gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

KKTC Diplomalarına Avrupa'da Denklik

Konu, 'Egitim' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İngiltere Başbakanı Gordon Brown ile görüşmesinde gözden kaçan bir konunun da ele alındığı ortaya çıktı. The İndependent gazetesi, Brown’un, Erdoğan’a, Rumların bloke ettiği, KKTC’deki üniversitelerin, diplomaların denkliğinin kabul edilmesini sağlayacak Bologna Anlaşması’na katılmaları konusunda yardımcı olma sözünü verdiğini yazdı.
    The İndependent, geçen ay Londra’da gerçekleşen Erdoğan-Brown görüşmesinde KKTC’deki üniversitelerin Bologna Anlaşmasından dışlanması konusunun ele alındığını belirtti. Bologna Anlaşmasının, diplomaların Avrupa’daki denkliği açısından taşıdığı öneme dikkat çeken gazete, Brown’un da, iki ülke arasındaki stratejik ortaklık çerçevesinde bu konuda yardımcı olmaya söz verdiğini, bu sözün Rumlar tarafından “alarm” ile karşılandığını kaydetti.

Kıbrıslı Türklerin anlaşmaya taraf olmak için başvurduklarına ancak KKTC’nın uluslararası toplum tarafından tam olarak tanınmadığı gerekçesiyle reddedildiğini anlatan gazete, Kıbrıslı Türklerin de, akademisyenlerinin ve öğrencilerinin Avrupa’daki serbest dolaşım hakkından yararlanamamasının haksızlık olduğunu söylediklerine dikkat çekti.

İngiliz gazetesi, KKTC’de altı üniversite ve yurt dışından gelen 42 bin öğrencinin bulunduğunu belirtirken de KKTC’deki üniversitelerde ulaşılan düzeye ve yapılan hamlelere ilişkin ayrıntılı bilgi verdi.

Rumların da Kuzey Kıbrıs’taki üniversitelerin Bologna Anlaşması’nın bir parçası olmaya izin verilmesi halinde “kötü bir emsal” oluşturacağını savunduklarını belirten The İndependent “Eğer Gordon Brown, Kıbrıslı Türkleri Bolongna’a (anlaşmasına) katılmalarını sağlayacak bir yol bulabilirse belki ada barışmaya doğru küçük bir adım atabilir” yorumunu da yaptı.

Londra ANKA

KKTC Diplomalarına Avrupa'da Denklik konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. KKTC Meclisine kadın başkan

KKTC Meclisine kadın başkan

KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanlığına, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Güzelyurt Milletvekili Fatma Ekenoğlu yeniden seçildi. devamı
  2. üniveriste diplomanız internetten

üniveriste diplomanız internetten

Artık internetten diploma alabileceksiniz. Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, lisans düzeyinde uzaktan eğitim vermek için hazırladıkları projenin YÖK tarafından onaylandığını belirterek, Türkiye'de ilk kez uygulanan proje kapsamında, ek kontenjanla öğrenci alacaklarını söyledi. Prof. Dr. Durman, 1997 yılında başladıkları SAÜ İnternet Destekli Eğitim çalışmasında...
  3. 'Issız Adam' Avrupa'da

'Issız Adam' Avrupa'da

Çağan Irmak'ın olay yaratan filmi 12 Mart'tan itibaren Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde görücüye çıkacak. Türkiye’de üç milyona yakın izleyiciyle buluşan “Issız Adam” filmi 12 Mart’tan itibaren Avrupa’da da seyirciyle buluşuyor. Film, Almanya’da 57, Avusturya’da 9, Hollanda’da 7, Belçika ve İngiltere’de 4, Fransa ve İsviçre’de 3, Amsterdam’da 1 sinemada yaklaşık 90 kopya ile gösterime...
  4. Avrupa'da faiz indirimi

Avrupa'da faiz indirimi

Avrupa Merkez Bankası faizleri çeyrek puan düşürdü. Böylece faizler oranı yüzde 1,25 oldu. Merkez Bankası, faiz oranlarını tarihi düzey olarak nitelendirilen yüzde 1,25'e çekti. Avrupa Merkez Bankası'nın faiz oranlarını indirmesinde, Avrupa Birliği ülkelerindeki ekonomik durgunluk etkili oldu. TRİCHET: ORAN DAHA DA DÜŞEBİLİR FRANKFURT (A.A) - 02.04.2009 - Avrupa Merkez Bankası Başkanı...
  5. Yurt dışı üniversitelerinin YÖK denkliği

Yurt dışı üniversitelerinin YÖK denkliği

yurt dışında türkçe eğitim veren üniversiteler yök denklik listesi hangi üniversitelerin denkliği var türkiyeye denklik veren üniversiteler yurtdışında türkçe eğitim Yurt dışında eğitim görenlerin ve göreceklerin işine yarayacağını sandığım bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.Umarım yurt dışında eğitim görenlerin işine yarayan bilgilerdir Denklik (Accredition) Nedir? Yurtdışında ki...

Sayfayı Paylaş