gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.517
    Ödül Puanları:
    113

Kısmet bağlanırmı?

Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

Kısmet beklemelerde yanlış yorumlardan uzak kalınmalıdır. Bazı kimselerde yanlış bir kısmet bağlama anlayışı görülmektedir. Evham ve su-i zanna kapılan bu kimseler tereddüt etmeden konuşabiliyorlar:
    - Kızımızın ya da oğlumuzun kısmeti bir türlü çıkmıyor, çıkınca da anlaşmayla sonuçlanmıyor, bir bahane bulunup iş bozuluyor! Demek ki kısmetini bağlamışlar. Zaten falan ve filan komşulardan da şüphe ediyoruz.. diye hüküm verebiliyorlar.

Halbuki Allah (cc), hiçbir insana bir başkasının kısmetini bağlama imkan ve salahiyeti vermemiştir. Bu sebeple, kısmet bağlanması diye bir olay olamaz. Ama kısmet beklenmesi diye bir gerçek olur.

9.jpg

Demek ki mesele, kısmet bağlanması değil kısmetin beklenmesi meselesidir.

Bu kısmet bekleme meselesini, maneviyat büyüğü İsmail Fakirullah Hazretlerinin verdiği misal, pek güzel açıklamaktadır. Öğrencilerinden birinin eline bir testi verip kuşluk vakti çeşmeye gönderir Fakirullah Hazretleri.

Ne var ki öğrenci çeşmenin başına varınca oradaki çocuklarla oyuna dalar, ta ikindiye kadar oyun sürer. Nihayet gün batarken aceleyle testiyi doldurup döner. Bunca vakittir orada oyuna dalan öğrenciyi bu defa arkadaşları aralarına alıp hırpalamak isterler. Ancak Fakirullah Hazretleri müdahale ederek der ki:

- Neye suçluyorsunuz arkadaşınızı?

- Kuşluk vakti gönderdiniz ikindi üzeri döndü, bizi bu kadar bekletmeye hakkı var mı? derler.

Büyük insan şöyle izah eder geç kalma sebebini.

- Arkadaşınızın kabahati yoktur bu bekleyişte. Çünkü der, çeşmenin başında oyuna dalmaya mecburdu. Kısmetiniz olan su henüz kurnaya gelmemişti, yoldaydı. Başkalarının kısmetini doldurup ta size getiremezdi. Ne zaman yoldaki sizin kısmetiniz kurnaya geldi, işte o zaman oynamayı bırakıp testiyi çeşmeye tutarak kısmetinizi doldurup getirdi. Onun kabahati yoktur, yoldaki kısmetinizi beklemiştir.

İşte, evlenme olayındaki bekleme de, yoldaki kısmeti beklemeden başkası değildir.

Demek ki, kısmet bağlaması yoktur ama kısmet beklemesi vardır.

Şunu hiç unutmamak gerektir ki, Allah yarattığı kulunun kısmetini asla bağlamaz. O kadar bağlamaz ki, dünyada evlenemeden vefat edenleri bile Cennette otuz üç yaşında en güzel bir Cennet genci olarak olarak evlendirir, kısmetini yine karşısına çıkarır, asla kısmetsiz bırakmaz. Onlar da o zaman asla pişmanlık duymazlar dünyadaki bekleyişlerinden dolayı. Çünkü Cennet evliliği dünyadakiyle kıyaslanamayacak kadar özel ve güzel bir evlilik olur.. Bütünüyle mutluluk ve saadet kaynağı halini alır.

Bence burada unutulmaması gereken en mühim nokta şu olmalıdır.

Dünyadaki kısmetini bekleyenler bekleme süresini büyük bir fırsat bilmeli, bu sıralarda kendi özelliklerini geliştirip vasıflarını çoğaltmayı hedef almalı, vasıfsız işçi durumundan çıkıp aranan vasıflı aday özelliğini kazanmalı, kendini bir çok vasıflarla değerli durumuna getirmelidir. Çünkü denklik dünyada da ahirette de esastır. Dünyada vasıflı olanlar Cennette de vasıflılarla evlenirler. Bu bakımdan da kısmet bekleme devresini güzel vasıfları kazanma, çoğaltma devresi olarak düşünmeli, yüksek vasıflılara layık hale gelmeye gayret göstermelidir.

Zaten beklemenin bir faydalı yanı da, güzel vasıflarını çoğalt ikazını yapıyor olmasıdır.

Kısmet bağlanırmı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. hayatta herşey kısmet

hayatta herşey kısmet

yangın her aşkın yolu, sendin gördüğüm , gözlerin karanlık kuyu , düştüm öldüm ahh gönlüm şimdi başka yare mesken ,ahh el çekmiyor kara sevdan benden sen hangi elde sevda olup açtın ? ben karlı dağlar misali yalnızım ;; yok bir sitemim hayatta herşey kısmet ;; soldu gençliğim ömrümü aşkla ziyan ettim ;; ağla gönlüm nasip değilmiş vuslat ;; rahat uyu yar sana hakkımı helal ettim …
  2. kısmetini beklemek

kısmetini beklemek

Kısmet dedikleri bu olsa gerek... Öğrencilerinden birinin eline bir testi verip kuşluk vakti çeşmeye gönderir Fakirullah Hazretleri. Ne var ki öğrenci çeşmenin başına varınca oradaki çocuklarla oyuna dalar, ta ikindiye kadar oyun sürer. Nihayet gün batarken aceleyle testiyi doldurup döner. Bunca vakittir orada oyuna dalan öğrenciyi bu defa arkadaşları aralarına alıp hırpalamak...
  3. Evlat edinilen çocuğa maaş bağlanırmı?

Evlat edinilen çocuğa maaş bağlanırmı?

SGK mevzuatına göre sonradan evlatlık edinilen çocuklara yetim aylık bağlanması gerek eski SSK mevzuatında gerekse yeni SGK mevzuatında bazı şartlara bağlanmış durumda. 5510 Sayılı Kanunun 34. maddesinde, "Sigortalı tarafından evlât edinilmiş, tanınmış veya soy bağı düzeltilmiş veya babalığı hükme bağlanmış çocukları ile sigortalının ölümünden sonra doğan çocukları, bağlanacak aylıktan...
  4. Rüyada Kısmet Görme

Rüyada Kısmet Görme

rüyada kısmet görmek rüyada kismet görmek kısmetini kısmetini için dua için dua Arkadaşlar yeni bir fal çeşidi gibi birşey duydum.Yani ne kadar doğru bilmiyorum belki aranızda bilenler vardır.bende danışmak icin actım bir nevi bu konuyu. Gece yatmadan önce çok tuzlu yağda pişmiş yumurtayı yedikten sonra hiçbirşey yemeden su dahi icmeden yatıyoruz gece rüyamızda bize kim su iciriyorsa o...
  5. Survivör Özgenin Kısmeti Açıldı

Survivör Özgenin Kısmeti Açıldı

survivor,ünlüler gönüllüler, özge haberleri, özgeye ilgi, yarışması sona erdi, hakkında bilgileri buradan bulabilirsiniz Özge’nin kısmeti açıldı. Özge Ulusoy’un Survivor’da ilgiden başı döndü. Ulusoy’u elde etmek için çapkınlar yapmadıklarını bırakmıyorlar Öte yandan Tarhan Telli, evlilik teklifi yapmaya hazırlanırken Ulusoy tarafından terk edildi. Survivor Ünlüler Gönüllüler...

Sayfayı Paylaş