gebe
  1. gülgüzeli

gülgüzeli Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

Kur'an ın İLK ve SON Ayetleri Arasındaki İlişkiler

Konu, 'Dua Ayetler Hadis' kısmında gülgüzeli tarafından paylaşıldı.

kuranı kerimin son suresi kuranın ilk ve son suresi kuranı kerimin ilk ve kur an ın nedir Kur'an ın ilk ve son ayeti derken bugünkü dünyaca kabul edilen sıralanış şeklinden bahsediyorsak İLK AYET , Bismillahirrahmanirrahim'dir.
    Ancak bazı alimler Besmeleleri ilk ayet değil , surelerin açılışını yapan Anahtar-Ayet sayarlar...
    Böyle düşünülürse
    İLK AYET ,Elhamdülillahi Rabbil Alemin 'dir.
    Yani '' Bütün övgüler alemlerin Rabbi olan ALLAH'a dır ''...

SON AYET
    ise Nas suresinin ''minel cinneti vennas''(cinlerden ve insanlardan) ayetidir.

İlk ve Son Ayeti birleştirince şununla karşılaşıyoruz : Cinlerden ve insanlardan, bütün övgüler alemlerin Rabbi olan Allah'adır...
    Bu ilginç sonuç Kur'an mesajının özüdür...

BESMELELERİ İLK AYET KABUL EDERSEK ?
    Bu durumda
    Kur'an ın İLK HARFİ (Ba)
    SON HARFİ (Sin)
    Buna dayanılarak denmiştir ki , Kur'an Ba ile Sin arasındadır.
    Besmelenin İLK İKİ HARFİDE Ba ve Sin 'dir...

O halde Kur'an Besmelede Özetlenmiştir...
    Yani Kur'an Allah'ın esirgeyicilik ve bağışlayıcılığı olarak özetlenebilir...

Kur'an ın İLK ve SON Vahyedilen ayetleriyle ilgili ne denilebilir ?
    Kur'an ın ilk vahyedilen ayetleri ALAK suresinin ilk 5 ayetidir...
    "Yaratan Rabbinin adıyla oku. O, insanı 'alak'dan yarattı. Oku. Senin Rabbin en cömert olandır. O, kalemle yazmayı öğretendir, insana bilmediğini öğretendir." (Alak, 1-5)
    İkinci olarak inen ayetler KALEM Suresinin ilk ayetleridir...
    "Nûn. (Ey Muhammed) Andolsun kaleme ve satır satır yazdıklarına ki, sen Rabbinin nimeti sayesinde, bir deli değilsin." (Kalem, 1)

İlk inen âyetler inananları okumaya, öğrenmeye, yazmağa ve araştırmaya çağırır ve ilim için büyük teşvik mesajı taşır.
    Kur'ân'ın son inen âyeti de şudur:
    "Ölmüş hayvan, kan, domuz eti, Allah'tan başkası adına boğazlanan, (henüz canı çıkmamış iken) kestikleriniz hariç; boğulmuş, darbe sonucu ölmüş, yüksekten düşerek ölmüş, boynuzlanarak ölmüş ve yırtıcı hayvan tarafından parçalanmış hayvanlar ile dikili taşlar üzerinde boğazlanan hayvanlar, bir de fal oklarıyla kısmet aramanız size haram kılındı. İşte bütün bunlar fısk (Allah'a itaatten kopmak)tır. Bugün kafirler dininizden (onu yok etmekten) ümitlerini kestiler. Artık onlardan korkmayın, benden korkun. Bugün sizin için dininizi kemale erdirdim. Size nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslâm'ı seçtim. Kim şiddetli açlık durumunda zorda kalır, günaha meyletmeksizin (haram etlerden) yerse şüphesiz ki Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir." (Mâide, 3).

2. Misafir

Misafir Forum Okuru

Ce: Kur'an ın İLK ve SON Ayetleri Arasındaki İlişkiler
    paylaşımın için tşkler artı 100 rep :)

3. gülgüzeli

gülgüzeli Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

bende teşekkür ederim canım

4. nesrinsultan

nesrinsultan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0

açıklamalı yazıların için teşekkürler,ALLAHrazı olsun.

5. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Kur'an ın İLK ve SON Ayetleri Arasındaki İlişkiler
    allah razı olsun emeğine sağlık

6. Misafir Melek

Misafir Melek Forum Okuru

tesekkür

bilgileriniz için tesekkürler

Kur'an ın İLK ve SON Ayetleri Arasındaki İlişkiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Genetik ve Kanser Arasındaki İlişki

Genetik ve Kanser Arasındaki İlişki

İkinci sınıf kanser tipi de çoğalmayı durdurucu görevi yapan genlerdeki mutasyonlar, etkinlikleri az ya da çok değişmiş proteinlerin yapımına neden olur. Genlerdeki bozukluklar, genellikle gen kaybı biçiminde gerçekleşir. Bu durumda protein senaaai durma noktasına gelir. Bu durum da hücrenin komşu veya uzaktaki her bir hücre ile iletişiminin kesilmesi olarak değerlendirilebilir. DNA senaaai...
  2. kırmızı ve boğa arasındaki ilişki

kırmızı ve boğa arasındaki ilişki

Aslında kırmızı renk hiçbir boğayı kızdırmaz. Çünkü boğalar renk körüdür ve kırmızıyı diğer renklerden ayırt edemezler. Boğa güreşinde matador boğayı eline aldığı şapkasını şalını sallayarak kızdırır. Boğanın kırmızı şala saldırdığı inancı yanlıştır. İspanya'da boğaların kırmızı renge saldırdığı inancı, matadorların kırmızı başlık kullanmaları nedeni ile yaygınlaşmıştır. Halbuki başlıklarda...
  3. sigara ve stres arasındaki ilişki

sigara ve stres arasındaki ilişki

Sigara içen melekler bence içmeyi bırakın diyorum.Ben bir süre kullandım ama artık kullanmıyorum.Sigarayı bıraktığımdan beri kendimi daha zinde ve sağlıklı hissediyorum.Ama sterste oluyor ne yalan söyleyeyim:):) Sigarayı bırakanları vücudunda oluşan değişiklikler Sigara bağımlılığı ile başedemeyen kişilerin çoğu stres ile başedemedikleri için bırakamadıklarını söylemektedirler.Bırakıp da...
  4. kuranın ilk ve son ayetleri

kuranın ilk ve son ayetleri

kuranın ilk ve son suresi kuranın ilk ve son ayetleri kuranın ilk ve son sureleri Kuranın ilk ve son süresi hakkındam erak ettiğiniz tüm bilgileri, detaylı bir şekilde bu yazımızda bulabilirsiniz Melek'lerim. Kuranın ilk ve son ayetleri nelerdir diyenler, işte aradığınız tüm bilgiler! Kur'an ın ilk ve son ayeti derken bugünkü dünyaca kabul edilen sıralanış şeklinden bahsediyorsak İLK...
  5. çalışmak ve başarı arasındaki ilişki

çalışmak ve başarı arasındaki ilişki

çalışmak ve başarmak Çalışmak ile başarı arasındaki fark Merhaba Melek'ler... Çalışmak ve başarmak... İnsan çalışmadan başaramaz değil mi ama bazen başarmak çalışmadan gelebiliyor :) Yanisi; her çelışan başaramayabiliyor :) Biz de bu yazımızda çalışmak ve başarmak arasında ki farkı konu alıyoruz. Buyrun arkadaşlarım; Çalışmak; Bir şey oluşturmak ya da ortaya çıkarmak için emek harcamak....

Sayfayı Paylaş