gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Kader Hadisleri

Konu, 'Hadis-i Şerifler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

kader hadisleri Allah vardı, ondan önce hiçbir şey yoktu. Arşı, su üstündeydi. Ondan sonra gökleri ve yeri yarattı. Kader kitabında her şeyi yazdı
    Biriniz yaratıldığı zaman, annesinin rahminde kırk gün nutfe, sonra kırk gün kan pıhtısı olarak, sonra da kırk gün bir çiğnem et olarak toparlanır.Sonra Allah, ona dört kelime ile bir melek gönderir: Eline geçecek rızkı, ölüm zamanı, dünyada yapacakları, kötü bir kişi veya iyi bir kul olduğu yazılır. Sonra ona ruh üfürülür.Kendinden başka hiçbir ilah olmayana yemin ederim ki, biriniz, kendisiyle onun arasında bir adım kalana kadar cennetlikler gibi amel eder, derken, yazılanlar onu geçer de, cehennemlikler gibi amel eder ve cehenneme girer.Şüphesiz biriniz, kendisiyle onun arasında bir adım kalıncaya kadar cehennemlikler gibi amel eder, yazılanlar onu geçer de, cennetlikler gibi amel eder ve cennete girer

Kaderi tartışma konusu yapanlarla ne oturun, ne de onlarla bu konuyu konuşun

Kader, Allahın bir sırrıdır, bunu kendinize dert edinip de yük altına girmeyin

Kaynak :
    * İslam Ansiklopedisi
    * İbni Abbas
    * Taberânî
    * İmran
    * Buhârî
    * İbni Mesûd
    * Huzeyfe
    * Bezzâr
    * Ömer
    * Ebû Dâvud.

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Kader Hadisleri
    emeğine sağlık

Kader Hadisleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Hadisler

Hadisler

HADİSLER (Allah Rasûlü) “Din nasihattir/samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah'a, Kitabina, Peygamberine, Müslümanlarin yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi. Müslim, Imân, 95. Islâm, güzel ahlâktir. Kenzü'l-Ummâl, 3/17, HadisNo: 5225. Insanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez. Müslim, Fedâil, 66; Tirmizî, Birr, 16....
  2. Kader..

Kader..

KADER NEDİR Bir insanın, bir hayvanın, bir şehir veya bir ulusun yeryüzündeki varoluş sürecinde onun yaşamını yönlendiren etkilerin tümüdür. Ancak bizim inceleme alanımızı insanın kaderi oluşturduğu için biz sadece insana yönelik bilgilere ağırlık vereceğiz. Unutulmaması gereken bir noktada şudur ki; bir sokak kedisiyle, bir ev kedisinin, tarih sahnesinde var olmuş şehirler ve ulusların...
  3. Kadere İman Hakkındaki Hadisler

Kadere İman Hakkındaki Hadisler

* Hz. Cabir radıyu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Kul, hayrıyla, şerriyle kadere inanmadıkça, kendine (hayır ve şerden) isabet edecek şeyi atlatamayacağını, (hayır ve şerden) kaçacak olan şeyi de yakalayamayacağını bilmedikçe iman etmiş olmaz." * İbnu Amr İbni'l-As radıyu anhüma anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm, elinde iki...
  4. hadis

hadis

ARKADAŞLAR HER GÜN KARDEŞİM BANA GÜNDE BİRTANE (HADİS-İ ŞERİF)GÖNDERİYO.BENDE SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTEDİM. *Şüphesiz ki ALLAH sizin suretlerinize ve mallarınıza bakmaz Ancak kalplerinize ve amellerinize bakar. *Cennet cepecevre nefsin hoşuna gitmeyen şeylerle sarılmış, Cehennem de(bedevi ve arzu iştahları kabartan)şehavatle sarılmıştır. *Müminin hali dış görünüşü...
  5. kader

kader

kursatotcu Dailymotion'da Herşey Allah'ın dilemesiyle oluyorsa zinada mı böyle oluyor? Allah ne yapacağımızı önceden biliyorsa böyle imtihan olur mu? Allah'ım bizi kötü yola düşürme diye dua ediyormusunuz, ediyorsanız soruyorum; sizi kötü yola düşüren Alah'mı ki böyle dediniz. Hayır şer Allahtan mı, zina yapmak şer mi, zina yapmak Allahtan mı, hani hayır şer Allahtandı? Hanif Dostlar Ana...

Sayfayı Paylaş