gebe
  1. suskun_gız

suskun_gız Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    14
    Ödül Puanları:
    0

Kalbin hareketleri

Konu, 'Kalp Hastalıkları' kısmında suskun_gız tarafından paylaşıldı.

Kalb gevşeme ve sıkışma (sistol ve di:) yastol) nöbetleri içindeçarparlar. Kulakçıkların sistolu esnasın:) da karıncıklar gevşemehalindedir. Bu hareketi şöyle sıralıyabi-
    liriz:
    Büyük toplar damardan kan kulakçıkları dolar. O zaman ku:)lakçıklar kasılır ve kanı o esnada gevşek halde bulunan karın:)cıklara iter. Bu sırada kulakçıklarla karıncıklar arasında bulu:)nan kapaklar açık bulunurlar. Kulakçık kasılmasının bitiminden sonra gevşer, karıncıklar kasılmaya başlar. Bu esnada kalb ka:)pakları kapanır. Karıncık kasılması en yüksek seviyesine varın:)ca damar kapakları açılır ve böylece kan damarlara atılır. Ka:)rıncık kasılması bitince kalbin istirahat devri başlar ve damar kapakları kapanır.
    Her vuruşta kalbimiz elli altmış santimetre küb kan fırlatır. Bir vuruşta kalbin gördüğü iş 1,4 kilogram metredir. Kalb daki:)kada 4-6 litre kan fırlatır. Kan dakikada bütün vücudu 6 defa dolaşır. Böylece kalbin bir günde gördüğü iş 20 bin kg. metreye varır. Yâni bu enerji ile 20 kilogram bir yük bin metreye kaldı:)rılabilir. Çağdaş teknik bile yumruk kadar bir hacim içinde bu kadar iş görebilen bir makine icad edememiştir. îşin mühim ta:)rafı şudur ki kalb bu ağır işi bir ömür boyunca ve bir tamir gör-meksizin yapar.
    Kalb adelesinin özelliği, irademize tâbi olmadığı halde çizgi:)li adale neviden olmasıdır. Bu adaleler vücudumuzda en ağır işi gören adalelerdir. Bu sebeple de en çok gıdaya ve oksijene muh:)taçtırlar. Bu gıdayı kalb adalesine taç damarları verir. Sükûn halinde bile bütün dolaşım kanının yüzde onu kalbi beslemek va:)zifesini alır. Taç damarlarınınö nemi bundan anlaşılır. Budamar-
    lardan büyükçe bir dalın âni olarak tıkanması ölüme kadar va:)rabilen vahim akibetler doğurur. (înfarktus)

Kalbin hareketleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kalp

Kalp

Ne Bilmeli ? Kalbiniz , kas yapıdır. Bir yumruğunuz büyüklüğünde ve yaklaşık 400 gram ağırlığındadır. Kalbiniz; Akciğerlerinize ve vücudunuzun diğer bütün bölümlerine kan pompalar. Kalbiniz, üç tabakadan oluşmuştur. En kalın tabaka myokard adını alır. Myocardın yüzeyini saran tabaka perikarddır. Myokardın iç kısmında yer alan ince tabaka endokarddır. Normal bir kalp dört odacıktan oluşur. Bir...
  2. baş hareketleri

baş hareketleri

En yaygın olarak kullanılan iki tanesi onay için baş sallama ve reddetmek için başı yana sallama olmak üzere temel baş hareketleri tartışılmadan bu kitabın tam kabul edilmesi imkansızdır. Onay için başı sallama hareketi çoğu kültürde Evet veya onay anIamına gelen olumlu bir harekettir. Doğuştan sağır, dilsiz ve kör olan kişilerle yapılan araştırmalarda bu kişilerin de onay amacıyla bu hareketi...
  3. Kalbim

Kalbim

Ben insanı kalbime misafir edebilirim.cünkü kalbimimden eminim.kalbime misafir edeceğim insanı rahatsız edebilecek tüm tuzaklardan temizledim kalbimi... ama...kimsenin kalbine girmek istemiyorum; cünkü bilmiyorum nelerle karşılaşacağım.hangi tuzaklar bekliyor beni,bilmiyorum ve bilmiyorum,o bunlardan haberdar mı ? onun için ey dostum !insanları pencerelerden seyret. içlerine girme. cesaretin...
  4. Kalbinizle mi Hareket Ediyorsunuz Mantığınızla mı?

Kalbinizle mi Hareket Ediyorsunuz Mantığınızla mı?

kişilik testleri ilginç testler Sevgili melekler, hepimizin huyları farklı farklı. Kimimiz çok realist, hayat demek gerçekler demek. Kimimiz de hayalperest. Hayal etmeden yaşanmaz, hayatın tadı olmaz. Peki siz nasıl bir yapıdasınız? Mantıklı mı duygusal mı? Evliliğiniz ya da ilşkinizi bir gözden geçirin bakalım, tabi testimizi çözmeyi de unutmayın..:) 1 - Çok yakın iki arkadaşın...

Sayfayı Paylaş