gebe
  1. laetitia

laetitia Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    20
    Ödül Puanları:
    0

Islak saçla durmayın!!

Konu, 'Sağlık İçin Bilgiler' kısmında laetitia tarafından paylaşıldı.

ıslak saçla dışarı çıkmak ensem ağrıyor saçın ıslak kalması
    Annem bana hep kızardı haklıymış alıştırdığı içinde asla ıslak saçla dışarı çıkmam.Bunun meyvelerini ilerde toplarım inşallah.Siz siz olun annemin sözünü dinleyin ıslak saçla evde dahi dolaşmayın meleklerim aman dikkat. [​IMG]

Kışın saçları kurutmadan sokağa çıkmak, ıslak saçlarla rüzgâra maruz kalmak; migren, soğuk algınlığı ve yüz felci gibi ciddi sorunları beraberinde getiriyor.

Gece banyodan sonra saçları kurutmadan uyumak da ıslak saçla sokağa çıkmak kadar tehlikeli. Memorial Hastanesi Nöroloji Bölümü'nden Uz. Dr. Abdullah Özkardeş, ıslak saçın migreni tetikleyebileceğini söyledi. Migren ağrıları, neredeyse 4 kadından birinde görülen, ataklar halinde ortaya çıkan, başın bir bölümünü etkileyen, zonklama ve bulantı yapabilen ağrılar. Özkardeş, hastaların ataklar sırasında ışıktan, gürültüden ve kokulardan rahatsızlık duyabileceğini belirtti. "Her migren atağının -hasta farkında olmasa da- bir tetikleyicisi, başlatıcısı vardır." diyen Özkardeş, "Saçı kurulamamak, ıslak saçla dolaşmak, nadir de olsa migren ağrılarını başlatabilir. Böyle bir durumu tespit eden hastalar, banyodan sonra saçlarını iyice kurutmalı, banyo sonrası nemli saçlarla gezmemelidir. Ayrıca banyo yapmakla ilgili, diğer bir ağrı türü vardır ki, bunların bir kısmı hemen tıbbi inceleme ve tedavi gerektirir (Bath related headache-BRH)." şeklinde konuştu.

Uz. Dr. Abdullah Özkardeş, ıslak saçlarla, soğuk ve rüzgârlı havalarda gezmenin, uykuya dalmanın, klima karşısında bulunmanın veya hava akımının olduğu yerlerde oturmanın, yüz felci gibi ciddi sayılabilecek bir durumla da sonuçlanabileceğini ifade etti. Özkardeş şu uyarılarda bulundu:

"Saçlarınızı banyodan sonra evde olsanız bile mutlaka kurulayın. Saçlarınız ıslak olarak acil sokağa çıkmanız gerekiyorsa baş, ense ve kulaklarınızı mutlaka bir bere ve atkı ile kapatın."

2. handanca

handanca Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    106
    Ödül Puanları:
    63
    Paylaşım için sağol. Ne migreni ne soğukalgınlığı canım. O saçları ıslak olarak gezmek kulaklarımda işitme kaybına sebep oldu. Önce kulaklarım aktı. Umursamadım..
    Sonra akıntı fazlalaştı. Doktora gittim. kulağın sürekli akması kulak zinciri kemiklerimie hasar vermişti. Ameliyat oldum. Kulak zarım bile yenilendi. İşitme normal bir şekilde değil artık.
    Aman aman dikkat.

3. laetitia

laetitia Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    geçmiş olsun canım ya o kulaklardan bende çok çektim ama iltihaptı.Saçlarım ıslak kalınca bazen ensem ağrıyor.Ama asla duş aldıktan sonra dışarı çıkmamaya çalışırım.

4. handanca

handanca Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    106
    Ödül Puanları:
    63

ense ağrısıda iyi değil canım. Kontrole git bi.
    Bende dikkat ediyorum ama olan oldu. En azından diğer kulağı kurtarayım.

Islak saçla durmayın!! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Islak Islak

Islak Islak

Islak Islak Cem Karaca Gecenin nemini düşmüş gözlerine Ne olur ıslak ıslak bakma öyle Saçını dök sineme derdini söyle Ne olur ıslak ıslak bakma öyle Sürerim buluttan tarlaları Yağmurlar ekerim göğün göğsüne Güneşte demlerim senin çayını Yüreğimden süzer öyle veririm Ben feleğin şu çarkına çomak sokarım Ben feleğin tekerine çomak sokarım Yeter ki ıslak ıslak bakma öyle
  2. yeterki ıslak ıslak bakma öyle...

yeterki ıslak ıslak bakma öyle...

Gecenin nemi mi düşmüş gözlerine? Ne olur ıslak ıslak bakma öyle Saçını dök sineme derdini söyle Yeter ki ıslak ıslak bakma öyle Sürerim buluttan tarlaları Yağmurlar ekerim göğün göğsüne Güneşte demlerim senin çayını Yüreğimden süzer öyle veririm Ben feleğin şu çarkına çomak sokarım Ben feleğin tekerine çomak sokarım Yeter ki ıslak ıslak bakma öyle
  3. Cem Karaca - Islak Islak

Cem Karaca - Islak Islak

gecenin nemi mı düşmüş gözlerine ne olur ıslak ıslak bakma öyle saçını dok sineme derdini söyle yeter ki ıslak ıslak bakma öyle sürerim buluttan tarlaları yağmurlar ekerim göğün göğsüne güneşte demlerim senin çayını yüreğimden suzer öyle veririm ben feleğin şu çarkına çomak sokarım ben feleğin tekerine çomak sokarım yeter ki ıslak ıslak bakma öyle
  4. Islak saç migrene neden

Islak saç migrene neden

Çevremde birçok migren hastası var gerçekten zor bir durum.Migreniniz var veya yok saçlarınızı ıslak bırakmayın (annemin dediği gibi)konuyla ilgili bilgilere bakalım meleklerim. Uz. Dr. Abdullah Özkardeş, “ Islak saçla dışarı çıkmanın zararları ve dikkat edilmesi gerekenler” hakkında bilgi verdi. Kışın saçları kurutmadan sokağa çıkmak, ıslak saçlarla rüzgara maruz kalmak; migren, soğuk...

Sayfayı Paylaş