Kadir Suresinin Fazileti Kadir Suresinin Tefsiri hakkında bilgiler

Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Kadir Suresinin Fazileti Nedir

Kadir Suresinin Tefsiri

Kadir Gecesinin anlam ve önemi hakkında az önce sizlere bilgiler aktarmıştık. Şimdi de Kadir Suresi fazileti hakkında bilgi edinmek isteyen tüm arkadaşlarımız için, Kadir Suresi Tesfiri hakkında bilgiler aktarıyoruz Melek'lerim.

İnna enzelnahü fiy leyletil kadr.Ve ma edrake,ma leyletül kadr.Leyletül kadri hayrun min elfi şehr,tenezzelül melaiketü verruhu fiyha bi izni rabbihim min külli emrin selam.Hiye hatta matleıl fecr.

Hadis-i Şerifte buyruldu ki;

"İnna enzelnahüfiy leyletil kadr.i okuyan kimseye Kur'an'ın dörtte birini okumuş gibi ecir verilir."

Diğer hadisi şerifte:

"Sure-i Kadr'i okuyana,ramazanı şerifte oruç tutan ve kadir gecesini ihya eden gibi ecir verilir."

"Sure-i farz namazlarında okuyan kimseye Cenab-ı Hak tarafından bir münadi:"Ey Allah'ın kulu,Allah Teala günahlarını affetti" diye nida eder.

“Her kim abdest aldıktan sonra, "kadr" sûresini bir kere okursa, Hak teâlâ, o kimseyi sıddıklardan yazar. İki kere okursa, şehidlerden yazar. Üç kere okursa, Peygamberlerle haşreder.”

Ubade b. Sâmit diyor ki:

"Resulullah, kadir gecesinin ne zaman oludğunu bildirmek için dışarı çıktı. O sırada müslüm ani ardan iki kişi birbirleriyle tartışıyorlardı. Resulullah buyurdu ki: "Ben, kadir gecesini size bildirmek için dışarı çıkmıştım. Fakat falan ve filan tartıştılar. Gecenin bilgisi benden alındı. Belki de bu sizin için daha hayırlıdır. Siz onu, dokuzuncu, yedinci ve beşinci günlerde arayın."[10]

Hadisin son bölümünden de anlaşıldğı gibi buradaki "Kaldırıldı" ifadesinden maksat "Gece kaldırıldı" demek değil, gecenin hangi günlerde olduğuna dair bilgi kaldırıldı." demektir. Zira Resulullah hadisin sonunda Kadir gecesinin, dokuzuncu, yedinci ve beşinci günlerde araştırılmasını emretmektedir. Şayet Kadir gecesi kaldırılmış olsaydı "Onu araştırın" demezdi.

o Kadir gecesinin Ramazan günlerinde yer değiştirip değiştirmediği, İmam Malik, Ahmed b. Hanbel, İshak b. Rahuye, Ebu Sevr, Ebubekir b. Huzey-me ve Ebu Kılabe Kadir gecesinin Ramazanın son on gününde yer değiştirdiğini söylemişlerdir. Nitekim Hz. Aişe Resulullahın Kadir gecesi hakkında şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir:

"Siz, kadir gecesini, Ramazanın son on gününde araştırın."[11] Abdullah b. Abbas da Resulullahın şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir: "Siz onu Ramazan ayının son on gününde arayın. Kadir gecesini Ramazanın, geriye kalan dokuzuncu gününde arayın. Yani yirmi birinci gününde arayın. Geriye kalan beşinci gününde arayın. Yani yinni beşinci gününde arayın."[12]

Kadir Suresinin Fazileti Kadir Suresinin Tefsiri hakkında bilgiler konusuna benzer içeriklerimiz
  1. inşirah suresinin tefsiri ve fazileti

inşirah suretinin tefsiri ve fazileti faziletleri ile ilgili bilgiler rica ediyorum. Teşekkürler.
  2. Mülk Sûresinin Fazîleti

Mülk Sûresinin Fazîleti nedir lütfen mümkünse Mülk Sûresinin Fazîleti hakkında bir konu açın kızlar.
  3. En'âm Sûresinin Fazîleti nedir?

En'âm Sûresinin Fazîleti hakkında bana bilgi verir misiniz rica ediyorum arkadaşlar:S
  4. İşte Asr Sûresinin Önemi fazileti hakkında bilgiler

Asr Sûresinin Fazîleti Nedir, Asr Sûresinin Önemi, Merhaba Sevgili Melek'ler, sizlere daha önce http://www.meleklermekani.com/dua-ayetler-hadis/156217-azim-esmaul-husnasi-anlami-ve-fazileti.html hakkında bilgiler ve daha bir çok surenin faziletlerini sunmuştuk. Şimdi ise bizden Asr suresinin fazileti nedir diye bilgi isteyen misafirimiz için, Asr surasinin önemi hakkında bilgiler...
  5. Fatır Suresinin Fazileti Hakkında Bilgi İstiyorum

Selamünaleyküm , ben fatır suresinin faziletleri önemi hakkında bilgi rica ediyorum sizden
  6. Kadir Suresinin Anlamı Meali Nedir ?

Kadir Suresi Türkçe Meali Kadir Suresinin Meali Adım adım kadir gecesine yaklaştığımız şu günlerde Ramazan ayının her gecesini kadir gecesi gibi yaşamak ve ibadet etmek gerektiğini hatırlatıyor ve tüm meleklerimize ve sayın misafirlerimize kadir suresinin meali bilgilerini buradan yazmak istiyoruz.. Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla 1. Doğrusu Biz, onu Kadr gecesinde indirdik 2....
  7. Kadir Gecesinin Feyzi ve Fazileti İle İlgili Bilgiler

Kadir Gecesinin Fazileti Kadir Gecesinin Önemi Sevgili melekler, kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'den anlam ve önemi hakkında bilgiler edinebileceğimiz kadir gecesinin fazileti hakkında biz de derlediğimiz bazı bilgileri ayet ve hadisler ışığında sizlerle paylaşıyoruz...:) Yüce Mevlâ’mız, bu gecenin adını taşıyan Kadir suresinde; biz Müslümanlara şöyle seslenmiştir: “Doğrusu biz...
  8. İşte Kadir Suresinin Sırları Hakkında Bilgiler

Kadir Suresinin Sırları Nelerdir Kadir Suresinin Sırları Hakkında Bilgi Daha önce Kadir Suresinin anlamını sizlerle paylaşmıştık melekler. Bu konumuzda da Kadir suresinin sırları hakkında bilgi sahibi olmak isteyen meleklerimiz ve sayın misafirlerimiz için Kadir suresinin sırları hakkında bilgi vermek istiyoruz sizlere... Kadir Suresi, 5 ayetten oluşur ve Mekke’de nazil olmuştur....
  9. Cuma Suresinin Fazileti

Bu konu;Cuma suresinin fazileti hakkında bilgi vermektedir. Bu mübarek sure, göklerde ve yerde bulunan herşeyin Allahu Tealayı tenzili ve teşbih ettiklerini beyan ederek başlıyor.Melekler cuma suresini okumanın fazileti çoktur kısaca cuma suresi ve fazileti hakkında bilgi tüm islami bilgiler bölümümüzde. Cuma Suresinin Fazileti Abdullah b. Abbas diyor ki: “Resulullah, cuma günü...
  10. Kadir Suresinin Arapça Türkçe Okunuşu ve Anlamı

kadir suresinin arapçası kadir suresinin türkçesi kadir suresinin anlamı Kadir suresinin Arapça yazılışı ve okunuşu ile birlikte Türkçe anlamını sizler için paylaşıyoruz. Kadir gecesinden bahsettiği için sure bu adı almıştır. Abese suresinin ardından Mekke'de inmiştir. Toplam 5 âyet olan Sûrede, Kadir gecesinden, onun faziletinden, o gecede meleklerin yeryüzüne inişinden söz edilir. Kadir...

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

1. kadir suresi

,
  2. kadir suresi fazileti

,
  3. cumasuresininfazileti

,
  4. kadir suresi hakkında kısa bilgi,
  5. infitar suresinin fazileti