gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.216
    Ödül Puanları:
    113

Hamilelik Belirtileri İlk Hafta Nasıl Anlaşılır?

Konu, 'Gebelik' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

hamilelikte ilk hafta belirtileri hamilelik belirtileri hamilelikte ilk hafta Erken gebelik belirtileri

Çiftler evlendikten bir süre sonra evlat sahibi olmak isterler. bazı çiftler isteklerine kısa sürede kavuşurken bazılarıda tedavi ile hatta bazen bebek için yıllarca beklemek zorunda kalırlar.
    Bebek sahibi olmaya karar verdikten hemen sonra kadınlar yumurtlama günlerini ve refl tarihlerini düzenli olarak takip etmek zorundadır.
    Hamileliğin en belirgin ilk belirtilerinden biride adet tarihinin gecikmesi olayıdır. Kan ve idrar testi ile yapılan tetkikler sonucunda hamile kaldığını öğrendikten kısa bir süre sonra gebelik belirtilerini yaşamaya başlarsınız.

Şu an hamilelikte ilk haftasını yaşayan anne adayları için gebelikte ilk hafta belirtileri, oluşan değişiklikler hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.
    gebelik.jpg
    Bir kadının gebe kalışını gösteren belirtiler 3 gruba ayrılır. Bu hamilelik belirtileri şu şekildedir:

a) Şüpheli belirtiler,
    b) Olası Belirtiler,
    c) Kesin belirtiler,

Bize gebelik teşhisinde yardımcı olan bu belirtilerin bir kısmı hiçbir test uygulamaksızın kadının hissettiği belirtilerdir.
    Bir kısmı, ise testler ve doktor tarafından saptanır. Şüpheli ve olası belirtiler dediğimiz belirtiler, hekime gebelik teşhisinde yardımcı olur, fakat bunlar yüzde yüz güvenilir işaretler olarak değerlendirilemezler. Çünkü gebelik dışı bazı klinik tablolar da bu belirtilerin bir veya birkaçını verebilir. Birkaç belirtiyi bir arada görmedikçe gebelik teşhisinde kesin konuşmamak, bir süre daha beklemek daha doğru bir davranıştır. Çünkü gerçeğe dayanmayan bir teşhis çoğu zaman kadında ruhsal gerilim ve çöküntü yaratabilir. Bu nedenle kadının, son adet kanaması tarihi dâhil, verdiği bilgiler ve Kadın Doğum Uzmanı’nın muayenesi diğer testlerle beraber değerlendirilmelidir. Erken gebeliklerin tanısı karın bölgesi fazla yağlı kimselerde ve muayenede kendini” sıkmadan rahat durmayan hastalarda oldukça güçtür.

İlk hafta hamilelik belirtileri: Gebelik nasıl anlaşılır, gebeliğin belirtileri nelerdir?

Bulantı ve kusma: Hamileliğin ilk haftasından itibaren görülmeye başlayan tipik hamilelik belirtisidir. Gebelerin pek çoğu, gebelik başlangıcında ilk haftalarda sabahları bulantıdan şikayetçi olurlar. Bulantının sabah hasta uyandığında görülmesi günün ilerleyen saatleri içinde azalarak kaybolması, gebeliğin tipik erken bulgularmdandır. Bazı kadınlarda bulantı dışında kusma veya kusacakmış gibi olma yakınmaları sıktır. Kusma bulantının adet kanaması gecikmesiyle beraber görüldüğü vakalar ilk önce gebeliği düşündürür.

Vajinal akıntı artışı – Döl yolu akıntısında artış: Vajinal akıntının artması da hamilelik belirtilerinden ilk hafta görülen işaretlerden biridir. Gebeliğin oluşmasıyla beraber hormonsal değişimlere bağlı olarak döl yolu akıntısında artış olur ve bütün gebelik süresince devam eder. Bazı gebelerde, gebeliğin son aylarında bu akıntı oldukça rahatsız verici boyutlara ulaşır. Akıntı şikâyetçi olmayan doğurgan çağdaki bir kadında adet kanaması gecikmesiyle beraber, ani bir akıntı artışı da bize gebeliği düşündürür.

Adet kanamasının gecikmesi: Eğer adet döngüsü gebe kaldığınız ilk haftaya tekabül ettiyse, bu da ilk hafta görülen hamilelik belirtisi olacaktır. 28-30 gün gibi düzgün aralıklarla adet gören genç bir kadında adet kanamasının gelmemesi bize ilk önce gebeliği düşündürür. Ancak unutmamalı ki, bazı enfeksiyon hastalıkları, kansızlık, iklim ve çevre, hatta meslek değişiklikleri, gebelik korkusu, psişik (ruhsal) gerilim ve ruh hastalıkları da çoğu zaman adet kanamasının gecikmesine neden olabilir. Bazı kadınlarda ise “üste görme” adı verilen olaya rastlanılır. Kadın gebe olduğu halde, adetlerine uyan zaman aralıklarında, aybaşı kanamasına benzer kanamalar görülebilir.

Diğer hamilelik belirtileri

Memelerde dolgunluk hissi: Gebeliğin oluşmasıyla birlikte değişen hormonsal denge ile bağlantılı olarak kadında memelerde dolgunluk, hassasiyet, acı hissi oluşur. Fakat birçok kadında adet öncesi, günlerde de aynı belirtilerin daha hafif olarak görüldüğü unutulmamalıdır. Gebeliğin gelişmesiyle birlikte ikinci aydan itibaren memelerde büyüme görülmesi olağandır. Meme başını çevreleyen koyu renkli bölgenin rengi daha da koyulaşır ve çapı genişler. Gebelik öncesi pembe renkli olan meme başı da gebeliğin ilerlemesiyle koyulaşır ve çapı genişler. Gebelik öncesi pembe renkli olan meme başının da gebeliğin ilerlemesiyle renginin koyulaştığı dikkati çeker. Ayrıca meme başı çevresinde yer alan ufak tepecikler hormonsal değişim sonucu daha belirginleşirler. Gebeliğin son üç ayında memelerin daha da büyümesi sonucu memelerin derisinin gerildiğini ve üzerinde yer yer çizgilerin meydana geldiği, yüzeysel damarların deri altında daha da belirginleştiği pek çok gebede görülebilir. Meme değişiklikleri, ilk gebelikte gebelik teşhisi için önem taşıyabilir.

HAMİLELİĞİN EN BELİRGİN BELİRTİLERİ İÇİN ERKEN GEBELİK BELİRTİLERİ KONUMUZA BAKMANIZI TAVSİYE EDİYORUZ. AYRICA TÜM HAMİLELİKLE İLGİLİ BELİRTİLER İÇİN GEBELİK KATEGORİMİZE BAKABİLİRSİNİZ.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 25 Mart 2016
    SadmiN bunu beğendi.
  2. ankara545

ankara545 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    merhabalar bir sorum olacak size kız arkadaşımla ben 22.07.2013 tarihinde birlikte olduk bana bugün hamile olduğu söyledi ve şunuda belirtmek isterim ki adeti 20.07.2013 tarihinde bitti bittikten 2 gün sonra birlikte ıkduk sizce böyle bir şey mümkün mü? yardımcı olursanız sevinirim..

mira ağan bunu beğendi.
  3. hülya han

hülya han Forum Okuru

Olabilir hayırlısı

keziban020 bunu beğendi.
  4. merve deniz

merve deniz Forum Okuru

16 şubatta adet gördm 19 unda btti şu an adetim 2 gün gecikmiş durumda ve mide bulantısı yaşıyorum özellikle uyandığımda bulantı ve kusma hissi oluyor bu kadar erken belirti olabilir mi?

5. nurcan çelik

nurcan çelik Forum Okuru

merhaba ben martın 13 de adet oldum bıdaha olmadım dun gece işerken vajınam acıdı az geldı koyu ısedım enfeksıyondan dolayı olabılr dıye dusunuyorum ama ara sıra gaz cıkartıyorum bu ay 4 gun adetım gecıktı aaa hamıle olabılırmıyım karnım 7 sınde sısmeye basladı ben adet olcm ondandır dıe dusunmustum 13unde gectı lutfen cvp verın

6. İsimsiz

İsimsiz Forum Okuru

Ben birbuçuk ay önce bir ilişkiye girdim ve test yaptım negatif çıktı 7-8 gün adet gördüm ilişkiye girdikten 2 hafta sonra ve 3 gün önce yine test yaptım ama paikolojik olarak rahat olamadığım için bugün yine yaptım negatif çıktı ama karnımda sislik var ve gögüşlerim büyüdü bu aralar adet olmam lazım ki düzenli değil zaten hamile olup olmadığımı merak ediyorum yardımcı olabilirmisiniz erkek arkadaşım öyle bişey olamaz diyor ..

7. Çağla çağrı

Çağla çağrı Forum Okuru

Ben 6 haftalık hamileyim beklemediğimiz bişeydi 1 kızım var onda bu kadar ağrı hissetmemiştim bu hamileliğimde adet belirtilerinin hepsini yaşadım adet olucağımdan çok emindim 8 gün geçti bahar sendromu olabilir diye düşünüyordum test yapınca şok oldum herşeyin hayırlısı doğru zaman şimdiymiş demekki allah isteyen herkese nasip etsin kasık ağrım çok oldu sırtım ağrıdı dişlerimi yıkarken aşırı kanadı suratımda sivilcelenme oldu benim akıntım hiç olmadı halada yok aşırı bacak çekilmelerim oldu yatınca geçiyodu ayağa kalkınca başlıyodu belim ağrıdan kopuyodu halada ağrıyo ağzımda hiç tat yok dilim bembeyazdı aklıma gelen bunlar

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 24 Mart 2016
  8. isimsiz

isimsiz Forum Okuru

Merhaba arkadaşlar ben 9 aydir evliyim ve çocuğum olsun istiyorum bana yardimci olur musunuz

9. mira ağan

mira ağan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    iyi akşamlar ya ben ayın üçünde erkek arkadaşimla bişey yaşadık ve 1ay olacak işte ki 1aydır bulantsı gögüste şişme ağri var karnımda kasık tarafında şişmeye başladı test yaptım ama negatif çikti belirtiler devam ediyo ama ne yapmam lazım lütfen bana bilgi verin hamilemiyim mi? Teşekürler...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 24 Mart 2016
  10. nisa dogan

nisa dogan Forum Okuru

Yani su evlilik disi birlikteliklere gerekten cok kiziyorum.. Ve okudum erkek arkdsmla diosunuz nekdr ayip Esim demek varken hem edep acisindan hemde ser en son derece yakisiksiz bi durum.. Ama goruorumki kimse pisman dil acaba hamilemiyim acaba.. Ya oleyse ne deisicek?????

11. menekse can

menekse can Forum Okuru

evet kardesim sen cok guzel bir konuya temas ettin.edepsizce ahlaksizca bir durum bu.erkek arkadasindan hamile kalmak...en onemlisi islam disi.rabbim bu azginlik karsisinda bela vermiyor.yuce rabbim.ama sixin haliniz ne olacak o buyuk gunde...cevap verin

12. menekse can

menekse can Forum Okuru

evet kardesim erkek arksdastan hamile kalmak.ahlaksizca ve islam disi.

kenanfatma ve Hira-hiran bunu beğendi.
  13. m. firtina

m. firtina Forum Okuru

Bende bu memlekette neden bu kadar veled-i zina var diyordum..
    sebebi belli, babasi belli mi..

kenanfatma bunu beğendi.
  14. erkan çelik

erkan çelik Forum Okuru

bencede ya bu ne edepsizlik utanmadan soruyo birde..terbiyesiz oturmuşuz yağmur bekliyoruz kar bekliyoruz tepemize taş yağsada yeridir...rabbim sizin gibilerini hidayete erdirsin inşllh

kenanfatma ve elvan saraç bunu beğendi.
  15. yelizturkucu

yelizturkucu Forum Okuru

Iyi de sanane sen misin milletin namus bekcisi

Hamilelik Belirtileri İlk Hafta Nasıl Anlaşılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Hamilelerden hamilelik belirtileri

Hamilelerden hamilelik belirtileri

hamilelik belirtileri belirtisiz hamilelik hamilelikte hiç belirti olmaması hiç belirti olmadan hamilelerden belirtileri Kızlar bizler hamilelik belirtilerini çok merak ediyoruz. Buraya hamile kalan bayanlar belirtilerini yazsınlar.Yada belirti görmeden hamile kaldıysanız buraya yazında bebek bekleyenler daha iyi anlasınlar.Birde Lütfen hamile kalacağınız zamana kadar yaşadıklarınızı neler...
  2. Gebelikte İlk Hafta Belirtileri nelerdir lütfen cevap verin

Gebelikte İlk Hafta Belirtileri nelerdir lütfen cevap verin

Gebelikte İlk Hafta Belirtileri nelerdir bana bu konuda bilgisi olan gebe kalmış arkadaşlarım cevap verirse çok sevinirim ama biraz acil cevap istiyorum:)
  3. Çok Erken Hamilelik Belirtileri nelerdir haydi gelin öğrenelim

Çok Erken Hamilelik Belirtileri nelerdir haydi gelin öğrenelim

En Erken Hamilelik Belirtileri Çok Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir Hamilelikte mide bulantısı, hamilelikte bacak ağrısı ve baş ağrısı gibi en erken hamilelik belirtileri içeren konularımızdan sonra, şimdi de siz sevgili melek'lerimiz ve gebelik şüphesi olan tüm misafirlerimiz için çok erken hamilelik belirtileri nelerdir bu yazımızda konu alıyoruz arkadaşlarım. Gebelik belirtisi...
  4. hamilelik belirtileri nelerdir

hamilelik belirtileri nelerdir

Ben yeni evliyim bebek istiyoruz, günüm de geçti, ama belirtiler neler tam bilemiyorum, sadece mide bulantısıyla baş dönmesi mi,yaşayan annelerden açıklamalar bekliyorum..:)
  5. bu belirtiler sizce hamilelik belirtilerimii

bu belirtiler sizce hamilelik belirtilerimii

20 ağustos ta regl im bitti 10 gün sürmüştü reglim doğum kontrol hapınıda adet olmadan önce bırakmıştım. 22-24 ağustosta ovülasyon testi yapmış ve çift çizgiydi ve bu aralarda korunmasız ilişki yaşadık. 27 ağustostan sonra başlayan kasık ağrılarım bel ağrılarım idrarda koyu renklilik ve akıntım var sizce hamilelik belirtisi olabilirmi ? yardım edermisiniz lütfen bu belirtileri yaşayan varmı...

Sayfayı Paylaş