gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Hamiline ve Nama Yazılı Senet

Konu, 'Para & Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

hamiline yazılı senet hamiline ne demek Hamiline ve Nama Yazılı Senet nedir? Buradaki ayrımın mantığı aynen alacak senetlerinde veya çeklerde olduğu gibidir. Bir hisse senedi de nama veya hamiline yazılı olabilir.

Nama yazılı olan senetler sahiplerinin isimlerine kaydedilmiş olduğu için, bu türde alım-satım borsa da değil, aynen borsaye kote olmayan şirketlerin senetlerin, ticaret kanunundaki kurallarına göre olmaktadır; eğer bu tür senet sahipleri ellerindeki senetleri borsa aracılığı ile satmak istemeleri durumunda, senetlerini hamiline çevirmeleri ve İMKB'ye kote ettirmeleri gerekmektedir.

Hamiline yazılı senetlerin üzerinde herhangi bir kimlik yoktur, bu senetlerin sahibi ya bunu ibraz edendir yada takasbank dökümünde kimin üzerine gözüküyorsa onundur. Borsada işlem gören senetlerin hepsi hamiline yazılıdır, fakat bir şirketin hamiline yazılı senetlerin hepsinin borsaya kote olması gerekmez. Hamiline yazılı bir senedin borsada işlem görebilmesi için kayıt altına girmesi gerekmektedir.
    borsamania.net

2. tuqqce

tuqqce Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    394
    Ödül Puanları:
    83
    Bunları hep karıştırırdım ben yahu :D

Hamiline ve Nama Yazılı Senet konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Natır

Natır

Rüyada hamamda oldugunuzu ve bir natira kendinizi yikattiginizi görmek, bu günlerde ibadetlerinizde ihmalkar davrandiginiza ve bu yüzden tövbe ve istigfar etmeniz gerektigine isarettir.
  2. Na na na, na na na, na na na, na na, na na

Na na na, na na na, na na na, na na, na na

nananana şarkısı nanananana şarkısı nanananananana nananananana na nanana zor olsa gerek ayrı olmak sanki anladım güneş doğmayacak belkide bir gün olur bugünler günah kalır sahile bitmiş bir aşk daha vurur dönmem ben sana dönmem bir daha dönmem ben sana dönmem bir daha hiçbir an hiçbir zaman sensiz olmayan kalmadı hiç sevgilim unutmadan söyleyeyim kalbim senin olsun unut sevme beni senin...
  3. Yazılı hamile tişörtleri

Yazılı hamile tişörtleri

yazılı hamile tişörtleri yazılı hamile kıyafetleri

Sayfayı Paylaş