Kıymanın bozuk olduğunu nasıl anlarız kızlar ?

• Konbuyu başlatan Siyahincimm
  • Başlangıç tarihi
S

Siyahincimm

Forum Okuru
Kıymanın bozuk olduğunu nasıl anlarız kızlar ?

Kıymanın bozuk olduğu nasıl anlaşılır melek kadınlar kulübü kıymanın bozulduğu nasıl anlaşılır forum'da.​

Kızlar hafta sonu annemlere gittik geldiğimizde derin dondurucu bozulmuş galiba suları akmis filan berbat bir hal vardı kiymalar filan tam erimemis ama birazı yumuşaktı. Bir sürü kurban eti ziyan mi oldu bilmiyorum ama biraz koku geliyordu sizce bozulma var mıdır? Kiymalari ne yapayım ne önerirsiniz bu durumda çok canım sıkkın yaa? Kıymanın bozuk olduğunu nasıl anlaşılır?

Vallahi genelde artık ekonomik sıkıntılarda çok fazla alınmıyor yani tüketilecek kadar taze alıyoruz ama eskiler de var ise ben koklama yöntemi ile biliyorum eğer buzlukta ya da difrizde ise odasıcaklığında bekletiyorum tam açılınca kokluyorum temiz ise yapıyorum değil ise atıyorum. Daha atmadım çok şükür :)

Merhabalar
Derin dondurucunun bozulması kadar kötü bir şey yok. İçindekiler telef oluyor atılıyor o kadar emek de çöpe tabi. Peki kıymanın bozulduğu nasıl anlaşılır? Ama dediğinize göre henüz tam cozulmemisler galiba kıymalar. Eğer içiniz almıyor ise hepsini kavurun o şekilde de saklayabilirsiniz. Çünkü biliyorsunuz çözülen donmuslar bir daha dondurucuya konulmaz. Bir de sadminin de dediği gibi kokusu da önemli ama derin dondurucudan çıkmış biraz çözülmüş ürün biraz değişik kokabilir. Tam çözülmemiş ise bozulmuş olduğunu düşünmüyorum eğer ne yapacağım diyorsanız kavurun o şekilde yine saklayabilirsiniz derin dondurucuda. Uzun süre dışarıda bekleyen kıyma ozellikle hem koku hem de renk olarak kendini ele verir. Aynı zamanda daha uzun süre dışarıda kalmaya devam etti ise kıyma ya da et ürünü dokunduğunuz zaman yapışkan bir yapıda olduğunu hissederseniz bu direkt çöplük olmuş demektir. Bozulmuş et kıyma türü yiyecekleri tüketmek de tehlikeli olabilmektedir. Çöpe atmaya kıyamıyorum filan diye düşünmeyin bozulma etkilerini gördüğünüz zaman kesinlikle tüketmeyin. Size bir pratik bilgi daha sunalım. "Kıymayı kaç dakika pişirmeniz gerekiyor" konulu yazımızı aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

Geri