gebe
  1. @şK_MeLeĞ!.

@şK_MeLeĞ!. Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    20
    Ödül Puanları:
    0

***İnsanlar Hakkında Hüküm Verirken ...***

Konu, 'Hayatın İçinden & Hayata Dair Herşey' kısmında @şK_MeLeĞ!. tarafından paylaşıldı.

Bilgeliğine şüphe duyulmayan bir adam çocukların hayat boyu sürecek bir ders vermek istiyordu. Oğullarının öncelikle insanlar ve hayatta hemen her konuda çabuk hüküm ve karar vermenin yanlışlığını öğretmek istiyordu.
    Bir gün dört oğlunu yanına çağırdı. En büyük oğluna, ülke dışını kış mevsiminde çıkıp bir mango ağacını görüp incelemesini istedi. Daha küçük oğluna bahar mevsiminde yolculuğa çıkıp bir mango ağacını görüp incelemesini istedi. Üçüncü sırdaki büyük oğluna da yaz mevsiminde yola çıkıp göreceği mango ağacını iyice incelemesini istedi. Oğullarının en küçüğüne ise sonbaharda yolculuğa çıkıp göreceği mango ağacını incelemesini söyledi. Mevsimler geldi geçti ve bütün oğulları yolculuklarını tamamladılar. Bilge baba bütün çocuklarını yanına çağırdı ve:

- Haydi, şimdi de görüp incelediğiniz mango ağacının özelliklerini bana anlatın, dedi.

Kışın yolculuğa çıkan en büyük oğlu:
    - Baba, ağaç sanki yanmış, kuru bir kütük gibiydi.

Ondan daha küçük olan, bahar mevsiminde yolculuğa çıkan oğul söze başladı ve:
    -Ağabeyim dediği yanlış, ağacın yemyeşil yaprakları her tarafını sarmıştı, dedi.

Üçüncü sıradaki oğul ise ağabeylerine itiraz ederek,
    - Sizin söylediğiniz gibi değildi, dedi, ağaç gül gibi güzel çiçeklerle donanmıştı.

Sıra en küçüğüne gelişti, o bütün ağabeylerine itiraz etti ve:
    - Siz hepiniz ne gördünüz bilmiyorsunuz, ağacın meyveleri vardı, ben tattım, tadı armudun tadına benziyordu, ağaçta armut ağacına benziyordu, dedi.

Şimdi konuşma sırası bilge babaya gelmişti. Bilge baba konuşmaya başladı ve şöyle dedi:

-Oğullarım, aslında hepiniz doğru söylüyorsunuz. Çünkü ağacı ayrı mevsimlerde gördünüz. İşte size hayat boyu aklınızda bulunması için öğüdümü vermek istiyorum: İnsanların hal ve tutum ve davranışları hakkında hüküm verirken, o insanların her mevsimini, her yönünü bilip bilmediğinizden iyice emin olduktan sonra karar verin!..

***İnsanlar Hakkında Hüküm Verirken ...*** konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Taşinmaz Hakkindaki Hükümden Sonra Yedin Tebeddülü :

Taşinmaz Hakkindaki Hükümden Sonra Yedin Tebeddülü :

Madde 29 - (Değişik madde: 29/06/1956 - 6763/42 md.) Hükmün tapu veya gemi sicili dairesine bildirilmesinden sonraki tebeddüllerin icra muamelelerine tesiri olmaz. Hükümde gösterilen şey kimin elinde ise ondan alınıp alacaklıya teslim olunur. Şu kadar ki, o yer veya gemide bulunan üçüncü şahıs bu malı borçludan teslim almış olmayıp onu doğrudan doğruya işgal etmekte bulunduğunu bildiren...
  2. Kuşluk namazı hakkında bilgi verir misiniz?

Kuşluk namazı hakkında bilgi verir misiniz?

Kuşluk namazı hakkında bilgi verir misiniz? Kızlar merhaba bana Kuşluk namazı hakkında bilgi verir misiniz, nasıl kılınır kuşluk namazı ? Bilgili ve ilgili arkadaşlarımı buraya bekliyorum.
  3. Emre Karayel Kimdir hakkında bilgi verir misiniz?

Emre Karayel Kimdir hakkında bilgi verir misiniz?

Selam arkadaşlar sizden sevilen dizi 1 kadın 1 erkek dizisinin başrol oyuncusu olan Emre Karayel hakkında bilgi vermenizi istiyorum lütfen bana Emre Karayel Kimdir hayatı ile ilgili bilgi yazın.
  4. NATO'nun Askeri Yapısı Hakkında Bilgi verir misiniz?

NATO'nun Askeri Yapısı Hakkında Bilgi verir misiniz?

Merhaba arkadaşlar son üç günün konusu olan Nato hakkında sizden bilgi rica ediyorum acaba aranızda bana NATO'nun Askeri Yapısı Hakkında Bilgi verecek bir arkadaşım var mı?
  5. ücretli öğretmenlik hakkında bilgi verir misiniz

ücretli öğretmenlik hakkında bilgi verir misiniz

Merhabalar. Ben ücretli öğretmenlik hakkında bilgi almak istiyordum. Ücretli öğretmen olmak için neler yapmak gerekiyor ?

Sayfayı Paylaş