gebe
  1. CeMoŞ

CeMoŞ Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.110
    Ödül Puanları:
    113

külünçe anısı

Konu, 'Hayatın içinden anılarımız' kısmında CeMoŞ tarafından paylaşıldı.

sevgili melekler az önce bir konu açtımm bizim urfanın yöresel kahkesi sizin deyimizile pastasıı:D:D külünçe tarifi verdimm ve aklımaa çocukluğum geldii
    çocukken yaptığımız külünçeler:D Külünçe Tarifi

bayrama 2 gün kala babannemlerde tüm amcalarım biz toplanırdık bayramı orda geçiridikk büyük ev yaa herkes orda olurdu

ve külünçe yapardıkk ekmek tahtaları ortaya çıkardı hatta konu komşudan toplardık kalabalığızz ve çok külünçe olacakk

salona antreye koyardık ekmek tahtalarını ee eskiden bukadar alet edavatta yoktutabii süslemelerimizi ip makaraları ve çatallarla yapardık:D:D

rahmetli nenem yoğururdu hamurunuu iftardan sonra en az 3 tane ekmek tahası olurdu yengelerim falan hepsi geçerdi biriğne kimi keserdi kimi şekil verirdii
    tabi en güzel görev biz çocukların olurduu süslemek:D:D

külünçeleri süslemek için bir birimizle yarışırdık elimizde makaralar çatallar bekelrdik hahaha biri versede hemen süslesekk

biz sahura kadar tepsi tepsi külünçe yapardık amcam fırıncıydıı fırınıda eve yakınn
    külünçleerin yapımı bittikten sonraa hadşi bide tepsileri fırına taşırdık:D:D

sahurdan sonra pişerdii külünçlere gecenin körü yollatrda olmak çocuk yaşta ne kadar güzel gelirdi insana:D:D

sahurdan sonra külünçleri eve getirdir sofra üzerine sererdik sıcağı gitsin biraz kurusun diyee sonra kaldırır saklardık ramazan bayramıda gelen misafirlere çayla ikram ederdik

külünçe urfanın olmaz olmazıdır mutlaka her evde yaplır pişerr ve bayramda ikram edilir

külünçe yapmayan urfalı sayılmaz:D:D

çokgüzell geçerdi çocukluğumda bayramlar işte böyle neşe dolu birlik içindee kalabalıkk ah ah o günleri özlüyormuyum?
    evet özlüyorum hemde çokkkkk:uhu:

bidakinde de kurban bayramı anımı anlatırım meleklerr:D

güzel bayramlar geçirmek ümidiyle

siyahinci50 bunu beğendi.
  2. ASİMELEK

ASİMELEK Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2.192
    Ödül Puanları:
    113
    ayyy çok güzel yaaaa :uhu: evet o eski bayramlar yok artık :uhu: benim küçüklüğümde de daha güzeldi ama ondan önceleride daha da bi güzelmiş :D:D çok beğendim cemom konunu ahh o eski bayramlar :uhu:

CeMoŞ bunu beğendi.
  3. siyahinci50

siyahinci50 Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    66
    Ödül Puanları:
    28
    eşim ve çocuklarımın oldu heryerde yaşarım
    ahhh eski hatıralar ahhhh!!cemoşum biz yaşadık hatıralarıyla mutluyuz şimdi ama ya çocuklarımız onlar bizim gibi güzel çocukluk hatıraları olacakmı acaba? zaman okadar hızlı değişiyorki teknoloji herşeyin tadını değiştiriyor.umudum inşlh çocuklarımızda böyle güzel hatıralar bulur büyüdüklerinde :((

CeMoŞ bunu beğendi.
  4. CeMoŞ

CeMoŞ Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.110
    Ödül Puanları:
    113
    ahh asim aahh şimdi bana desler gel seni o yıllara bayramlara götürücez hiç düşünmeden giderdim çocukluğumu özledim:uhu: çocukluğumun bayramalrını özledim:uhu: nenemide özledimm:uhu: şimdi bayramlardan nefret ediyorumm :uhu:

5. CeMoŞ

CeMoŞ Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.110
    Ödül Puanları:
    113
    hiç sanmıyorum incim baksana insanlara herkes birbirine dargın dargın olmayanlarda bayramalrı tatil bilmiş hani kalabalık evler kalabalık bayramlar nerdeee
    biz seninde dediğin gibi en azında o bayramalrı yaşadık anılarımız var çocuklarımızın anısı bile olmayacak

çocukalrın tek anısı bayramda çıktıkları tatil olacakk maleseff

6. Misafir

Misafir Forum Okuru

Anneannem de yapardı şimdi ise teyzelerim ve annem yapıyor:) Bayram çöreği diyoruz biz buna:) Özel bir baharatı oluyor aromasını katıyor. Hatta annem bu bayram da yapacak :) Yaparsa resim çeker atarım buraya :D:D

Güzel bir anı, çocukluğumuzda ki herşey güzeldi. Şimdi sahura kalkmaktan eriniyoruz. :)

Bu güzel anını ve tarifi bizimle paylaştığın için tşkler Cemoş:)

CeMoŞ bunu beğendi.
  7. CeMoŞ

CeMoŞ Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.110
    Ödül Puanları:
    113
    evet baharatı çok güzel zatenn 7 çeşit barata falan koyulur ama ben isimlerini hatırlayamadım:D:D hatta o baharatlarıı havanda döverdik iyice ufaltırdıkk bu mutlu görevde biz çocukalrın olurdu:D:D

anen yaparsa mutkala at resmini çok merak ettim bizim buda da halen yapan var ama büyük evlerde yaplırı sadecee

8. Misafir

Misafir Forum Okuru

Benim annem ve teyzelerim için bayram çöreği vazgeçilmezdir :D:D O havanda dövülen baharatı biliyorum annemde döver :D:D Bu yıl bayrama bir kaç gün kala Mizgin Abla'mla iftardan sonra sabahlıyıp yapacaklarmış:D:D Resimleri buraya atarım, sizin yerinize de bir kaç tane fazladan yerim:D:D

9. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Hey gidi günler..:hıms: Bir aile büyüğümüz vardı Allah rahmet eylesin.Her bayramın 1.günü onlara giderdik.Bana hep mis gibi kokan jilet gibi ütülenmiş büyük bir mendilin içinde para verirdi.Hem de o dönemde ki tedavülde bulunan en büyük parayı:D:D Ayrıca verdikleri çikolataları ve bizim için hazırladıkları muazzam sofraları söylemiyorum.

Arefe günü alınan kıyafetlerimin ve ayakkabılarımın verdiği mutluluksa şimdi hiçbir şeyde yok..:hıms:

Çok eskilere götürdün beni cemoş,ellerine sağlık :tik:

CeMoŞ bunu beğendi.
  10. CeMoŞ

CeMoŞ Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.110
    Ödül Puanları:
    113

biz bayramlıklarımızla uyurduk ::D:D ayakkabılar baş ucumuzda elbiselerimize bakarak yatardık çabuk sabah olsundaa giyinelimm:D:D kapı kapıı şeker topalrdık:D:D

11. jupiter

jupiter Forum Okuru

aahhhh ahhhhh ben öyle cok eskiye gidemesemde daha buralara gelmezden önce...

bizde bayrama birkac gün kala toplanirdik bizim eve yada yengelerimin evlerine sahura kadar bikacgün hergün bir aile icin pastalar kahkeler yapardik antebe özel seninde deigin gibi o firina tasima yokmuydu nasilda sevinirdik tepsi tepsi tasirdik onlari.. ve yine antebime özel yuvarlama iftardan sonra komsularda dahil olmak üzere toplanaraktan cok ince bi is oldugu icin onu yapardik ...ve bayram günü kahvaltida bile her evde o yuvarlama piserdi mis gibi herkes komsularina cikariverirdi birer tabak.. kiminki nasil olmus diye :D:D

cok güzel bi konu acmissin ablacim cok saol..gercektende insan ic cekiyo düsündükce...ve bakalim cocuklarimizin bayramlari nasil hatirlanacak....

CeMoŞ bunu beğendi.
külünçe anısı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. ATA'nın acı bir anısı

ATA'nın acı bir anısı

Yıl 1922. 14 Ocak gece yarısı. Mustafa Kemal’in özel treni Eskişehir’e doğru gidiyor. Bu yolculuk bir kamuoyu yolculuğu olacak ve Gazi, savaş sonrası Anadolu’sunda bazı şehirlerin nabzını yoklaya yoklaya İzmir’e gidip annesini görecek. Ve Latife’yi. Ama o gece çok sıkıntısı var Mustafa Kemal’in ve bir türlü uyku tutturamıyor. Ali Çavuş kompartımanın kapısı önünde sigara üstüne sigara...
  2. Atatürk'ün komik bir anısı

Atatürk'ün komik bir anısı

atatürk ile ilgili komik anılar atatürkün çocuklarla anıları atatürkün komik anıları atatürk ün çocuklarla ilgili Atatürk'ün En sevdiği hikayelerdenmiş. Arada kendi anlatır, arada baskasna anlattırır, hep gülermiş. Yeşilaycı bir profesör bir konferans veriyor. Bir ara dinleyicilere sormus: "Bir eşegin önüne iki kova koysanız. Biri su dolu, biri rakı. Hangisini içer?" Cevabı...
  3. Atatürk'ün futbolla ilgili anısı

Atatürk'ün futbolla ilgili anısı

atatürkün sağlıkla ilgili anıları atatürkün cumhuriyetle ilgili anısı cumhuriyetle anıları atatürk ün futbolla sözleri futbol Büyük ATATÜRK’ün futbolla ilgili bir anısını en yakın arkadaşlarından Kılıç Ali’nin oğlu olan, devrinin ünlü futbolcusu Gündüz KILIÇ yıllar sonra kaleme aldığı ve bir gazetede yayınlanan yazısında tatlı bir üslup içinde şöyle dile getirmiş. ATATÜRK yakın arkadaşı Kılıç...
  4. Atatürk'ün acı anısı

Atatürk'ün acı anısı

Okuyunca çok etkilendiğim Atatürk'ümüzün hüzünlü bir anısı....Yıl 1922. 14 Ocak gece yarısı. Mustafa Kemal’in özel treni Eskişehir’e doğru gidiyor. Bu yolculuk bir kamuoyu yolculuğu olacak ve Gazi, savaş sonrası Anadolu’sunda bazı şehirlerin nabzını yoklaya yoklaya İzmir’e gidip annesini görecek. Ve Latife’yi. Ama o gece çok sıkıntısı var Mustafa Kemal’in ve bir türlü uyku tutturamıyor....
  5. İngilizce öğretmenin komik anısı

İngilizce öğretmenin komik anısı

komik öğretmen anıları ingilizce bir anı ingilizce anılar komik anılar atatürkün anıları Bir ingilizce öğretmeninin komik anısı... :piha: Bir alkış da ingilizce sınavında 'Nice ...............' şeklindeki boşluğu 'Nice mutlu yıllara!' şeklinde dolduran, dahi mi aptal mı olduğunu henüz anlayamadığımız öğrencime istiyorum.... :piha:

Sayfayı Paylaş