Kur'an'da bulunan kibirle alakalı ayetleri yazabilirmisiniz lütfen

K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
Kur'an'da bulunan kibirle alakalı ayetleri yazabilirmisiniz lütfen
Kibir berbat birşey, zaten dinimizde yasaklıyor.Benim ricam Kur'an'da bulunan kibirle ilgili ayetleri bu sayfaya yazmanız.

Şüphesiz Allah, kibirlenen ve övünen kimseyi sevmez.

Sonra bunların arkasından Musa ile Harun'u âyetlerimizle Firavun'a ve cemaatine gönderdik. İman etmeyi kibirlerine yediremediler ve günahkâr bir kavim oldular.

Yeryüzünde kibir ve azametle yürüme! Çünkü sen asla yeri yaramazsın ve boyca da dağlara erişemezsinم

"Hem insanlara karşı avurdunu şişirme (kibirlenme) ve yeryüzünde çalımla yürüme. Çünkü Allah övünen ve kuruntu edenlerin hiçbirini sevmez.

Allah: "Ey İblis! O benim kudretimle yarattığıma secde etmene ne engel oldu? Kibirlenmek mi istedin? Yoksa yüksek derecelerde bulunanlardan mı oldun?" dedi.

Kendilerine gelmiş kesin bir delil olmaksızın, Allah'ın âyetleri hakkında mücadele edenlerin göğüslerinde ancak yetişemeyecekleri bir kibir vardır. Sen hemen Allah'a sığın. Çünkü her şeyi işiten ve gören O'dur.

"Ben onları senin bağışlaman için her davet ettiğimde, onlar parmaklarını kulaklarına tıkadılar, elbiselerine büründüler, ısrar ettiler, kibirlendikçe kibirlendiler. "

"Böbürlendin mi, yoksa gerçekten yücelmiş olanlardan mısın?" buyurmak sûretiyle onun secde etmeyişinin sadece büyüklük kuruntusu olduğuna, gerçek yücelikle ilgisi bulunmadığına dikkat çekmiştir.

"Düşündü taşındı, ölçtü biçti... sonra baktı, sonra kaşlarını çattı, suratını astı, sonunda sırt çevirdi ve kibirlendi, bu eskilerden kalan bir sihirden başka bir şey değildir, dedi."

"Elbisesini kibirle yerde sürüyen kimseye Allah merhamet nazarıyla bakmaz"buyurmuştur. Yine kibre yenik düşmüş kişilerle ilgili şu iki hadis-i şerîf de benzer muhtevadadır:

"Vaktiyle kendini beğenmiş bir adam güzel elbisesini giymiş, saçını taramış, çalım satarak yürüyordu. Allah Teâlâ onu yerin dibine geçiriverdi. O şahıs kıyamete kadar debelenerek yerin dibini boylamaya devam edecektir."

Geri