gebe
  1. THESECRET

THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

Beğenilen Mesajlar:
    223
    Ödül Puanları:
    63

Kurban kesmeden önce okunacak dua

Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

kurban keserken hangi dualar okunur,kurban keserken okunacak dualar hangileri,kurban keserken ne söylenir,kurban keserken okunacak dua,kurban keserken okunması gereke dua,kurban keserken okunan dua ve anlamı,kurban keserken okunacak dua hakkında bilgiler 1234.jpg

Kurban keserken okunacak dualar.Kurban keserken ne okunur Özel kurban duası Kurban ibadetini yerine getirirken ne okumak gerekir Kurban kesmek nasıl olur Kurbanda vekalet nasıl olur Kurban keserken okunacak dualar hangileridir.Kurban nasıl kesilir ve neler okunur sayfamızda yer almaktadır.
    Kurban bayramına birkaç gün kaldı ve herkesi bir telaşe sardı Kurbanlık kesilecek hayvanın cinsinden tutun da hangi duaların okunacağına kadar merak ediliyor.Kurban bayramı bu yıl 4 Ekim 2014 tarihine denk geliyor.Kurban nasıl kesilirKurban bayramında özel ibadetler var mıdır.

Kurban bayramında kurbanı nasıl kesmeliyiz, Kurbanı keserken okunacak dualar nelerdir?

Kurban kesilmeden önce aşağıdaki dua okunur, daha sonra Kurban kesilirken kıbleye çevrilir. Kurbana eziyet etmeden sol yanı üzerine yatırılır “Allâhümme innî vechetü vechiye lillezîfatara’s-semâvâti ve’l-erda hanîfen ve ma ene mine’l-müşrikîn“duası okunur. Daha sonra “Allâhü ekber Allâhü ekber lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber, Allahü ekber Allahü ekber ve lillâhi’l hamd“ diye 3 kere tekbir getirilir. Tekbir bitince; 3 Defa Bismillahi Allahü ekber diyerek bıçağı çeker ve kurbanı keser kurban kesilince kurban kesen Allah rızası için iki rekat namaz kılar. Namazdan sonra Allahümme inne salati ve nüsükî ve mahyâye ve memâtî lillahi rabbi’l-âlemîne lâ şerike leh diye dua eder.

Kurban Kesmeden önce okunacak dua nedir?

İnni veccehtü vechiye lilleziy fedarassemavati vel arda milleti ibrahiyme haniyfen vema ene minel müşrikiyn.İnne salatî ve nüsükiy ve mahyaya ve mematiy lillahi rabbil alemiyn.La şeriyke lehû ve bi zalike ümirtü ene minel müslimiyn.Allahümme minke veleke bismillahi Allahü ekber.

MANASI:

Şüphesiz ki ben milleti İbrahim üzere Allah'ı bir tanıyıcı olarak,yüzümü o gökleri ve yeri yaratan Allah'a çevirdim.Ben şirk koşanlardan değilim.Şüphesiz benim namazım da,ibadetlerim(kurbanım) da,hayatım da,ölümüm de hiçbir ortağı bulunmayan alemlerin Rabbi Allah'ındır.Ben böylece emrolundum.Ben müslüman olanlardanım.Allah'ım bu kurban Senden ve Senin için kurban ediyorum .Allah'ın adı ile kesiyorum.Allah Teala büyüklerin en büyüğüdür.

Kurban kesmeden önce okunacak dua konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. yemekten önce okunacak dua

yemekten önce okunacak dua

yemekten önce okunan dua yemekten önce okunacak dua zayıflamak için dualar zayıflama duası zayıflamak için Bismillâhirrahmânirrahîm Elhamdülillâhi’llezî et’amenâ ve sekânâ ve cealnâ minel müslimîn Külû ve’şrabû ve lâ tüsrifû, İnnehû lâ yuhibbü’l müsrifîn **** Ey bizi nimetleriyle perverde eden SULTANIMIZ! Bize gösterdiğin numunelerin ve gölgelerin asıllarını, mebalarını göster. Ve...
  2. Kurban Kesmenin Hikmetleri Nelerdir?

Kurban Kesmenin Hikmetleri Nelerdir?

kurban kesmenin faziletleri, kurban kesmenin sevabı, kurban kesmenin hükmü Müslümanların iki dini bayramından biri olan ve hali vakti yerinde her müslümana vacip kılınan kurban kesmenin hikmetleri hakkın da sizlere gereken dini bilgileri paylaşıyoruz. 1 - Kurban kelimesi, lügatta, kendisi ile Allah'a yaklaşılan şey mânasına gelir. Bu isimden de anlaşıldığı gibi kurban; Allah'a yaklaşma...
  3. Kurban Kesmenin Dini Hükmü Nedir?

Kurban Kesmenin Dini Hükmü Nedir?

kurban kesmenin hükmü, kurban kesmek, kurban kesmenin önemi Biz müslümanların iki dini bayramından biri olan kurban bayramında kesilen kurbanın dinimizde yeri ve hükmü hakkın da sizlere gereken dini bilgileri hadislerle naklediyoruz. Kurban kesmek, hicretin 2. yılında meşru' kılınmıştır. Meşrûiyeti, Kitab, Sünnet ve İcma' ile sâbittir. Kurban kesmenin Kitaptan, yani, Kur'an'dan delîli,...
  4. Kurban bayramında kurban kesmenin hükmü

Kurban bayramında kurban kesmenin hükmü

kurban bayramında kurban kesmenin önemi,kurban bayramında kurban kesmenin hükmü nedir,kurban bayramında kurban kesmenin dini hükmü nedir,kurban bayramında kurban kesmenin hükmü hakkında bilgiler Muktedir olan kimse için Kurban Bayramında kurban kesmek farz hükmünde bir emir değil; Hanefî mezhebine göre vâcip, diğer mezheplere göre ise müekked sünnet hükmünde bir emirdir. Kurban kesmenin...
  5. Kurban kesmeye gücü yetmeyen ne yapmalı?

Kurban kesmeye gücü yetmeyen ne yapmalı?

Maddi sıkıntıdan dolayı kurban kesmeye gücü yetmeyen kimseler Bayram günü namaz kılar. Kurban Bayramının 1. günü öğleden sonra iki rekatte bir selam vererek 6 rekat namaz kılar. Namaza şöyle niyet eder. "Ya Rabbi, bu aciz kulun kurban kesemedi.Şu vücudumu huzurunda yere sererek kurban ediyorum.Benide kurban kesenlerden eyle." 1.rekatte :1 Fatiha,1 İnna enzelnahü 2.reatte: 1...

Sayfayı Paylaş