Kimyasal Gebelik Nedir Başından Geçenler Buraya

Konu, 'Gebelik' kısmında hatiss tarafından paylaşıldı.

1. hatiss

hatiss Yeni Üye

kimyasal gebelik,kimyasal gebelik yaşayanlar,
    Arkadaşlar aranızda hiç kimyasal gebelik yaşayan böyle bir durumla karşılaşanlar var mı neler yaşadınız duygusal açıdan sizin için üzücü bir durum olsa gerek.Peki sonrasında ne yaptınız tekrar dan gebe kalabildiniz mi bizimle paylaşır mısınız.Bugün konumuzda kimyasal gebelik hakkında bilgi vermek istiyorum sonuçta herkesin bilincinde olması gereken bir konu diye düşünüyorum.

40 haftalık bir maraton olan gebelik, anneden gelen yumurta hücresi (oosit) ile babadan gelen sperm hücresinin tüplerde birleşmesi ile başlamaktadır. Bu aşamadan sonra döllenen yumurta bölünerek çoğalır. Oluşan yeni canlının (zigot) içerdiği hücreler bir yandan sayıca artar, diğer yandan tüp içinde ilerleyerek “blastokist” aşamasında rahim iç zarına (endometriuma) tutunarak yuvalanır (implantasyon olayı).
    Blastokist aşamasına gelindiğinde artık embryo rahim içine ulaşmıştır ve human koriyonik gonadotropin (HCG) adı verilen gebeliğe özgü hormon salgılanmaya başlar. Gebelik ilerlemeye devam ettikçe bu hormonun önce kandaki ve sonrasında da idrardaki miktarları artar. İdrarda saptanabilmesi için kan düzeylerinin yüksek değerlere ulaşması gerekir.

HCG hormonu düzeyi genelde 500-1000 IU/mL miktarına ulaştığında gebelik kesesi alttan yapılan “vajinal ultrasonografi” ile görülebilir.
    Karından yapılan ultrasonlarda ise gebeliğin görülmesi daha geç olacaktır ve bunun için kanda gebelik testi (Beta HCG) değerinin 5000 IU/ml değerlerine yükselmesi gereklidir.

Vajinal veya karından (abdominal) ultrasonlar ile rahim içinde bir gebeliğin görülmesi duruma “klinik gebelik” adı verilir.

Bazı durumlarda ise henüz bir adet gecikmesi olmadan, 1-2 gün kala kanda yapılan gebelik testi ile hCG düzeyindeki artış saptanabilir. Ancak herhangi bir nedenle gebelik canlılığını yitirdiğinde bazen adet kanamasında herhangi bir gecikme olmadan ya da 1-2 günlük gecikme sonrası kanama ile gebelik sonlanır. Böyle bir durumda “kimyasal gebelik” ten söz edilir. Yani gebelik kanda yapılan incelemeler ile saptanmış ancak klinik olarak saptanabilecek aşamaya gelemeden sonlanmıştır.

Yani, kimyasal gebelikte yumurta hücresi ile sperm tüplerde birleştikten sonra oluşan “blastokist” rahim içine tutunamadan veya tutunduktan birkaç gün sonra atılıp kaybolmaktadır. Oluşan tüm gebeliklerin %50 kadarı kimyasal gebelik şeklinde abort ile sonuçlanmaktadır. Atılmanın sebebi ise bebeğin oluşum aşamasında oluşan bir takım hatalardır.

kaynak: hamilemiyim.org

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Haziran 2012
Kimyasal Gebelik Nedir Başından Geçenler Buraya konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Kimyasal gebelik nedir?

kimyasal gebelik kimyasal gebelik belirtileri nedir sonrası hamilelik sonrası adet Kimyasal gebelik hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri sizlere aktarıyorum kimyasal gebelik nedir ve ne şekilde oluşur buyrun arkadaşlar Kimyasal gebelik, normal bir gebelik olmayıp, döllenen yumurtanın sağlıklı bir embriyo gelişimi ile devam edememesi ve gebeliğin sadece laboratuar tetkikleri ve gebelik...
  2. Kimyasal gaz nedir? Kimyasal gazlardan korunma yolları?

kimyasal gaz nedir kimyasal gazlardan korunma yolları tabun gazı cs gazı nedir gazlardan korunma Kimyasal gaz nedir?Kimyasal gazlardan nasıl korunuruz?bu çok önemli bilgieri sizler için paylaşıyorum Kimyasal savaş gazları katı, sıvı, gaz ve aerosol halinde; püskürtücü aletler, helikopter veya uçaklarla taşınan sprey tankları ile, top-roket veya füze mermileri ile, mayın el ve uçak bombaları...
  3. kimyasal gebelik yaşayanlar.

kimyasal gebelik yaşayanlar kızlar ben 1 tane 8 haftalıkken düşük yaptım,bir kere de kimyasal gebelik yaşadım.şimdi de çatlatma iğnesi oldum.adetim 2 gün geçti ama göğüslerimdeki şişlik indi sanki.sizce bu durum neyi gösteriyor
  4. Gebelik hikayeleri gebelik hikayesini anlatmak isteyen arkadaşlar buraya...

Hamilelik hikayeleri,gebelik öyküleri Gebelik öykülerini anlatmak isteyen arkadaşları buraya bekliyorum.herkesin mutlaka basından geçen bir gebelik anısı vardır bizimle paylaşmak isteyen arkadaşlar buyrun burada anlatalım sizlerde hikayelerınızle belkı birilerıne morel kaynagı olabilirsiniz..
  5. Kimyasal gebelik nedir neden olur ve bunu yaşayanlar ne yapmalı ?

Arkadaşlarım geçen ay ben kimyasal gebelik yaşadım. Peki kimyasal gebelik neden oluyor bunun yememizle yada içmemizle alakalı bir durumu var mı nelere dikkat etmem gerekiyor bir daha kimyasal gebelik geçirmemek için ? Bu konuda başından kimyasal gebelik geçmiş arkadaşlarımızdan tavsiye almayı çok isterim. Tşk.
  6. Gebelik Testleri ve Gebelik Ne Zaman Belli Olur Merak Eden Melekler BURAYA..

gebelik testi ne zaman yapılmalı,gebelik ne zaman belli olur,gebelik ne zaman olur, Gebelik testleri ve gebelik ne zaman belli olur hakkında sizlerle açıklayıcı bir konu paylaşmak istiyorum umarım sizlere bir faydası olur.Şimdi konumuza bir göz atalım; Gebelik, erkekten gelen spermin kadının yumurtalıklarından atılan yumurta hücresini döllediği andan itibaren başlar. Bebek, bu andan 8....
  7. pko hastaları ve kimyasal gebelik geçirenler yardıma ihtiyacım var

merhaba ben 3 yıllık evliyim ve pko hastasıyım klomen ve menagon tedavileri geçirdim. sonuç hüsran. en son gittiğim doktor bir şeker hapı werdi ve zayıfla dedi. dediklerini yaptım ve tam 28 gun sonra bir de baktım hamileyim. bhcg 114 çıktı.ama tam bir hafta sonra düştü :( doktorum bunun kimyasal gebelik oldugunuu soyledi. şimdi çok merak ediyorum korkuyorum da acaba bir daha kalabilecek miyim...
  8. Sessiz düşük kimyasal gebelik nedir?

bu konu;kimyasal gebelik,kimyasal hamilelik hakkında bilgiler vermektedir Kimyasal gebelik normal bir gebelik olmayıp,döllenen yumurtanın sağlıklı bir embriyo gelişimi ile devam edememsi ve gebeliğin sadece gebelik testleriyle tespit edilmesidir Kimyasal gebeliği hekimler sessiz düşük olarak ta isimlendirmektedir.Kısacası döllenme olur,fakat rahim içine yerleşemez.Ve sessizce adet...
  9. kimyasal gebelik yaşayanların paylaşım alanı

2 defadır ne yazıkki kimyasal gebelik yaşıyorum inanılmaz psikolojim bozuldu diyebilirim benim gibi kimyasal gebelik yaşayanlar varsa deneyim ve duygularını burada paylaşabiliriz
  10. Kimyasal gebelik neden olur?

Sayfamıza sağlıksız gebelik geçiren bayanlar tarafından sık sorulan sorulardan biride kimyasal gebelik nedir,kimyasal gebelik geçirdim nedeni nedir ?Kimyasal gebelik, normal bir gebelik olmayıp, döllenen yumurtanın sağlıklı bir embriyo gelişimi ile devam edememesi sonucu olur.Kimyasal gebelik hamilelik sürecinin tüm testler sonucu pozitif çıkması ancak ilerlemeden kendi kendine hamileliğin...

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

1. kimyasal gebelik geçirenler