gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

İslamiyetten Önce Türk Devletlerinde Yönetim

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

İslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli hakkında bilgi İslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Nedir

Bir misafirimizin sorusu üzerine açtığımız bu konuda İslamiyet gelmeden önce Türk Devletlerinde nasıl bir yönetim şekli olduğu konusunda bilgiler veriyoruz melekler :)

DEVLET YÖNETİMİ

A) DEVLET: İslamiyetten önce Türkler devlete İL veya EL demişlerdirİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler

Hükümdarların Ünvanları: Türkler Hükümdarlarına Şanyü,Tanhu, Hakan, Han, Yabgu, İlteber, İdi-kut,
    Erkin gibi ünvanlar vermişledirİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler

Türk Hükümdarlarının Tahta Çıkışı Tarih Boyunca Kaç Değişik Şekilde Meydana Gelmiştir?

1- Hanedan üyeleri arasında siyasi ve askeri mücadeleyi kazanan hükümdar olarak tahta
    çıkıyorduİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler (En sık rastlanan durum)
    2- Hükümdarın rakipsiz aday olması(Bu durumda taht kavgası olmadan başa geçiyorduİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler)
    3- Seçim Usulü (Kengeş, toy veya kurultay denilen devletin ileri gelenlerinden oluşan meclisin
    toplanarak hanedan üyelerinden birini tahta geçirmesiİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler
    4)-Ekber ve Erşed(En yaşlı ve Olgun) olanın başa geçmesiİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler (Bu yöntem IIIİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler Ahmet zamanından
    itibaren sadece Osmanlı Devletinde uygulanmıştırİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler

Kimler Türk Devletlerinde Hükümdar Olabilirdi?
    Hanedandan olan bütün erkeklerin hükümdar olma hakları vardıİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler (Kardeşler, kardeş çocukları, amca,
    amca çocukları ve diğer hanedan üyeleriİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler)

Kut Anlayışı Nedir?
    Türkler devleti yönetme yetkisinin TANRI tarafından verildiğine inanıyorlardıİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler Tanrı tarafından
    verilen bu yönetme hakkına KUT diyorlardıİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında BilgilerKUT'un kan yoluyla hükümdarın tüm erkek çocuklarına
    geçtiğine inanıyorlardıİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler

Kut Anlayışı Türk Devletlerini Nasıl Etkilemiştir?
    Bütün hanedan üyelerinde KUT olduğundan kendine siyasi ve askeri bakımdan güvenen kişi TAHT
    KAVGASINA girebiliyorduİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler Bu durum Türk devletlerini ya iç savaş sonucu istkrarsızlığa, yada
    bölünmeye ***ürüyorduİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler

NOT: Türk töresinde ana-babaya itaat esas olmasına rağmen, hükümdar bunun dışında tutulmuşturİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler
    Devletin devamı için baba-oğul veya kardeşlerin birbirleriyle mücadelesi normal karşılanmıştırİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler
    Çünkü bu sayede en güçlü ve en yetenekli kişi devletin başına geçecektirİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler

İkili Yönetim(Çifte Krallık) Nedir?

Türk Devletlerinde hükümdar yönetimi kolaylaştırmak için ülkeyi SOL(Doğu) ve SAĞ(Batı) olmak
    üzere ikiye ayırırdıİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler Ortada (Merkezde) ise asıl hükümdar bulunurduİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler Sağ ve Solda ise Hanedan
    üyelerinden YABGU'lar bulunurduİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler

B) MECLİS VE HÜKÜMET:

Türk Meclislerine TOY, KURULTAY veya KENGEŞ denilirdiİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler

Kurultay'da devletin ana meseleleri görüşülür, hükümdarın ölümü, savaş veya milli felaketlerde
    kurultay toplanırdıİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler

AYGUCI : Hükümet başkanı(başbakan)
    BUYRUK : Bakan
    TAMGACI: Dış siyaset işlerini yürüten görevliler

Eski Türk Devletlerinde diğer devlet görevlileri şunlardı:

TİGİN: Hükümdar çocukları (Tekin)
    ŞAD : Diğer Hanedan mensupları

İslamiyetten Önce Türk Devletlerinde Yönetim konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. İslamiyet Öncesi Türk Resmi

İslamiyet Öncesi Türk Resmi

İSLAMİYET ÖNCESİ TÜRK RESİM SANATI Eski Türkler'de resim sanatının doğuşu, bozkır kültürünün başlangıcına kadar geri gider. Proto-Türk devri ve Hun devrinde, Türkler için kendine özgülük yanı da olan resimden, daha doğrusu tasvir sanatından söz edebiliriz. En erken devirlerden itibaren görülen kaya resimleri (petroglif), kaya ve mağara yüzeyleri üzerine yapılmışlardır. Bunlardan bazıları...
  2. İslamiyet Öncesi Türkler

İslamiyet Öncesi Türkler

1. Türklerin, müslümanlığı kabul etmelerinden önceki sosyal ve kültürel hayatları 1.1. Sosyal yaşayış 1.1.1. Hayvancılık ve tarımla geçinen yarı göçebe Türk toplulukları Bilindiği gibi, yeryüzünde yaşayan insan toplulukları MÖ 10.000 ila 8.000 yıllarından itibaren hayvanları ve bitkileri "evcilleştirme"ye, onların üretimlerini düzenlemeye, onları "kültürleme"ye...
  3. islamiyetten önce osmanlıdaki yönetim şekli

islamiyetten önce osmanlıdaki yönetim şekli

islamiyetten önce osmanlıdaki yönetim şekli nedir bilen varsa yazsın.
  4. İslamiyetten Önce Asya 'da Hangi Devletler Bulunuyordu ?

İslamiyetten Önce Asya 'da Hangi Devletler Bulunuyordu ?

İslamiyetten Önce Asyadaki Devletler Asyada İslamiyetten Önce Bulunan Devletler Sevgili melekler, İslamiyet dönemi öncesini merak ediyor ve Asyada İslamiyetten Önce Bulunan Devletler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız İslamiyetten Önce Asyadaki Devletler listesini aşağıda ki yazımızdan inceleyebilirsiniz.... İslamiyet öncesi Asya'da bulunan devletler şunlardır: Asya Hun...
  5. İslamiyetten Önceki Türk Tarihi

İslamiyetten Önceki Türk Tarihi

islam öncesi türk tarihi,islam öncesi türk tarihi konu anlatımı,islamiyet öncesi türk tarihi konusu,islamiyet öncesi türk tarihi ders notları,islamiyet öncesi türk tarihi hakkında bilgiler Göçlerin Nedenleri İklim koşullarının değişmesine bağlı olarak meydana gelen kuraklık, artan nüfusa mevcut toprakların yetmemesi ve bu gelişmelerin sonucunda bölgede geçim sıkıntısının ortaya çıkması...

Sayfayı Paylaş