gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

hamileliğim süresince kaç kilo almam ideal

Konu, 'Gebelik' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

30 haftalık bebek kaç kilo olmalı 21 haftalık gebelik kaç aylıktır 22 gebelik aylıktır 21 bebek gebelikte kilo alınır
    Şişman kadınlar, gebelikte 11 kg.dan az ağırlık kazansalar bile normal ağırlıkta[​IMG] bebek doğururken, gebelik öncesi anne zayıf ise bebek düşük doğum ağırlıklı doğma riskine sahiptir. Kadının gebelik öncesi beslenme durumu önemli olup, mutlak surette dikkate alınmalıdır. Gebelik Öncesi vücut ağırlığı mümkünse saptanmalı ve standartlara göre değerlendirilmelidir.Yetişkinlerde boya uygun vücut ağırlığını saptamak için standartlar kullanılmaktadır. Beden kitle indeksinin kullanılması ise daha pratik bir yöntemdir. Boy ölçülür, metre olarak yazılıp karesi alınır. Çıkan rakam 20 ile çarpılırsa boya uygun ağırlığın alt sınırı, 25 ile çarpılırsa boya uygun ağırlığın üst sınırı bulunur (ortalama 21) bulunan değere gebelik ayına göre ekleme yapılır.
    Gebelik öncesi zayıf olan kişilerde düşük doğum ağırlıklı bebek doğum oranı ve preeklamsi riski yüksektir. Gebenin diyetine ek besinler eklenerek bu durum düzeltilebilmektedir. Gebelik öncesi şişman olan kişilerde ise hipertansiyon, şeker hastalığı, doğum güçlükleri gibi birçok komplikasyonun riski artmaktadır.
    Gebelikte ağırlık kazanmanın izlenmesi önem taşımaktadır. Gebe kadın ilk üç ayda her ayda 0.5-1 kg, sonraki aylarda ise ayda ortalama 1.5-2.0 kg. ağırlık kazanmalıdır. Gebelik süresince annenin toplam ağırlık artışı ( 10-14 kg.) ortalama 12.5 kg %15, olmalıdır. 7 kg dan az ağırlık kazanma, anne ve bebeğin sağlığını tehlikeye sokar. Gebelik öncesi anne şişmansa daha az kilo
    almalıdır. Anneye beslenmesinin önemi sürekli anlatılmalıdır. Ayrıca ağırlık kazanımı az olduğunda anne sütünün veriminin düşeceği vurgulanmalıdır.
    DİKKAT!
    Gebelik süresince anne ortalama 12.5 kg %15 (10-14 kg) ağırlık kazanmalıdır. (Ayda 1-1-5 kg.)
    Enerji eklemeleri, kadının gebelik öncesi ağırlığına göre yapılmalıdır.
    Gebelik öncesi ağırlığı normal olan kadına ilk 3 ay normal enerji gereksinimine 150 kalori, 4-9 ay arası ise 300 kalori eklenmelidir.
    Gebelik öncesi kadın şişmansa enerji eklemesi yapılmaz, ihtiyacı kadar verilir.
    Gebelik öncesi çok şişman kadınlara düşük enerjili diyetler ilk üç ay uygulanabilir.
    Dördüncü aydan sonra enerji kısıtlaması yapılmamalıdır. Kısıtlama gerektiğinde günlük enerji 1200-1500 kaloriden az olmamalıdır.
    Gebelik öncesinde kadın zayıfsa ilk 3 ay 250 kalori, sonraki aylarda ise 300 kalori ekleme yapılmalıdır.
    Anne yaşı, çocuk sayısı ve doğum aralığı anne ve bebek sağlığını etkilemektedir.
    Anne Yaşı: Anne ölüm hızının, 20-30 yaşlar arasında en düşük olduğu bulunmuştur. 18 yaş altında ve 35 yaş üzerinde doğum yapan kadınlarda ölüm oranı daha yüksektir.
    Adölesan Gebeliği: Ergenlik yaşı, gencin beslenme durumuna bağlı olarak değişmektedir.
    Genç, daha kendisi büyüme çağında olduğu dönemde gebelik ortaya çıkmaktadır. Depolan yeterli değildir, kendi enerji ve besin öğeleri gereksinmesi yüksektir. Bebek için de ek gereksinme söz konusudur. Adölesan gebeliği, anne ölümlerine ve prematüre düşük doğum ağırlıklı bebeklere, perinatal ölümlere neden olmaktadır.
    Kaynak:Sağlık bakanlığı tarafından hazırlanan " toplumun beslenmede bilinçlendirilmesi "adlı kitaptan alınmıştır.

2. ozlemcim

ozlemcim Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Slm ben 25 haftalık hamıleyım kac aylık oluyor acaba

3. meral_demirezen

meral_demirezen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
  4. eminegelin

eminegelin Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    91
    Ödül Puanları:
    0
    benim hesaplarima göre 10-15 kilo almam gerekiyor.... 15 kilodan fazlasi kalcalara hatira :)

5. Misafir Melek

Misafir Melek Forum Okuru

30 haftalık hamileyim kaç aylık hamileyim??

6. AuSSie-AnGeL

AuSSie-AnGeL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    780
    Ödül Puanları:
    113
    :) ay ben 10 kilodan fazla almak istemem ama bilemiyorum bu boğaz böyle devam edersee bir 30 kilo alırrım :)

hamileliğim süresince kaç kilo almam ideal konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. hamilelik için ideal yaş kaçtır

hamilelik için ideal yaş kaçtır

ideal doğum yaşı doğurganlık yaşı kaçtır hamilelik kaçtır 47 yaşında hamilelik ideal En uygun yaşlar 20 ile 30 arasıdır. Doğum aralıklarının en az 2 yıl olmasını sağlayarak hem kendinizi hem de bebeğin sağlığını daha iyi koruyabilirsiniz. 35 yaş üzerindeki annelerde problemli gebelik riski yüksektir, ancak sağlıklı ve...
  2. Hamilelikte kaç kilo alınmalı?

Hamilelikte kaç kilo alınmalı?

20 haftalık bebek kaç gram olmalı 32 haftalık gebelik kaç aylık 32 bebek kilo olmalı kilodur kilosu Birçok kadının kilo sorunu hamilelikte aldığı kiloları doğum sonrası verememekten kaynaklanır. Halk arasında sen iki canlısın daha çok yemelisin gibi yanlış inanışlarla alınan kilolar daha sonra anneyi depresyona sokabiliyor ne yazıkki. Peki gebelikte ideal kilo nedir kaç kilo almak sağlıkdır?...
  3. Hamilelikte kaç kilo aldınız??

Hamilelikte kaç kilo aldınız??

Slm hamişler ve hamiş kalmak isteyenler..Ben 5.ay'ı mı doldurmak üzereyim 21.haftamzdayz (hamd olsun) 49 kilo hamile kaldım şuan 53, 53.5 arasnda gidip geliyorum.Merak ettiğim diğer hamişlerin kilo durumu..Şuan kaçncı haftadasnz kaç kilo aldnz ya da bnm hafta'mda kaç kiloydunuz??Yemekten asla ksmıyorum canım ne istiyosa yiyorum çukulata istiyosam hiç affetmen götürrüm.2 günde 1 lt süt biter...
  4. Hamilelikte ideal kilo

Hamilelikte ideal kilo

İdeal kilo diyet merhaba arkadadaşlar, birçok kişi acaba ideal kilo kaç olmalı diye düşünüyorlardır bu birazda kişinin bünyesi ve mevcut kilosu ile dogru orantılı ortalama bir kadın için 10 ile 12 kilo alımı normal sayılır ama zaten kilolu hamile kalan birisinin pek kilo alınması istenmez hatta doktorlar diyetisyen eşliğinde hamileliğini geçirmeleri önerilir portalda bu konu ile ilgili çok...
  5. Uygun ideal gebelik (hamilelik) yaşı kaçtır ?

Uygun ideal gebelik (hamilelik) yaşı kaçtır ?

en uygun gebelik yaşı,hamile kalmak için ideal yaş,gebe kalmak için ideal yaş,kaç yaşında hamile kalmalı,gebelik yaşı kaç olmalı,ideal gebelik yaşı hakkında bilgiler Sağlıklı bir gebelik geçirmek istiyorsanız, ilk önce bedensel, ruhsal ve hormonal dengenizin en iyi seviyede olması gerekmektedir. En uygun ideal gebelik yaşı 18-35 yaş arasında yaşanmaktadır. Bu yaşlarda gebe kalan...

Sayfayı Paylaş