kiracımı nasıl çıkarabilirim

K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
kiracımı nasıl çıkarabilirim

Kiracım Evden Çıkmıyor Nasıl Çıkartabilirim ?

Kızlar selamlar benim bir derdim var kiracımla başım belada bir türlü lafta anlamıyor çıkmam da çıkmam diyor. Kiracımdan son derece rahatsızım ve çıkarmak istiyorum ama ters biri işi yokuşa sürecektir. Nasıl bir yol izlemeliyim ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Eğer kiracınız kirasını ödemiyorsa yada başka sebeplerden ötürü kiracınızı tahliye etmek istiyorsanız;

Öncelikle bir ihtar mektubu öndermeniz gerekiyor. Avukatınız aracılığıyla bu mektubu gönderdikten sonra, Vereceğiniz 30 günlük süre içinde kira borcunun tamamı ödenmez ise, icra mahkemesinden kiracının tahliyesini talep edebilirsiniz.

Yani icra mahkemesine tahliye davası açarak kiracınızın tahliyesini istersiniz ve işlemler başlar.

Kiraya veren kişi, kendisi ya da çocuklarının ihtiyacı için kira sözleşmesinin bitiminden itibaren bir ay içinde tahliye davası açabilmektedir. Kiracı birden fazla ile hepsine birden dava açılmalıdır. Dava sözleşmenin bitiminden bir ay içinde açılabilse de, dava açılacağı önceden bildirilmesi durumunda dava, bildirimi takip eden dönem sonuna kadar açılabilmektedir. Dava açıldıktan sonra da kira bedeli alınabilmektedir. Kiracının tahliye edilebilmesinin bir başka hukuki yolu da yeni malikin ihtiyacı nedeniyledir. Malik, satın alma tarihiden itibaren bir ay içinde ihtiyacını, tahliye istediğini, aksi takdirde tahliye davası açacağını kiracıya bildirmekle mükelleftir. Bildirimin ardından altın ay sonra dava açılabilmektedir.

Kiracı nasıl tahliye edilir sorusuna, yeniden inşa ya da esaslı onarım nedeniyle de tahliyenin de mümkün olduğu şeklinde cevap verilmektedir. Taşınmaz yeniden inşa ya da amacıyla onarım, , genişletme veya düzenleme için yapılan çalışmalar sırasında oturum mümkün olmadığı anlaşılması durumunda, kira sözleşmesinin sonunda tahliye davası açılabilmektedir. Davanın açılma süresi de kira süresinin bitiminden itibaren bir ay içindedir. Burada davayı kiralayan açmaktadır ancak ihtiyaç nedeniyle tahliye davalarında olduğu gibi malikin de davayı açma hakkı vardır. Bu dava için önceden ihtar zorunlu değildir. Ancak ihtar gönderildiyse, davanın dönem sonuna kadar açılması mümkün olmaktadır.

Geri