gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Gül kokulu domates yetiştirildi

Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

İsrailli araştırmacılar, genleriyle oynayarak, gül ile limon kokulu domates yetiştirdi. İngilizlerin "Nature Biotechnology" dergisinin internet sitesine göre, genetiği değiştirilmiş (GD) yeni domatesleri deneyen gönüllüler, ürünün tadını çok beğendiklerini söyledi.

"Neve Yaar" araştırma merkezinde yetiştirilen GD domateslerin tadına bakan 82 kişiden 49'u yeni ürünü çok beğendi. Normal domatesleri tercih edenlerin sayısı 29'da kaldı.

Yeni domateslerin renginin daha koyu olduğu ve domatese kırmızı rengini veren likopen miktarının normalden iki kat fazla olduğu belirtildi. Genetiği değiştirilen domateslerin, aynı zamanda daha uzun süre dayanmasını sağlayan organik bileşimlere sahip olduğu kaydedildi.

Genetiği değiştirilen ilk domates, "FlavrSavr" adıyla 1994 yılında ABD'de piyasayla sürülmüş, ancak tutmayınca piyasadan çekilmişti. Halen piyasada GD domates bulunmuyor.

Gül kokulu domates yetiştirildi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Zafer Peker - Gül Kokulu Yarimdin

Zafer Peker - Gül Kokulu Yarimdin

Dün gece yine seni düşünüp ağladım eski günlere Bütün gece tüttün gözümde dalmışım hayallere Ne güzel günlerdi ah bir başkaydı seninle İzlerimiz kalmış mıdır gezdiğimiz yerlerde Bir gülüş bırakmıştı o sıcak bahçelerde Arasam bulur muyum muhtacım bu günlerde Sen benim sevgilimdin Sen benim her şeyimdin Sen benim boynu bükük gül kokulu yarimdin
  2. ABD'de turuncu domates yetiştirildi

ABD'de turuncu domates yetiştirildi

Amerikalı gıda bilimcileri, turuncu domates yetiştirdiler. Ohio Eyalet Üniversitesinden bilim adamları, turuncu domatesin vücut tarafından daha rahat emilen bir "likopen" türü içerdiği için, kırmızı domatesten çok daha yararlı bulunduğunu iddia ediyorlar. Bir antioksidan türü olan likopen, gerek domatese gerekse diğer sebze ve meyvelere renklerini veren madde.
  3. Gül kokulu cumalar

Gül kokulu cumalar

Allahım! şu an kimin nerede bir sıkıntısı varsa, Sen onu gider. Allahım! şu an kimin nerede çaresiz bir derdi varsa, Sen ona çare ol. Allahım! şu an kim nerede acıdan inlemekteyse, Sen ona rahmetinle yetiş. Allahım! sevdiklerimi Sen de sev ve onlara bâki huzur ve neşe ver. Allahım! iman ve ahlakın en güzelini yerleştir o sevdiğin yüreklere. Allahım! Sen Sana edeple geleni geri...

Sayfayı Paylaş