gebe
  1. kördügüm

kördügüm Tatlı ve Çalışkan Melek Üye

Beğenilen Mesajlar:
    12
    Ödül Puanları:
    0

Hünkari Güvercinleri...

Konu, 'Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi' kısmında kördügüm tarafından paylaşıldı.

[SIZE=-1] Tüm batılı kaynaklarda anavatanının İzmir ve Manisa çevresi olduğu tanımlanmaktadır.
    Bu inanılmaz güzellikteki ırk Osmanlı İmparatorluğu döneminde Manisa daki Şehzade saraylarında geliştirilmiştir. “Hünkari” adı da aslında buradan gelmektedir. O dönemde sadece sarayda yaşayanlar tarafından yetiştirilmesine izin verilen bu kuşların bazıları halk tarafından yakalanarak gizlice mağaralarda yetiştirilmeye çalışılmıştır.

[/SIZE]
    [SIZE=-1]Temel olarak iki sınıfa ayrılırlar:[/SIZE]
    [SIZE=-1]
    Blondinette (Gövde işlemeli) ve Satinette (Kanat ve kuyruk işlemeli)

Manisa ve İzmir de hala büyük bir ilgiyle karşılanan bu ırk ne yazıkkı Türkiye’de tükenmiştir. Ancak son zamanlarda bazı yetiştiriciler yurtdışından getirdikleri saf kan damızlıklarla bu geleneği yaşatmaya çalışmaktadırlar.
    [/SIZE]
    [/quote]

Hünkari Güvercinleri... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Anadolu’da Güvercinler

Anadolu’da Güvercinler

Güvercinler, kentlerin vazgeçilmez kuşları… Kaya Güvercini (Columba livia) gibi türlerin yaşamak için kentleri seçmelerinden dolayı en tanınan kuşlar arasında birinciliği onlara vermek doğru olacaktır. Güvercinlerin insanla bu denli içli dışlı olması onlara özel anlamlar yüklenmesine de neden olmuştur. Örneğin Eski Yunan mitolojisinde güzellik ve aşk tanrıçası Aphrodite’yi (Roma’da Venüs)...
  2. Güvercinlerde Sever

Güvercinlerde Sever

Birgün terasta güvercinlerimi besliyordum. Nerden bilebilirdim ki o günü bir daha hiç unutamayacağımı. Küçük 5 , 6 yaşlarında , babam tarafından güvercin sevgisi kazandırılan ve onlara bakmakla şereflendirilen bir çocuktum. Kocaman plastik sandalyemde oturmuş , henüz yere ermeyen ayaklarımla birer ikişer mısır taneciklerini güvercilere sallıyor , kapmaya çalışan güvercinleri gördükçe...
  3. Selda Bağcan "Güvercinleri de Vururlar" 2008 Albüm Tanıtımı

Selda Bağcan "Güvercinleri de Vururlar" 2008 Albüm Tanıtımı

selda bağcan albümleri sevda baycan ALBUM İÇERİĞİ 01. Güvercinleri de Vururlar 02. Sarı Gelin 03. Sevgilerde 04. Magusa Limanı 05. Bir Yetim Türküsü 06. Halkım 07. Sana Geldim Can (Hüseyin Merhaba) Kerbela Ağıdı 08. Yanyana Olunca Güzel 09. Hene 10. Yara Min E
  4. GÜvercİnlerİ Uzaktan Kumanda Ettİler

GÜvercİnlerİ Uzaktan Kumanda Ettİler

Çinli bilim adamları, güvercinlerin beynine elektrotlar yerleştirerek uçuşlarını uzaktan kumanda etmeyi başardılar. 2005 yılında da fareler üzerinde benzer başarılı bir deney yapılmıştı. Çinli bilim adamları, güvercinlerin beynine elektrotlar yerleştirerek uçuşlarını uzaktan kumanda etmeyi başardılar. 2005 yılında da fareler üzerinde benzer başarılı bir deney yapılmıştı. Yeni Çin Haber...

Sayfayı Paylaş