gebe
  1. handanca

handanca Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    106
    Ödül Puanları:
    63

Gider kaydetmek için Fiş mi? Fatura mı?

Konu, 'Yeni Ssk Yasaları' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

yazar kasa fişlerinin gider yazılması fişlerin gider yazılması kasiyer resimleri kasiyer resmi marketlerde alış veriş yaparken sık sorulan sorudur bu. Dikkat ettinizmi özellikle vergi iadesinin kaldırılmasından sonra tüketici de konunun takipçisi değil. Onları da ilgilendirmiyor fiş-fatura kesilmiş, kesilmemiş. Veya en fazla "Fişini almazsam son fiyat ne olur" sorusu çerçevesinde fiş-fatura gündeme geliyor.
    Her satış sırasında istisnasız "Fiş veya fatura fark eder mi" sorusunun sorulduğu işletmeler (süpermarketler, elektronik marketler vb) var bir de.

Soruluş tarzından; kasiyerlerin bu soruyu kendi inisiyatifleri ile değil de işletmelerinin talimatı ile sorduğunu anlıyorum. İşletme neden bu soruyu her müşterisine ısrarla sorar ki? Bazı müşteriler alışveriş karşılığı olarak fiş değil fatura almak istiyorlar belli ki.

Peki ne değişir ki müşteri açısından. Alışverişin karşılığı fiş alınsa ne olur, fatura alınsa ne olur? Hemen söyleyeyim. Vergisel açısından bir şey değişmez, ikisi de olur. (Ürün, işletmede tüketilmek amacıyla değil de satılmak amacıyla alınıyorsa fatura alınması zorunlu ama) "Ürünü kendi şahsi tüketimimiz için değil, işletmemizde tüketip gider yazacaksak da mı fark etmez" diyenler olacaktır. İşletmede gider yazılacaksa da fark etmez, evet.

Gider yazılamayacağını düşünen işletmeciler, muhtemelen muhasebecileri tarafından yanlış yönlendirilmiş belli ki. Her muhasebeci gider yazmak için belgenin fiş veya fatura olmasının önemli olmadığını bilir çünkü. O halde bazı muhasebeciler müşterilerine/patronlarına neden fişlerin gider yazılamayacağını söyleyip bu fişleri kabul etmezler ki? Ben bir tahminde bulunayım hemen. Ufak tefek fişlerin muhasebe kayıtlarıyla zaman kaybetmek istemediklerinden "Yazarkasa fişleri gider yazılamaz" diyor olmalılar.

Vergi mevzuatı açısından belgenin fiş veya fatura olması önemli değil, harcamanın-giderin işletme için yapılması önemli. Eğer ürün işletmede tüketilmek amacıyla değil de satışa sunulmak için alınıyorsa o zaman zaten fatura alınmalı. Ancak işletmede tüketilecek kırtasiye, büro, temizlik malzemesi gibi harcamalar için fatura zorunluluğu yok. (VUK 204 No'lu Tebliğ) Dolayısıyla bu türden fişler rahatlıkla gider yazılabilir. Vergi Usul Kanunu (VUK) ve tebliğlerinde tüketim amacı veya her ne amaçla olursa olsun belli bir tutarı (2009 yılı için 670 TL) aşan harcamalar için fatura düzenleme zorunluluğu öngörülmekte. Ancak bu tutarın altındaki harcamalarda fiş de fatura da düzenlenebilir. Müşterinin özellikle "fatura istiyorum" dediği durumda ise 670 TL'nin altı olsa bile fatura düzenlemek gerekecektir.

Gider kaydetmek için Fiş mi? Fatura mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Fatura

Fatura

Üzerindeki rakamlara çok dikkat etmek gerekir. Yorum ona göre yapılır.Rüyada fatura görmek, mal ve zenginlikle yo-rumlanir. Rüyada bir mala karsilik bir faturanin bedelini ödediginizi görmek, yeni bir mülkün sahibi olacaginiza veya yeni bir eve tasinacaginiza; baska birine bir fatura verdiginizi görmek, kendi maliniz olan bir evi veya bir arsayi baska birine sattiginiza delalet eder.
  2. Nilüfer - Hoşuna Gider Mi?

Nilüfer - Hoşuna Gider Mi?

Sen benle savaşıyorsun Her an çok değişiyorsun Aslında böyle olmaz ki Dalgınsın unutuyorsun Herşeyi çok büyütüyorsun Aslında bu çekilmez ki Küçük şeyler kalp kırmaya değer mi? Aşkı insan paramparça eder mi? Benden ayrı bir gün bile geçer mi? Kıymetimi artık anla Seni ateşe atsam Bile bile canını yaksam Hoşuna gider mi? (Bu) seni çok üzer mi? Ben senle yarışamam ki Artık hiç konuşamam ki...
  3. Hakan Peker - Seven Gider Mi

Hakan Peker - Seven Gider Mi

Zaman zaman akıl bu işte geliyor gidiyor Durum vahim gönül ne der bu işe kapılıp gidiyor Sonumu soramadım kimselere Soramadım danışamadım Çözemedin beni hissedemedin Yanıma yanaşamadın Ah gider mi seven gider mi Birgün döner mi unutamadım Ah be dertli gönül bu dertli Neden kaderle yarışamadın Canım çeker seni kimi zaman aman Tutamam uçuyor Başım dönüyor ah yine başa dönüyor Boşuna direniyor...
  4. niyetin hayırlı mı değil mi öğrenmek için

niyetin hayırlı mı değil mi öğrenmek için

niyet falı iskambil falı öğren hayırlı mı değil mi iskambil bakmayı öğren hayırlımı değilmi Sevgili meleklerim, Uygulaması çok kolay bir niyet falı İşte nasıl yapacağınız:) Herhangi bir niyetinin hayırlı mı degilmi oldugunu anlamak için..... Hazreti Ali talihine bakmak istediginde bu uygulamayı yapmıştır. Niyetine bakmak isteyen şahıs bir kağıt alıcak 3 Kulhüvallat 1 Fatiha okuyup bunu...
  5. e fatura için yapılacak işlemler

e fatura için yapılacak işlemler

Arkadaşlar e-fatura uygulaması için neler yapmanız gerektiğini madde madde sıraladım. Umarım işinize yarar.. Öncelikle e-fatura uygulamasından ilk etapta Anonim Şirket ile Limited Şirket statüsünde bulunan mükellefler yararlanacaklar. 1- Bu şirketlerin kendilerine ait bir kullanıcı hesabı oluşturmaları gerekmektedir. Mükelleflerin kullanıcı hesabı oluşturmak için öncelikle 397 nolu VUK...

Sayfayı Paylaş