gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.223
    Ödül Puanları:
    113

japonların seni seviyorum diyemediklerini biliyormuydunuz

Konu, 'Çöplük' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

[FONT=trebuchet ms,sans-serif]Fasulye tanelerinin üzerine lazerle 'seni seviyorum' lafını kazıyorlarmış.
    Nemli toprağa gömülmüş fasulyeyi alıp uygun gördüğünüz kişiye hediye ediyormuşsunuz.
    Beş gün sonra fasulye filizlendiğinde de ortaya 'seni seviyorum' yazısı çıkıyormuş.
    Bu haliyle de elbette haber değeri var ama bir malumatı eklersem sanırım daha da ilginç hale gelecek.
    Böyle bir ürünü Fransız yahut Brezilyalı bir firma da üretebilirdi.
    Sonuçta, aşk meşk filan evrensel meseleler.
    Fakat 'seni seviyorum' diyen fasulyelerin Japonya'da satışa çıkması gayet anlamlı.
    Çünkü orada çiftler birbirlerine asla 'seni seviyorum' demiyormuş!
    'Hiç öyle şey olur mu yahu?' tepkisi verdiyseniz yerden göğe haklısınız.
    İlk duyduğumda bana da inanılmaz gelmişti.
    Ama bizzat Japonlar'a doğrulattığım için, 'vallahi de, billahi de, tillahi de demiyorlarmış' diye yemin
    bile edebilirim.
    Tabii ki de Japonya'da 'seni seviyorum' demeyi yasaklayan bir kanun yok.
    Hatta 'aşk'a karşılık gelen 'koi' diye bir sözcük de varmış.
    Ancak kimse bunu kullanmıyormuş!
    Bir Japon, aşkından ölse dahi en fazla 'suki desu' diyormuş. Yani, 'senden hoşlanıyorum'.
    Onlara göre bunun nedeni, 'sevginin kelimelerle değil,davranışlarla ifade edilmesi gerektiğine inanmaları' imiş.
    Hadi bunu çok güzel açıklamışlar. Kulağa bayağı hoşgeliyor.
    Peki Japonca'da 'canım, cicim, hayatım,tatlım, meleğim' gibisinden sevgi sözcüklerinin hiç
    olmamasına ne diyorsunuz?
    'Seni seviyorum'u geçtik, kimse kimseye 'kınalı kuzum'da demiyormuş yani!
    Evli çiftler birbirlerine, çocukları olana kadar ''ano ne!'' (hey!), çocuklardan sonra, ''okaasan'' (anne) ve
    ''otoosan'' (baba), torun torba sahibi olduklarında ise, 'oi!' (hey sen!) diye hitap ediyorlarmış.
    Bu konular için deniyor ki, Japonlar ask ilişkilerinde çok kör topal ilerliyor.
    Yeni nesil aşmak istese de gelenekler önlerinde Beton Bayram olarak dikiliyor.
    Onlar da çaresiz boyun eğiyor. Böyle gelmiş,böyle gidiyor.
    Velhasılı kelam, Japonlar'ın 'seni seviyorum' diyen fasulyeleri aslında toplumsal bir ihtiyacın
    itelemesinin sonucu.
    Çok isteseler bile alışkın olmadıkları için 'seni seviyorum' demeyi tuhaf buluyorlar.
    Kültürleri bu cümleyi hayatlarına almaya izin vermiyor.
    Onlar da problemi fasulye desteğiyle çözmeye çalışıyorlar işte.
    Açıkçası, ben bunları öğrendiğimde direkt, 'Ne mutlu Türküm diyene' demiştim!
    Madem Türküz, doğruyuz, şanslıyız, o halde hadi şu Japonlar'a hava atalım.
    Lütfen şimdi yerinizden kalkın yahut telefona elinizi atın ve sevginizi hak eden birine, 'Seni seviyorum' deyin.
    [/FONT]

2. *şiker*

*şiker* Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    148
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: japonların seni seviyorum diyemediklerini biliyormuydunuz

biz gerçekten her şeyimizle çok şanslıyız ve gurur duyuyorum TÜRK olmaktan..

japonların seni seviyorum diyemediklerini biliyormuydunuz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Seni Seviyorum!!!

Seni Seviyorum!!!

Lütfen. Kullanmayın artık bu sözü. Başka bir şey deyin birbirinize onun yerine. Duygularınıza daha denk düşen bir şey... Benim aklıma gelmiyor ama siz bulursunuz. Ne de olsa sizin duygularınız... ''''Seni seviyorum'''' öyle ''''Kendine iyi bak'''' gibi bir söz değildir. Laf olsun diye söylenen... Birine ''''Seni seviyorum'''' dediğinizde hakkını vereceksiniz. Bir kere onu...
  2. Seni seviyorum...

Seni seviyorum...

sevmek; bakmak değil görmekse eğer, sevmek; yanındayken başını omuzuna koyabilmekse eğer, sevmek; yanındayken yalnızlığı unutmaksa eğer, SENİ SEVİYORUM.... sevmek; senle iken yere daha sağlam basabilmekse eğer, sevmek; yokluğunda seninleymiş gibi hissetmekse eğer, sevmek; hayallerine senide sokabilmekse eğer, SENİ SEVİYORUM sevmek; yatağa uzandığında, seni düşlemekse eğer sevmek;sen...
  3. seni seviyordum

seni seviyordum

Sana uzak kentlerden birinde Zamanın bir yerinde Seni ve senli günleri anımsattı akşam güneşi Onca zamanın üstünde eskimeyen bir düşüncesin şimdi İnsan hergün anımsar mı aynı gözleri Seni seviyordum ve senin haberin yoktu Saçlarını izliyordum uzaktan Kulağının arkasına düşüşü ve burnun Herkesten başkaydı işte Güldüğün zaman yukarıya bakardın Yukarı kalkan başın ve gülen gözlerin vardı Ne...

Sayfayı Paylaş