gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Harran Üniversitesi

Konu, 'Üniversiteler' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

GENEL TANITIM Harran Üniversitesinin yer aldığı Şanlıurfa, günümüzden on bir bin yıl öncesine dayanan tarihiyle Anadolu’nun en eski kentlerinden biridir. Arkeoloji literatüründe “Bereketli Hilal” olarak adlandırılan bölge üzerinde yer alan Şanlıurfa, zengin Anadolu kültürü ile Mezopotamya kültürünün kesişme noktasında bulunduğundan engin bir kültür birikimine sahiptir.

Üniversitemize adını veren tarihi Harran Kenti, Şanlıurfa’nın 44 km. güneydoğusunda yer alan, tarihte önemli olaylara sahne olmuş bir kent merkezidir.

Bir dönem Emeviler’e başkentlik de yapan Harran’ın asıl önemi ise İslamiyet öncesinden bu yana önemli bir bilim merkezi olmasından kaynaklanmaktadır.

Döneminin üniversitesi sayılan “Harran Okulu”nda din, astronomi, tıp, matematik ve felsefe alanlarında önemli çalışmalar yapılmıştır. Harran günümüzde de bir turizm beldesi olarak ilgi çekmeye devam etmektedir.

Şanlıurfa’nın bir diğer özelliği de dünyanın en büyük entegre bölgesel kalkınma projelerinden biri olan GAP’ın merkezinde yer almasıdır. Şanlıurfa, bu projenin hayata geçmesiyle birlikte önemli gelişmelere sahne olmaktadır.

Üniversitemiz Türkiye’nin yüksek öğrenim ve bilimsel araştırma standardlarını yükseltmeyi amaçlarken, aynı zamanda Güneydoğu Anadolu Projesi’nin başarıya ulaşmasında da son derece önemli bir misyon üstlenmektedir. Bu misyonun unsurları;

- Sosyal ve kültürel değişime öncülük etmek,
    - Bilimsel çalışmalar aracılığıyla bölge kalkınmasını desteklemek,
    - Bölge dinamiklerinin rasyonel değerlendirilmesine olanak sağlayan bir platform oluşturmak olarak sıralanabilmektedir.

HARRAN ÜNİVERSİTESİ'NİN KURULUŞU

Şanlıurfa’da kurulan ilk yüksek öğretim birimi “Şanlıurfa Meslek Yüksekokulu”dur (1976). Sonra Dicle Üniversitesine bağlı Ziraat Fakültesi (1978), Mühendislik Fakültesi İnşaat Bölümü (1984) ve Gaziantep Üniversitesine bağlı İlahiyat Fakültesi (1988) kurulmuştur.

Daha sonra 09.07.1992 tarih ve 3837 sayılı kanunla Harran Üniversitesi kurulmuş ve daha önce var olan okullar bu kanuna göre Harran Üniversitesine bağlanmıştır. Ayrıca Fen-Edebiyat, Tıp Fakültesi, Şanlıurfa Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü kuruluş kanununda yer almıştır.

1994 yılında Siverek, Hilvan, Suruç, Birecik, Viranşehir ve Bozova Meslek Yüksekokulları; 1995 yılında ise Veteriner Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Akçakale ve Ceylanpınar Meslek Yüksekokulları; 1997 yılında da Sağlık Yüksekokulu ve Kahta Meslek Yüksekokulu kurulmuştur.

Üniversitemiz bugün 7 fakülte, 1 yüksekokul, 11 meslek yüksekokulu, 3 enstitü, 9 araştırma ve uygulama merkezi ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

} EĞİTİM - ÖĞRETİM PROGRAMI ~

Harran Üniversitesinde eğitim-öğretim dili Türkçedir. Öğrencilerin her yarıyılda alacakları dersler zorunlu ve seçmeli olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır.

<FONT color=navy>

2. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Harran Üniversitesi
    Üniversitede yaşam

Barınma

Harran Üniversitesi öğrencilerinin barınma sorunu önemli ölçüde çözümlenmiştir. Eyyübiye Yerleşkesi’nde Kredi Yurtlar Kurumuna ait erkek öğrenci yurdu, Yenişehir Yerleşkesi’nde ve Paşabağı mevkiinde kız öğrenci yurtları hizmet vermektedir. Sarayönü semtinde Üniversitemize ait kız öğrenci yurdu ve Millî Eğitim Bakanlığının denetimindeki özel yurtlar da kız ve erkek öğrencilerimize hizmet vermektedir.

Beslenme

Osmanbey, Yenişehir ve Eyyübiye Yerleşkelerinde bulunan öğrenci ve personelimiz için yaklaşık altı bin kişilik kapasiteye sahip yemekhaneler bulunmaktadır. Ayrıca değişik noktalarda bulunan yemekhanelerde, talep eden tüm öğrenci ve personele öğle yemeği servisi verilmektedir.

Osmanbey Yerleşkesi’nde bulunan beş bin kişilik merkez kafeterya, Yenişehir ve Eyyübiye Yerleşkelerinde bulunan merkez kafeteryalar modern ortamı, kaliteli ve temiz hizmet anlayışıyla öğrencilerimizin gözde mekanlarıdır.

devamı

Son düzenleme: 31 Ağustos 2007
Harran Üniversitesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kocaeli Üniversitesi

Kocaeli Üniversitesi

umuttepe tüp bebek merkezi kocaeli üniversitesi tüp bebek merkezi Tarihçe 1976 yılında Kocaeli Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi adı altında Elektrik ve Makine Fakülteleri, Temel Bilimler Fakültesi ve Yabancı Diller Enstitüsü kurulmuştur. Kurulan bu kurumlar, 1982 yılında Yıldız Üniversitesi'ne Kocaeli Mühendislik Fakültesi olarak bağlanmış 3 Temmuz 1992 tarih ve 3837 sayılı kanun ile...
  2. Niğde Üniversitesi

Niğde Üniversitesi

Niğde Üniversitesi, Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı hakkında 41 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin değiştirilerek kabulüne dair 2809 sayılı kanun ile 78 ve 190 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılması hakkında, 03.07. 1992 tarih ve 3837 Sayılı Kanunun ek 22. maddesine göre kurulmuş, kuruluş kanunu 11 Temmuz 1992 tarihli ve 21281 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmıştır....
  3. Uludağ Üniversitesi

Uludağ Üniversitesi

uludağ üniversitesi moda tasarım bölümü moda tasarım bölümü olan üniversiteler 2 yıllık 2 yıllık olan üniversiteler inegöl üniversitesi bölümleri tasarımı Aklın ve bilimin öncülük ettiği, Atatürk'ün çizdiği çağdaş, laik ve demokratik yolda, özgür düşünceli ve kişisel sorumluluk duyguları gelişmiş ulusal değerlere saygılı olarak kültürel ve tarihi değerleri benimsemiş, çağdaş görünüşlü gençler...
  4. Bilkent Üniversitesi

Bilkent Üniversitesi

Bilkent Üniversitesi, İhsan Doğramacı Eğitim Vakfı, İhsan Doğramacı Sağlık Vakfı ve İhsan Doğramacı Bilim ve Araştırma Vakfı kararıyla, 20 Ekim 1984’te kurulmuştur. Türkiye’nin ilk vakıf üniversitesi olan üniversitemizin hedefi, eğitim kalitesi, bilimsel araştırma ve yayınları ile kültür ve sanat faaliyetleri açısından dünyanın önde gelen üniversiteleri arasında yer almaktır. “Bilim Kenti”nin...
  5. Harran Otel / Şanlıurfa

Harran Otel / Şanlıurfa

99 Oda, 200 Yatak, 75 Standart Oda, 25 Single Oda, 50 Double Oda, 2 Yönetici Odası, 3 Balayı Suiti, 10 Suit, Odalarda : Doğrudan Telefon, Banyo, Banyoda Telefon, Saç Kurutucu, Jakuzi, Yangın Alarmı, Minibar, Uyandırma Servisi, Kasa, 24 Saat Oda Servisi, TV, Uydu TV, İnternet Bağlantısı , Merkezi Isıtma, Bahçe Manzarası, Yiyecek ve İçecekler : 2 Restoran Kapalı Alan Kapasitesi:50, Açıkhava...

Sayfayı Paylaş