gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

hamile kadınlar hangi durumlarda namaz kılamazlar ?

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

4 aylık gebeyim ve namazlarım bazen aksıyor. İçim de rahat değil ama sıkıntılarım da oluyor.Hamile bir kadın hangi durumlarda namaz kılamaz?

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Sayın misafirimiz, Hamile bir kadının namaz kılması gerekir. Adil, yani dinin asgari farzlarını yapan ve büyük günahlardan sakınan uzman bir doktor, namaz kılarken ayakta durmasının sakıncalı olduğunu söylemişse, bu durumdaki bir hâmile namazlarını oturarak kılabilir.

Tıbbî verilere ve İslâm hukukçularının çoğunluğuna göre hamile kadın, hayız görmez. Dolayısıyla hamile kadında kanama görülse bu hayız kanı olmayacağı için kadın namaz ve oruçla mükelleftir. Özürlü (müstehâze)lerin hükümlerine tabi olarak abdestli olmak şartıyla namaz kılabilir, Kur'ân'a dokunabilir, Kur ân okuyabilir, camiye girebilir.

Hamile doğum yapar yapmaz artık nüfesa (lohusa) olur. Kan kesilip gusl edince normal hükümlere tabi olur ve dinî vecîbelerini îfa eder.

hamile kadınlar hangi durumlarda namaz kılamazlar ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. hangi kadınlar daha zor hamile kalır

hangi kadınlar daha zor hamile kalır

hangi kadınlar daha zor hamile kalıyorlar, yani hangi hastalığı geçiren yada geçirmiş olan şişman mı zayıf mı ?
  2. namaza başladım namazı bozan durumlar nelerdir öğrenebilirmiyim

namaza başladım namazı bozan durumlar nelerdir öğrenebilirmiyim

Melekler merhaba, Allah kabul ederse namaza başladım yeni. Öğrenmeye çalışıyorum inceliklerini ve namazı bozan durumlar hakkında bilgi almak istiyorum sizlerden. Dua ile...
  3. Namazdan Hangi Durumlarda Çıkarsak Caizdir?

Namazdan Hangi Durumlarda Çıkarsak Caizdir?

namazı bozan şeyler, namazı bozmayan şeyler, namazı bozan ve bozmayan durumlar Biz müslümanlar için 5 vakit farz kılınan ve buluğ çağından sonra kılınması gereken namazı bilerek bozmak haramdır. Lakin bazı zaruri durumlar da namazı bozmak ve terketmek caizdir. Hangi durumlarda namazon bozulup bozulmayacağı hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için gereken bilgiler sizlerle... Namazı...
  4. PRP Hangi Durumlarda Kullanılır?

PRP Hangi Durumlarda Kullanılır?

prp nedir,prp nasıl yapılır,prp kimlere yapılır,prp ile cilt güzelleştirme,prp ile gençleşme,yüzüne prp yaptıranlar,prp hakkında bilgiler PRP (Platelet Rich Plasma), en doğal gençleşme yollarından biri. Güneş ışınları, sigara kullanımı, gebelik, stresli yaşam ve beslenme düzeninin dengesizliği gibi birçok etken sebebiyle yıpranan cildimiz PRP tedavisi sayesinde kaybettiği yapıları geri...
  5. Bekarım hangi durumlarda hamile kalırım?

Bekarım hangi durumlarda hamile kalırım?

sürtünmeyle hamile kalınırmı,bekarım sürtünmeyle ilişki yaşadım hamile kalırmıyım,bekarım zevk suyuyla hamile kalırmıyım hakında bilgiler Sürtünme nedeniyle ya da iç çamaşırı varken sevişme nedeniyle hamile kalınıp, kalınmadığı sıkça sorulan bir sorudur. Öncelikle sürtünme nedeniyle iç çamaşırı ya da kıyafetler varken hamile kalınması mümkün değildir. Fakat vajina üzerinde sürtünme ve boşalma...

Sayfayı Paylaş