gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Kahveyle Birlikte Neden Su İkram Edilir

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

kahveyle ne ikram edilir kahvenin yanında ne ikram edilir türk kahvesinin yanında türk kahvesi nasıl kahve nasıl Kahveyle birlikte tepsiye bir bardak da su koyulur ve kahve suyla ikram edilir...Nedeni nedir biliyormusunuz meleklerim ben hep bunu merak etmişimdir ve üşenmedim araştırdım...Belki bir çoğunuz biliyorsunuzdur ama ben benim gibi bilmeyenler için paylaşmak istedim...

Neden Kahvenin yanında neden su getirilir? Bu konuda iki rivayet var arkadaşlar...

Osmanlı zamanında eve misafir
    geldiğinde kahveyle birlikte su getirilirmiş.
    Misafir toksa kahveyi alırmış.
    Açsa suyu. Tabii o zaman hemen sofra kurulurmuş.
    Böylece çok ince bir nezaketle anlaşılırmış.

Bir diğer rivayete göre ise;

Eskiden padişahların yemeklerini tadan çeşnicibaşılar varmış.
    Bunlar her yemeği zehirli olup olmadığını anlamak için tattıkları gibi kahveyi de tadarlarmış. Fakat kahvenin makbulu demir cezvede tek kişilik yapılanıymış.Hal boyle olunca da koca padişaha 5 kişilik kahve değil tek kişilik kahve pişiriliyormuş. Bu da güvenlik zaafiyeti oluşturuyormuş. Bunun üzerine bir yöntem geliştirilmiş. Bu yönteme göre padişah kahveye parmağını bandırıp kahvenin yanında gelen suya sokarmış. Kahvenin suyun içindeki dağılımına göre zehirli oldup olmadığını anlarmış.
    Mevzu da o günlerden bugünlere gelmiş...

Kahveyle Birlikte Neden Su İkram Edilir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kahvenin yanında niçin su getirilir..?

Kahvenin yanında niçin su getirilir..?

İki farklı kahve yorumu… Kahvenin yanında neden su getirilir? Osmanlı zamanında eve misafir geldiğinde kahveyle birlikte su getirilirmiş. Misafir toksa kahveyi alırmış. Açsa suyu. Tabii o zaman hemen sofra kurulurmuş. Böylece çok ince bir nezaketle anlaşılırmış. Eskiden padişahların yemeklerini tadan çeşnicibaşılar varmış. Bunlar her yemeği zehirli olup olmadığını anlamak için...
  2. Osmanlı'da kahve ikramı nasıl olurdu

Osmanlı'da kahve ikramı nasıl olurdu

osmanlıda kahve kahve ikramı osmanlı fincanı osmanlı fincanları ikramları Osmanlı saray ve konak haremlerinde misafirlere bir törenle kahve ikram edilirdi. Önce gümüş tatlı takımı ile tatlı (reçel) sunulurdu. Ardından üç genç kız kahve ikramına başlarlardı. Kahvenin soğumaması için güğüm, ortasında kor ateş bulunan stile oturtulur ve kenarlarına takılı üç zincirden tutularak taşınırdı. Stil...
  3. Süt Ve Su İkram Edene Karşı Edilecek Dua

Süt Ve Su İkram Edene Karşı Edilecek Dua

Süt Ve Su İkram Edene Karşı Edilecek Dua hangi duadır arkadaşlar lütfen bilgi verin.
  4. misafire hamsi tavanın yanında neler ikram edilir kalabalık gelecekler acil yardım is

misafire hamsi tavanın yanında neler ikram edilir kalabalık gelecekler acil yardım is

misafire hamsinin yanında ne yapılır menü oluşturmama yardım
  5. çocuk misafirlere ne ikram edebilirim

çocuk misafirlere ne ikram edebilirim

hanımlar hadi beni bu dertten kurtarın çocuğumun doğum gününde tabiki hamur işleri olacak ama ben sadece çocuklara hitap edebilecek bir şeyler istiyorum bu konuda yardım eder misiniz bir de tabi tarif olursa yemede yanında yat :P

Sayfayı Paylaş