Harp Akademisi'ni, 1934 yılında bitirerek kurmay oldu. 1952 yılına kadar çeşitli karargah ve birliklerde görev yaptı.

    1952 yılında Tuğgeneral, 1954'de Tümgeneral, 1957'de Korgeneral ve 1961'de Orgeneralliğe yükseldi. Tuğgeneral rütbesi ile Genelkurmay Ulaştırma Daire Başkanlığı, Genelkurmay Lojistik Başkan Yardımcılığı, 10 ncu Tümen Komutan Vekilliği, Tümgeneral rütbesi ile Genelkurmay Ulaştırma Daire Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Lojistik Başkanlığı, 33 ncü Tümen Komutanlığı, İstanbul Tetkik Kurulu Üyeliği, Genelkurmay Ulaştırma Daire Başkanlığı, 29 ncu Tümen Komutanlığı, 9 ncu Kolordu Komutan Vekilliği, Korgeneral rütbesinde 07 Eylül 1960 - 14 Ocak 1961 tarihleri arasında Jandarma Genel Komutan Vekilliği, Genelkurmay II nci Başkanlığı ve 2 nci Ordu Komutanlığı görevlerinde bulundu. Orgeneral rütbesinde 31 Ağustos 1961 tarihinde atandığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 23 Şubat 1962 tarihinde emekli oldu.

    Üç çocuğu olan Orgeneral Önür, Kurtuluş Savaşına katıldı. 27 Eylül 1978 tarihinde vefat etti ve Ankara Cebeci Mezarlığı'nda toprağa verildi.
     
  10. Bilge Gökçen

    Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

    Kayıt:
    27 Ağustos 2007
    Mesajlar:
    13.023
    Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Genelkurmay Başkanları Biyografileri

    Orgeneral Hüseyin KIVRIKOĞLU

    Orgeneral Hüseyin KIVRIKOĞLU, Aralık 1934'te Bilecik / Bozüyük'te doğmuştur. Lise tahsilini Işıklar Askeri Lisesi'nde tamamlamış ve 1955 yılında topçu subayı olarak Kara Harp Okulu'ndan mezun olmuştur.

    1957 yılında Topçu Okulu'nu bitiren Orgeneral KIVRIKOĞLU, mezuniyetini takip eden sekiz yıl boyunca çeşitli topçu birliklerinde takım ve batarya komutanı olarak hizmet etmiştir.



    1965-67 yıllarında Kara Harp Akademisi'nde kurmay subay öğrenimini tamamlayan Orgeneral KIVRIKOĞLU, 1970 yılına kadar 9 ncu Piyade Tümen Komutanlığında karargah subayı olarak görev yapmıştır.



    Orgeneral KIVRIKOĞLU, 1970 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi'nden mezuniyetini müteakip, İtalya / Napoli'de Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanlığı (AFSOUTH) Karargahı Harekat Başkanlığında plan subayı olarak görev yapmıştır. 1972-73 yıllarında Kara Harp Akademisi Öğretim Üyeliği görevinde bulunan Orgeneral KIVRIKOĞLU, müteakiben Genelkurmay Personel Başkanlığında, General Amiral Şubede Kısım Amiri ve Kara Kuvvetleri Personel Başkanlığında, Kurmay Şube Müdürü olarak görev yapmıştır. Orgeneral KIVRIKOĞLU, 1975-78 yıllarında Kara Kuvvetleri Genel Plan ve Prensipler Başkanlığında Savunma Araştırma Şube Müdürlüğü, 1978-80 yıllarında ise Kara Harp Okulu Öğrenci Alay Komutanlığı görevlerini ifa etmiştir.



    İtalya / Roma'da NATO Savunma Kolejini de bitiren Orgeneral KIVRIKOĞLU, 1980 yılında Tuğgeneralliğe terfi etmiştir. Tuğgeneral rütbesinde, 1980-83 yıllarında Belçika / Mons'da Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargahı Harekat Merkez Amirliği (SHAPE), 1983-84 yıllarında da 3 ncü ve 11 nci Tugay Komutanlığı görevlerinde bulunmuştur.



    1984 yılında Tümgeneralliğe terfi eden Orgeneral KIVRIKOĞLU, 1984-86 yıllarında NATO Güneydoğu Avrupa-Müttefik Kara Kuvvetleri (LSE) Kurmay Başkanlığı, 1986-88 yıllarında ise Sarıkamış'ta 9 ncu Piyade Tümen Komutanlığı görevlerini deruhte etmiştir.



    1988 yılında Korgeneralliğe terfi ederek, 1990 yılına kadar Genelkurmay Personel Başkanlığı, 1990-93 yıllarında ise 5 nci Kolordu Komutanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı görevlerinde bulunmuştur.



    Orgeneral KIVRIKOĞLU, 1993 yılında Orgeneralliğe terfi ederek, 1996 yılına kadar NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri (LSE) Komutanlığı görevini sürdürmüş, 1996-97 yıllarında İstanbul'da bulunan 1 nci Ordu'ya komuta etmiştir,



    Orgeneral KIVRIKOĞLU Genelkurmay Başkanlığı görevine getirilmeden önce 1997-1998 yıllarında Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevini ifa etmiştir.



    Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin KIVRIKOĞLU, Türk Silahlı Kuvvetleri Üstün Hizmet Madalyası, ABD Liyakat Madalyası, Pakistan Nishan-ı İmtiyaz Madalyası, Romanya Yıldızı 'Grand Cross' Nişanı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Altın Şeref Madalyası ile K.H.O. Mezuniyet, Mesleki İhtisas, Eğitim Ve Öğretim Başarı, İdari ve Lojistik Hizmetler, NATO Yurtdışı Sürekli Görev, Harekat ve Genelkurmay Başkanlığı Şerit Rozetleri sahibidir.



    Orgeneral KIVRIKOĞLU evli olup, bir erkek çocuk babasıdır.
     
  11. Bilge Gökçen

    Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

    Kayıt:
    27 Ağustos 2007
    Mesajlar:
    13.023
    Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Genelkurmay Başkanları Biyografileri

    Orgeneral Mehmet Nuri Yamut

    1890 yılında Selanik'te doğdu. 1908 yılında Teğmen rütbesi ile Harp Okulu'ndan mezun oldu. Manastır 6 ncı Kolordu 50 nci Alay 3 ncü Bölükte iken, 1912 yılında esir düştü. Esaret dönüşü, 1913'de Harp Akademisi'ne girdi. 1 yıl okuduktan sonra tahsili bırakarak Orduya katıldı.

    1919'da tekrar başladığı akademi tahsilini 1920'de bitirerek Kurmay oldu. Aynı tarihte Anadolu'ya geçerek Milli Ordu'ya iltihak etti. 1935 yılına kadar çeşitli karagah ve birlikler ile Afganistan'da görev yaptı. 1935 yılında Tuğgeneral, 1936 yılında Tümgeneral, 1939 yılında Korgeneral ve 1945 yılında Orgeneralliğe yükseldi. Tuğgeneral rütbesi ile 9 ncu Tümen Tugay Komutanlığı, Tümgeneral rütbesi ile 9 ncu ve 57 nci Tümen Komutanlığı , Korgeneral rütbesi ile 2 nci ve 12 nci Kolordu Komutanlığı, Orgeneral rütbesi ile 2 nci ve 1 nci Ordu Komutanlığı görevlerinde bulundu.

    3 Ocak 1949 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atandı. 1 Temmuz 1949 tarihine kadar aynı zamanda Genelkurmay Başkan Vekilliği görevinide yürüttü. 6 Haziran 1950 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinden 10 Nisan 1954 tarihinde kendi isteği ile emekli oldu.

    Fransızca bilen YAMUT,evli ve bir çocukbabasıdır.

    Balkan , 1 nci Dünya ve Kurtuluş Savaşları'na katıldı.

    5 Haziran 1961'de vefat etti. Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.
     
  12. Bilge Gökçen

    Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

    Kayıt:
    27 Ağustos 2007
    Mesajlar:
    13.023
    Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Genelkurmay Başkanları Biyografileri

    Orgeneral Memduh Tağmaç

    1904 yılında Erzurum'da doğdu. 1926 yılında Kuleli Askeri Lisesi'ni, 1928 yılında Topçu Asteğmen rütbesi ile Harp Okulu'nu, 1930 yılında Topçu Sınıf Okulu'nu bitirdi. 1935 yılına kadar çeşitli Topçu Birliklerinde Batarya Takım Komutanlığı yaptı. 1935 yılında girdiği Harp Akademisi'ni 1938 yılında bitirerek Kurmay oldu.

    1956 yılına kadar çeşitli karargah ve birliklerde görev yaptı. 1956 yılında Tuğgeneral , 1959 yılında Tümgeneral, 1962 yılında Korgeneral ve 1964 yılında Orgeneralliğe yükseldi. Tuğgeneral rütbesi ile Jandarma Subay Tatbikat ve Astsubay Okul Komutanlığı, 23 ncü Tümen Komutan Yardımcılığı, 3 ncü Jandarma Tugay Komutanlığı ve 1 nci Ordu Kurmay Başkan Vekilliği. Tümgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı ve Genelkurmay II nci Başkan Vekilliği, Korgeneral rütbesi ile aynı göreve devam ederek takiben 3 ncü Ordu Komutan Vekilliği yaptı.

    Orgeneral rütbesinde 1 nci Ordu Komutanı iken, 23 Ağustos 1968 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atandı. 16 Mart 1969 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinden 29 Ağustos 1972 tarihinde kendi isteği ile emekli oldu.

    Fransızca bilen TAĞMAÇ ,evli iki çocuk babasıdır.

    30 Mart 1978'de vefat etti. İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığı'nda Toprağa verildi.
     
  13. Bilge Gökçen

    Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

    Kayıt:
    27 Ağustos 2007
    Mesajlar:
    13.023
    Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Genelkurmay Başkanları Biyografileri

    Orgeneral İbrahim Feyzi Mengüç



    1896 yılında İstanbul'da doğdu. 1914 yılında İstihkam Asteğmen rütbesi ile Harp Okulu'ndan mezun oldu. 1919 yılına kadar istihkam Bölüklerinde ve Yol İnşaat Şubesi'nde İstihkam Subaylığı yaptı.

    1919 yılında girdiği Harp Akademisi'ni 1921 yılında bitirerek Kurmay oldu. 1939 yılına kadar çeşitli karargah ve birliklerde görev yaptı. 1939 yılında Tuğgeneral, 1941 yılında Tümgeneral, 1947 yılında Korgeneral ve 1953 yılında Orgeneralliğe yükseldi. Tuğgeneral rütbesi ile Ağrı Hudut Tugay Komutanlığı ve 15 nci Tümen Komutan Vekilliği, Tümgeneral rütbesi ile 15 nci ve 69 ncu Tümen Komutanlığı, Korgeneral rütbesi ile Harp Akademileri Komutan Vekilliği ve 7 nci Kolordu Komutanlığı, Orgeneral rütbesi ile 3 ncü Ordu Komutanlığı, Harp Akademisi Komutanlığı ve Yüksek Askeri Şura Üyeliği görevlerinde bulundu.

    Askeri Yargıtay Başkanı iken, 11 Ekim 1957 - 22 Ağustos 1958 tarihleri arasında idareten Genelkurmay Başkan Vekilliği görevini yürüttü. 15 Aralık 1959 tarihinde Askeri Yargıtay Başkanlığı'ndan kendi isteği ile emekli oldu.

    Fransızca, Almanca bilen MENGÜÇ. evli üç çocuk babasıdır.

    1 nci Dünya ve Kurtuluş Savaşları'na katıldı.

    23 Haziran 1966 tarihinde vefat etti. Edirnekapı Şehitliği'nde toprağa verildi.
     
  14. Bilge Gökçen

    Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

    Kayıt:
    27 Ağustos 2007
    Mesajlar:
    13.023
    Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Genelkurmay Başkanları Biyografileri

    Orgeneral Mehmet Kazım Orbay

    1887 yılında İzmir'de doğdu. 1904 yılında Topçu Teğmen rütbesi ile Harp Okulu'nu bitirdikten sonra, aynı yıl girdiği Harp Akademisi'ni 1907 yılında bitirerek Kurmay oldu. 1922 yılına kadar çeşitli birlik ve karargah görevlerinde bulundu. 1922 yılında Tümgeneral (Mirliva), 1926 yılında Korgeneral ve 1935 yılında Orgeneralliğe yükseldi.

    Tümgeneral rütbesi ile 3 ncü Kafkas Tümeni Komutanlığı ve Genelkurmay II nci Başkanlığı, Korgeneral Rütbesi ile aynı göreve devam ederek bilahare Afganistan Askeri Heyet Reisliği ve 4 ncü Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulundu. 30 Temmuz 1930 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı'na, 24 Ağustos 1935 tarihinde, 3 ncü Ordu Müfettişliğine atandı. Daha sonra Orgeneral rütbesi ile Yüksek Askeri Şura Üyeliği ve Genelkurmay II nci Başkanlığı görevlerinde bulundu. 12 Ocak 1944 tarihinden 23 Temmuz 1946 tarihine kadar Genelkurmay Başkanlığı yaptı. Bilahare atandığı Yüksek Askeri Şura Üyeliği görevinden, 6 Temmuz 1950 tarihinde emekli oldu.

    Fransızca, Almanca, İtalyanca bilen ORBAY,evli bir çocuk babasıdır.

    Harekat Ordusu ile Harekat'a, Karadağ Hudut Olaylarına Balkan, 1 nci Dünya ve Kurtuluş Savaşları ile Dersim Harekatı'na katıldı.

    3 Haziran 1964 tarihinde vefat etti. Ankara'da Devlet Mezarlığı'nda toprağa verildi.
     
  15. Bilge Gökçen

    Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

    Kayıt:
    27 Ağustos 2007
    Mesajlar:
    13.023
    Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Genelkurmay Başkanları Biyografileri

    Orgeneral Semih Sancar

    1911 yılında Erzurum'da doğdu. 1930 yılında Kuleli Askeri Lisesi'nden, 1932 yılında Topçu Asteğmen rütbesi ile Harp Okulu'ndan mezun oldu. 1934 yılında Topçu Sınıf Okulu'nu bitirdi. 1939 yılına kadar çeşitli Topçu birliklerinde Batarya Takım Komutanlığı yaptı.

    1939 yılında girdiği Harp Akademisi'ni 1942 yılında bitirerek Kurmay oldu. 1960 yılına kadar çeşitli karargah ve birlik Komutanlığı görevlerinde bulundu. 1960 yılında Tuğgeneral, 1963 yılında Tümgeneral, 1964 yılında Korgeneral ve 1969 yılında Orgeneralliğe yükseldi. Tuğgeneral rütbesi ile 4 ncü Tümen Komutanlığı, Genelkurmay Personel Başkanlığı ve Genelkurmay Harekat Başkanlığı, Tümgeneral rütbesi ile Harp Akademileri Komutan vekilliği, 5 nci Kolordu Komutan vekilliği ve Kara Kuvvetleri Harekat Kurmay Yarbaşkanlığı, Korgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Eğitim Kolordusu Komutanlığı ve 9 ncu Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulundu.

    Orgeneral rütbesinde 29 Ağustos 1969 - 29 Ağustos 1970 tarihleri arasında Jandarma Genel Komutanlığı, bu tarihten sonra 28 Ağustos 1972 tarihine kadar 2 nci Ordu Komutanlığı yaptı. 28 Ağustos 1972 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atandı. 6 Mart 1973 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinden 7 Mart 1978 tarihinde emekli oldu.

    Fransızca bilir. Evli iki çocukludur.

    8 Aralık 1984 tarihinde vefat etti. Cebeci Şehitliği'nde toprağa verildi.
     
Genelkurmay Başkanları Biyografileri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Cumhur başkanlarımız

    Cumhur başkanlarımız

    cumhur başkanlarımız cumur başkanlarımız cumhurbaşkanlarımız cumhurbaşkanlarımız isimleri başkanlarımızın isimleri GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK...(1881-1938) İSMET İNÖNÜ...(1884-1973) CELAL BAYAR...(1883 -1986) CEMAL GÜRSEL...(1895 - 1966) CEVDET SUNAY (1899 - 1982) FAHRİ S. KORUTÜRK ( 1903 -1987) KENAN EVREN (1918 - ) TURGUT ÖZAL (1927 - 1993) SÜLEYMAN...
  2. TBMM Başkanlarının Biyografileri

    TBMM Başkanlarının Biyografileri

    devlet büyüklerinin biyografisi sırasıyla tbmm başkanları türk devlet büyükleri biyografileri büyüklerinin biyografileri ismet sezgin hangi tarihler arasında meclis başkanlığı yapmıştır Bütün biyografiler derleme ve alıntıdır Ali Fethi Okyar ( 1880)- (07.05.1943) Serbest Cumhuriyet Fırkası'nın kurucusu. Pirlepe'de doğdu. İyi bir öğrenim gördü. Vatan Hürriyet Cemiyeti'nde Mustafa Kemal ile...
  3. Büyükelçi Biyografileri

    Büyükelçi Biyografileri

    Bütün biyografiler internetten derleme ve alıntıdır Abdülhak Hamit Tarhan ( 05.02.1851)- (12.04.1937) Tanzimat döneminde batı tesirlerini Türk şiirine sokan şair, tiyatro yazarı ve diplomat. 5 Şubat 1851’de İstanbul’da doğdu. Babası, dedesi ve soyu ilim aleminde isim yapmış şahsiyetlerdi. Dedesi Abdülhak Molla, İkinci Mahmud ile Abdülmecid Hanın hekimliğini yapmış, şiir ve tarihle...
  4. Belediye Başkanları Biyografileri

    Belediye Başkanları Biyografileri

    Bütün biyografiler internetten derleme ve alıntıdır Ali Müfit Gürtuna 1 Haziran 1952 tarihinde Konya’da doğdu.Pendik Lisesi ve ODTÜ İngilizce Dil Hazırlık Okulu’nda okudu.Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.Öğrencilik yıllarında gazetecilik yaptı.1976’da TRT Haber Merkezi’nde, 1977’de de TRT’de Parlamento Muhabiri olarak çalıştı.ANAP Kartal İlçe Başkanlığı ile aktif siyasete atılan...
  5. Genelkurmay sert açıklama yaptı

    Genelkurmay sert açıklama yaptı

    Genelkurmay'dan sert açıklama ANKARA (İHA) - Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, 'şahsi çıkar sağlamak veya Türk Silahlı Kuvvetlerini yıpratmak maksadıyla, sahte isim ve imzalarla gönderilen ihbar mektuplarına istinaden Türk Silahlı Kuvvetleri personeli veya üst düzey komutanlarının karalanmaya çalışıldığı', bu eylemin suç olduğu kadar ahlak dışı olduğu ifade edildi....

Sayfayı Paylaş