gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Kul Olayım Kalem Tutan Ellere - Sivas yöresi

Konu, 'türkülerimiz ve hikayeleri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Vaktiyle, Hafik ilçesinin Sofular köyünde Hızır adında bir genç varmış.O zamanlar bu köyün halkı Alevi imiş.Zamanla yoldan çıkmışlar.Onların bu durumunu beğenmeyen Hızır, köyden ayrılmaya karar vermiş, çıkmış yola.Ha şurası, ha burası derken Banaz'a kadar gelmiş.Pir Sultan'ın yanına azap durmuş.Sonra da müridi olmuş.Aradan seneler geçmiş, bir gün Hızır: "Pirim, demiş; Sen herkese himmet ediyorsun, herbiri çeşitli makamlara geçiyor, ne olur, bana da himmet et, büyük adam olayım, ben de bir makama geçeyim."

Pir Sultan şöyle bir düşündükten sonra gülümsemiş. "Ulan Hızır ben dua ederim, belki sen de büyük adam olursun; Hatta paşa, vezir de olursun ama, sonunda gelip beni astırırsın."

Yine de duasını eksik etmemiş.Hızır İstanbul'a gidip saraya girmiş.Ağa, Kapıcıbaşı, Paşa, Beylerbeyi derken vezir olup Sivas valiliğine atanmış.Pirini unutmamış, haber gönderip huzuruna getirtmiş.Hürmet, izzet, ikram derken bir hayli de sohbet etmişler.Yemekte mükellef bir sofra donanmış.Pir Sultan yiyeceklere şöyle bir bakıp hemen geriye çekilmiş.Paşa şaşırmış.

"Birşey mi oldu pirim?". Pir Sultan, "Hızır, demiş; Bu yemeklerde zina kokuyor.İçinde yetim hakkı var, sen bunları haram para ile yaptırmışsın." Hızır Paşa "Yok pirim" dediyse de dinletememiş.Ama bir hayli de içerlemiş.Pir Sultan biraz daha ileri gidip, "Bunları ben değil, köpeklerim bile yemez.İstersen çağırayım da gör" demiş.Hemen ünlemiş, köpekler anında gelmişler.Bir tepsiye haram yemek, bir tepsiye helal yemek konmuş.Önce haram yemekler getirilmiş.Köpekler şöyle bir koklayıp geri geri çekilmişler. Arkasından helal yemeklerle dolu tepsi gelmiş.Köpekler onu da kokladıktan sonra, kuyruklarını sallaya sallaya yemeye başlamışlar.Bu hakarete çok kızan Hızır Paşa, hırsını yenemeyip pirini Toprakkale'ye hapsettirmiş.

Eh... Ne de olsa piri.Hırsı geçince bir bahane ile affetmek istemiş.Zindandan çıkartıp demiş ki:

"Bana içinde Şah'ın adı geçmeyen üç deyiş söylersen seni affedeceğim.Yok, söylemezsen kendin bilirsin" Pir Sultan "Peki öyleyse" deyip tezeneye şöyle bir dokunmuş ve,

"Açılın Kapılar Şah'a Gidelim",
    "Kul Olayım Kalem Tutan Ellere" ve
    "Karşıda Görünen Ne Güzel Yayla" adlı değişleri okumuş.
    (Tüm değişlerde Şah'ın adı defalarca geçiyor)

Pirini affetmeye hazırlanırken, onun hemen her fırsatta Şah'ı anması Hızır Paşa'yı çileden çıkarmış.Ne söylediğini, ne yaptığını bilemez hale gelmiş.Yanındakilere emretmiş:

"Asın bunu".

2. Marin

Marin Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bu güzel ve anlami büyük türkünün maalesef sözleri yazilmamis ben ekleyeyim dedim
    kul olayim kalem tutan ellere
    katip arzuhalim yaz yare böyle
    sekerler ezeyim sirin dillere
    güzelim emey civanim emey birtanem emey hey

sivas ellerinde sazim çalinir
    çamlibeller bölük bölük bölünür
    yardan ayrilmisam bagrim delinir

münafigin her dedigi oluyor
    gül benzimiz sararuban soluyor
    gidi mervan sad oluban gülüyor

pir sultan abdal’im ey hizir pasa
    gör ki neler gelir sag olan basa
    beni hasret koydun kavim kardasa

"yürü bre hızır paşa senin de çarkın kırılır güvendiğin padişahın onun da çarkı kırılır

Pir Sultanlar bir ölür bin dogar

Kul Olayım Kalem Tutan Ellere - Sivas yöresi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Aşık Veysel - Kurban Olam Kalem Tutan Ellere

Aşık Veysel - Kurban Olam Kalem Tutan Ellere

kurban olayım kalem tutan ellere Aşık Veysel - Kurban Olam Kalem Tutan Ellere ah kurban olam kalem tutan ellere katip arzuhalim yaz yare boyle sekerler ezeyim sirin dillere katip arzuhalim yaz yare boyle guzelim ey fidanim ey bi danem ey irakibin dedicegi oluyor gul benzim de saranben soluyor al kanlarim ilgit ilgit geliyor katip arzuhalim yaz yare boyle guzelim ey fidanim...
  2. Mouse Tutan Ellerdeki Hastalık

Mouse Tutan Ellerdeki Hastalık

Mouse Tutan Ellerdeki Hastalık neydi arkadaşlar adını unuttum ben tıpta ki adını yazın ve konuyla ilgili bilgi verin lütfen.
  3. Çerçeve tutan eller

Çerçeve tutan eller

Çerçeve modelleri El şekilli dekorasyon objeleri Çerçeveler içindeki fotoğraflarla birlikte anılarımızı canlandırır, sevdiklerimize duyduğumuz özlemi birazda olsa azaltmaya yardımcı olur. Sizin de çerçeveye ihtiyacınız varsa bu el şeklinde çerçeve modelleriine bir bakın meleklerim. Oturma odası dekroasyonu için dekoratif bir obje olacaklar.
  4. Renk renk kalem tutan eller

Renk renk kalem tutan eller

kalemlik modelleri Tasarım kalemlikler Ofisinizde değişik bir hava estirmek istiyorsanız bırakın bu eller sizinde kalmelerinizi tutsun. Bir çok renk kombinasyonu ile hazırlanmış olan bu el şeklinde kalemlik modelleri ofisinize şıklık katacak.

Sayfayı Paylaş